Ubuntu-RS forumi
Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Ubuntu Srbija (/Forum-ubuntu-srbija)
+--- Tema: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) (/Thread-prvi-srpski-linux-promo-spot-na-srpskom)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7

Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 03.10.2010. 23.35

cao drugari,

nije me bilo neko vreme, ali svaki put kada bacim pogled na nasu Ubuntu zajednicu, ostanem impresioniran i inspirisan duhom i ekipom ljudi koja je sjajna! sve pohvale i starim i novim clanovima Smile

anyway, vec duze vremena mozgam kako da 'regrutujemo' jos vise novih Linuksaša u Srbiji, i pored ociglednih sistema preporuka ili pokazivanja, palo mi je na pamet da napravimo jedan promo video.

nabavio sam svu opremu, studijsku i terensku, imam vec preko 20+ videa za koje sam radio produkciju, i, ne kazem da sam "ninja", ali mislim da mogu da uradim dosta dobar prvi pokusaj za jednu od mnogih Ubuntu-Linux-Srbija reklama. Smile

naravno, cela ideja je da ovo bude projekat cele zajednice, i da svi ucestvujemo, i da, ako postoji neko ko se stvarno bavi video produkcijom - sam javi - i da zajedno iz par navrata i nekoliko dana truda napravimo nas prvi video promo spot za Linux. Smile

ok, konkretno:
- ideja je da napravimo VIDEO, jer ljudi vise GLEDAJU nego sto CITAJU Smile
- video treba da bude informativan, da uputi potpune amatere i ne IT-strucnjake u to STA je linux, cemu sluzi, sta sve MOZE na njemu i sl.
- ideja mi je bila da intervjuisemo "ljude na ulici", jer tako deluje dosta spontano i realno
- ne kazem da bi trebali bas da imamo "glumce", ali mislim da bi bilo sjajno da, kada zaustavimo prave spontano izabrane ljude, da im objasnimo ukratko sta nam treba, i da nam bukvalno procitaju i ponove par odgovora koji nama kasnije trebaju za montiranje
- ceo klip bi imao oko 5-10 raznih likova, gde bi svako procitao istih nekoliko recenica koje mu damo, pa mi posle seckamo individualno najbolje 'realne odgovore' koje zelimo da stavimo u promo video Smile
- ovako izgleda moja zamisao, skica, naravno, sa nekim pitaj-Boga-kakvim-slikama sa googla Big Grin

http://www.youtube.com/watch?v=xse3N7jz2OI

znaci, ideja je da kada neki lik iz Zemuna, Kikinde, ili Niša pusti ovaj video, da prvo RAZUME tano 1) sta je Linux; 2) sta sve moze na njemu; 3) kako da ga nabavi i da trazi podrsku;

jos jednom, cela svrha ovog promo spota je da privucemo jos korisnika, i da ponudimo ljudima alternativu i mogucnost da probaju nesto novo, besplatno, legalno, i slobodno. Smile

slusam sve ideje i predloge, kritike i sugestije, i nadam se da cemo ovo uraditi kao slozna ekipa, i da ce ovo biti samo prvi od nekoliko dobrih promo klipova, koji ce nam, vremenom, doneti jos mnogo novih srpskih Linux korisnika u zajednicu. Smile

veliki poz najkul IT zajednici - Ubuntu Srbije! Big Grin
poz momci,
kuckamo se,
dule [dootzky] Big Grin

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - webmasteryoda - 04.10.2010. 00.10

(03.10.2010. 23.35 )dootzky Piše:  cao drugari,

nije me bilo neko vreme, ali svaki put kada bacim pogled na nasu Ubuntu zajednicu, ostanem impresioniran i inspirisan duhom i ekipom ljudi koja je sjajna! sve pohvale i starim i novim clanovima Smile

anyway, vec duze vremena mozgam kako da 'regrutujemo' jos vise novih Linuksaša u Srbiji, i pored ociglednih sistema preporuka ili pokazivanja, palo mi je na pamet da napravimo jedan promo video.

nabavio sam svu opremu, studijsku i terensku, imam vec preko 20+ videa za koje sam radio produkciju, i, ne kazem da sam "ninja", ali mislim da mogu da uradim dosta dobar prvi pokusaj za jednu od mnogih Ubuntu-Linux-Srbija reklama. Smile

naravno, cela ideja je da ovo bude projekat cele zajednice, i da svi ucestvujemo, i da, ako postoji neko ko se stvarno bavi video produkcijom - sam javi - i da zajedno iz par navrata i nekoliko dana truda napravimo nas prvi video promo spot za Linux. Smile

ok, konkretno:
- ideja je da napravimo VIDEO, jer ljudi vise GLEDAJU nego sto CITAJU Smile
- video treba da bude informativan, da uputi potpune amatere i ne IT-strucnjake u to STA je linux, cemu sluzi, sta sve MOZE na njemu i sl.
- ideja mi je bila da intervjuisemo "ljude na ulici", jer tako deluje dosta spontano i realno
- ne kazem da bi trebali bas da imamo "glumce", ali mislim da bi bilo sjajno da, kada zaustavimo prave spontano izabrane ljude, da im objasnimo ukratko sta nam treba, i da nam bukvalno procitaju i ponove par odgovora koji nama kasnije trebaju za montiranje
- ceo klip bi imao oko 5-10 raznih likova, gde bi svako procitao istih nekoliko recenica koje mu damo, pa mi posle seckamo individualno najbolje 'realne odgovore' koje zelimo da stavimo u promo video Smile
- ovako izgleda moja zamisao, skica, naravno, sa nekim pitaj-Boga-kakvim-slikama sa googla Big Grin

http://www.youtube.com/watch?v=xse3N7jz2OI

znaci, ideja je da kada neki lik iz Zemuna, Kikinde, ili Niša pusti ovaj video, da prvo RAZUME tano 1) sta je Linux; 2) sta sve moze na njemu; 3) kako da ga nabavi i da trazi podrsku;

jos jednom, cela svrha ovog promo spota je da privucemo jos korisnika, i da ponudimo ljudima alternativu i mogucnost da probaju nesto novo, besplatno, legalno, i slobodno. Smile

slusam sve ideje i predloge, kritike i sugestije, i nadam se da cemo ovo uraditi kao slozna ekipa, i da ce ovo biti samo prvi od nekoliko dobrih promo klipova, koji ce nam, vremenom, doneti jos mnogo novih srpskih Linux korisnika u zajednicu. Smile

veliki poz najkul IT zajednici - Ubuntu Srbije! Big Grin
poz momci,
kuckamo se,
dule [dootzky] Big Grin

Bravo Dule, odlična ideja.

I skica je ql, mogu misliti kakav video imaš u glavi.

Ja bih vrlo rado pomogao, ali s obzirom da nemam pojma šta sve jedna video produkcija podrazumeva neznam koja bi moja uloga bila.

Ti sve osmisli i samo reci šta treba pa da vidimo ko je kvalifikovan za koji deo posla.

Pozdrav

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - ivan_b - 04.10.2010. 05.07

Ideja je definitivno više nego dobra i potrebna, naročito što dolazi u tako čitljivom formatu kao što je video, pa bi možda upravo tu čitljivost bilo bitno i održati zbog ljudi koji su još uvek neupućeni, možda prvi put čuju...

Možda bi bilo definitivno bolje kada bi se izbacio Windows iz poređenja... mislim nešto, oni ljudi definitivno imaju svoju politiku, Ubuntu svoju koju treba širiti, Ubuntu je difinitivno više nego činjenica da se ne mogu navući virusi... tu je zajednica, duh.. iskreno ne pada mi na pamet ni jedno mesto na koje se ljudi obraćaju kada imaju problem sa Windows sistemom, a verujem da za takvo mesto nezna ni barem 80% ljudi u Srbiji koji ga koristi (prvo što im padne na pamet je servis..Confused ) ... a koliko ljudi koji koriste Ubuntu zna za mesto na koje mogu naći pomoć..? -Sigurno više od 80% ukupnih korisnika..

Definitivno je da treba sesti i poraditi na dootzky-evoj ideji beer

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - uros - 04.10.2010. 07.05

Računaj me za pojekatBig Grin

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Rober - 04.10.2010. 08.23

- @dootzky .

- Ideja je extra. Smile .. Pogledao sam i onaj video klip. U glavnom mi se sve sviđa. Jedino ono; svi već koriste Linux, šta čekaš ? mi je malko napadno (agresivno) i već "viđeno". Nismo više u jul-u, oktobar je počeo. Nadam se da me razumeš. Smile ...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - aleksandarz - 04.10.2010. 11.24

Nisam uspeo da odgledam spot do kraja ('bem ti telenor%&$%$&#), ali čini mi se da shvatam ideju. Ne verujem da mogu da napravim nešto slično, niti da intervjuišem ljude, ali probaću da snimim nešto ovakvo sa ćerkicom. Njoj je ionako sve poznato jer ima svoj kompjuter sa edubuntuom. Poznato je da robu najbolje prodaju deca ili gole žene (za njih nek se snađe neko drugi), a mislim da bi deca i ubuntu ostavili naročito upečatljiv trag zbog opšte prihvaćenog mišljenja da je linux OS samo za programere i servisere spejs šatlova. Skoro mi je kum pričao o susretu sa čovekom koji se, navodno, razume u kompjutere, koji je rekao: "'Bem ti linux, kad moraš da kucaš tri reda komandi da bi pustio film"

Jedna stvar oko poređenja linux-win u Srbiji. Često se kao prednost pominje "linux je besplatan". Tzvrtz, a windows kao nije? Piraterija? A koga je briga?
Najveći razlog zgog kog sam ja rešio da probam linux je to što očekujem da će država koja nema para puniti budžet time što će krenuti po firmama i kažnjavati za piratski software . Motiv mi je bio strah od kažnjavanja, a ne gadljivost na pirateriju. A da budemo iskreni, oko 95-99% ljudi u ovoj zemlji ima stav "zabole me za pirateriju".

- Kastor - 04.10.2010. 11.28

Hm, obzirom da sam rtv voditelj, od mene - glas, ako je potrebno. Big Grin

E da, ono ''svi vec koriste.... sta cekas'' je suvisno, jer ako svi koriste - cemu sve ovo?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - promis - 04.10.2010. 11.46

Ja se javljam da budem slučajni prolaznik. Mislim da mogu da upamtim par rečenica teksta.
A spontanost pred kamerom nije problem.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - vlajkoral - 04.10.2010. 14.02

Brate Dule, dobra ti je i ova skica! Ubaci samo neku mjuzu i eto ti spot Wink

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Dundo - 04.10.2010. 20.32

Nemojte samo da na kraju ispadne ko Top Lista Nadrealista "Želite li da ostanete anonimni?"

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - deajn - 04.10.2010. 21.11

Samo napred, dok se ne dostigne standard Ubuntu po glavi stanovnika.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - uros - 04.10.2010. 23.54

Dule, ovaj tip spota testemonijal bi u startu morao da bude pozitivan, da ističe prednosti sa jedne strane i da glorifikuje Ubuntu duh sa druge strane. Da bude svoje hvali tuđe ne pljuj. Razmišljao bi na temu šta sve možeš sa Ubuntu što ne možeš inače?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 05.10.2010. 09.19

momci - vi ste genijalna ekipa! Big Grin jako pozitivni stavovi, dobre ideje, i sjajne sugestije! Big Grin upravo sam se *ovome* nadao, da cu dobiti takav feedback od vas, i da cemo zajedno doci do najkvalitetnijih ideja. Smile

sve sam procitao, detaljno, i veceras cu probati da sumiram vase utiske i da ponudim alternative i varijacije, pa da vidimo kako cemo se organizovati. Smile i ne brinite, imam plan. Smile) ovo moze da se uradi jako brzo, efikasno, i da izgleda dobro.

bravo majstori! Big Grin
javljam se veceras! beer

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Garcia - 05.10.2010. 10.11

Javljam se da glumim slucajnog prolaznika koji koristi windows i nema pojma o cemu prica, a mozda je i pijan.
Imam iskustva sa glumom i sa radovima oko predstava. Filmom se ama bas nikad nisam bavio.

@dootzky
Odakle si?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Dundo - 05.10.2010. 12.19

Sa teme "Ideje za promociju Ubuntu-a"
Citat:
Citat:dootzky piše:

hej drugari ! Smile

imam i ja jednu ideju za promociju Linuksa - otvorio sam novu temu ovde za taj projekat, pa nam se pridruzite tamo u diskusiji! Smile

http://www.ubuntu-rs.org/forum/Thread-Pr...na-srpskom

hvala! Big Grin

Izvrsno, ali ja sam ipak pristalica toga da nađemo negu zgodnu cicu da ona objašnjava prednosti Ubuntua...

A što se reklame tiče... ovo su reklame za stare računare Amiga i Commodore 64

http://www.youtube.com/watch?v=iUKKLzD4Pto
http://www.youtube.com/watch?v=wyiUH9NmX0U

to je za kratku formu, a za nešto duže može i ovako nekako
http://www.youtube.com/watch?v=LVOOcPaJnBA - Amiga

Jurnjava sa kamerom i mikrofonom za nasumičnim likovima je preveliki trud za slab rezultat. Ko će to gledati na YT?

Ko što tamo reče dootzky , da ne granamo priču na dvije strane, ovde ćemo sve o ovome..
Da vidimo šta opozicija kaže

http://vukajlija.com/linuksovi-svedoci/201800

Rado bih izbjegao ovakvo nešto... Ako se radi neka se radi dobro, da ne ispadnemo "Linuxovi svedoci" Big Grin

- olujicz - 05.10.2010. 12.25

U, cool. Imao sam ja ideju za spot. Ako se sećate u vreme I'm Mac i I'm PC, Linux fondacija je bila pokrenula akciju da zajednica kreira slično za Linux.

Tada sam razmišljao da sve bude u određenom sloganu, konkretno "Budi slobodan" (eng. Be Free ).

Znači ista fora kao što Dule predlaže da snimimo "Anonimce" koji koriste Linux, i onda svako od njih započinje da govori sa: Slobodan sam ..... ( pa šta sve može sa Linuxom ). Ili Slobodan sam od ( virusa... bla bla). Može tu svašta da se smisli.

Razlika je u tome što nisam razmišaljo da ih iko išta pita u spotu. Već samo da se puste njihovi govori.

I onda umesto tog "Svi vec koriste.... sta cekas", možemo negde na kraju staviti "Budi slobodan, koristi Slobodan softver...." ili tako nekako.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Lazich - 05.10.2010. 12.33

Link

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Dundo - 05.10.2010. 17.11

Gospodine, koji OS koristite?
Ubuntu
Da li ste zadovoljni?
Jesam.
Koji su bili razlozi da počnete da koristite Ubuntu?
Izgubio sam instalacioni CD Windows XP-a
Ozbiljno?
Da.
Da li bi ste se vratili na Windows?
Rekao sam da hoću čim mi padne sistem, ali prokletinja neće da padne već tri godine, tako da sam zaglavio i ja s njim i on sa mnom.

Big Grin

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Pirastrihno - 05.10.2010. 17.17

(05.10.2010. 17.11 )Dundo Piše:  Gospodine, koji OS koristite?
Ubuntu
Da li ste zadovoljni?
Jesam.
Koji su bili razlozi da počnete da koristite Ubuntu?
Izgubio sam instalacioni CD Windows XP-a
Ozbiljno?
Da.
Da li bi ste se vratili na Windows?
Rekao sam da hoću čim mi padne sistem, ali prokletinja neće da padne već tri godine, tako da sam zaglavio i ja s njim i on sa mnom.

Big Grin

Big GrinBig Grin
Kolegu Dunda za tekstopisca beer

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 05.10.2010. 20.03

deste momčine! Big Grin

ok, sumirao sam svacije razmisljanje, pa cemo od toga da napravimo bullete, svi se dogovorimo složno oko toga sta bi trebalo da ide u prvi (od mnogih, nadam se) spotova, i da krenemo u pisanje finalnih dijaloga, i sto pre da izbacimo beta-spot, da bi ga videli jos jednom pre finalne produkcije, uradili finalno poliranje, i onda pustili "u javnost". :] ok, idemo redom:

1) cilj promo-spota: da potpunim amaterima i IT laicima priblizimo ideju Linuxa kao operativnog sistema, i da ih nekako "motivisemo" da probaju i koriste Linux
- to znaci, banalizovano, da to treba da vidi dete od 13 godina, momak od 19 godina, devojka od 25 godina, i covek od 37 godina, i *svi* da razumeju u potpunosti sta su upravo pogledali, i da umeju cak i da ponove "o cemu se tacno radilo" u tom spotu koji su upravo videli. Ako ih izresetamo sa previse informacija, ili koristimo previse tehnickih detalja - uprskali smo. Laicki termini. Sto krace i jednostavnije. Koncizno. Tras-tras-tras-ocete-i-vi?
Znaci, po mom misljenju, uspeli smo ako ja odnesem ovaj spot na telefonu i pokazem ga prodavacici u Maksiju u mom komsiluku, i ona RAZUME! Big Grin e TO ciljamo! ako ona skapira, svi ce skapirati.

2) vasi predlozi:
  • ivan_b - da izbacimo windows - ok, mozemo, np, stavio sam ga da bi ljudi *razumeli STA je Linux*, jer mogu da ga uporede sa Winom i shvate. u suprotnom ce najverovatno pomisliti da je "Linux program, kao Firefox ili Photoshop.." >.< .. ali ako ste protiv pojavljivanja Wina - hej - ja se slazem. Smile
  • rober / kastor - izbaciti "svi vec koriste linux" - ok, slazem se da ovo moze bolje, zato smo svi tu da mozgamo, ali ovo je marketinski trik koji se zove "motivator", tj. nesto sto ce biti punchline, i sto ce "pokrenuti gledaoca na akciju". znaci zicer spot bi bio: hello-sta-zasto-kako-gde-ko-hajde! Smile treba nam punchline, ne zelimo da odgledaju i kazu "hej, ovo je bilo sjajno.. *trep.. trep..* .." - nego zelimo da odgledaju, kazu "hej, kul!", otvore browser, i pokrenu se. slazem se da moze bolje od "svi vec koriste linux", ajde da smislimo zajedno neke predloge? mozda samo "Šta čekaš?" ili "Pridruži nam se!" i sl?
  • aleksandarz - ideja sa klincima - sjajno! ceo promo-spot-br-2 treba da bude samo sa klincima! to bi bilo genijalno! Big Grin / i drugo, rekao si da bi argument da je Linux "besplatan" trebalo preskociti? mozda, ok, ne protivim se, ali bitno je da svi razumeju da nista ne kosta, i da mogu da probaju 'odmah'. Ideas?
  • dundo - anonimnost issue, izbegavanje "sekta-fazona" - za anonimnost ljudi u spotu se ne brinem previse, mozemo da budemo mi, mogu da budu spontani slucajni prolaznici, zaista, koje cemo lepo zamoliti da nam pomognu i procitaju par recenica koje unapred pripremimo, obe opcije su ok :] ja cu da zaustavljam ljude, sa osmehom na licu, nema problema, siguran sam da ce mnogi hteti da nam pomognu :] a za izbegavanje sekta-fazona sa vukajlije - pih, ne brinem se previse o tome, mi ne teramo nikoga, ni ne trazimo nikakve pare ili pomoc od drugih, mi njima nudimo ideju, opciju, informaciju, prosto informisemo javnost, da Linux postoji, i da mi postojimo kao zajednica, pa nek se ukljuci ko zeli, svi su dobrodosli.
  • uros - ubuntu duh - slazem se Urose, vec nekoliko vas je pomenulo da bi ovo trebalo naglasiti - ajde dajte konkretnije predloge kako da inkorporiramo jasnu poruku za duh Ubuntu zajednice u spot? mislim da je to skroz kul!
  • oluja - slogani - Olujo, odlicna ti je ideja sa sloganima! Big Grin inace, treba maksimalno skratiti i pojednostaviti spot, i izbeci svako ponavljanje ako je moguce; konkretno, ne bi trebale tri osobe da kazu "slobodan sam od virusa", pa drugi "slobodan sam od piraterije" i treci "slobodan sam od reinstaliranja", jer se stalno ponavlja slobodan sam; umesto toga, montiracemo tako da (pazi sad Big Grin) - tako da 'nekoliko razlicitih ljudi sklapa jednu dugu recenicu'. konkretno, ako imamo osobe A, B, C i D, ovako bi, po mom misljenju, mogao da izgleda taj kadar.. osoba A: "Slobodan sam od virusa", B: "od piraterije", C: "..reinstaliranja..", D: "..hakovanja..".. kapiras? Smile i isto tako treba menjati sto vise ljudi u onom segmentu kada pricaju "za sta" koriste Linux, znaci svako kaze bukvalno po jednu rec (ja cu to da seckam i radim produkciju videa, nije prob), ovako bi to izgledalo, osobe A,B,C,D,E, samo prvu pitamo: "a za sta TI koristis svoj Linux?", i idemo, A: "Ja Linux koristim za Facebook", B: ".. za Youtube", C: ".. za muziku..", D: ".. filmove naravno!", E: "za igrice!" itd itd. sta mislis o tome? moze tako da prodje? znaci pitanja i odgovori nikako ne bi bili redundantni, i izbegavamo max svako ponavljanje. a?

anyway, mislim da je ovo pocelo sjajno, duh zajednice je *fantastican*, raspolozenje je bomba-dobro, i mislim da vec za nedelju-dve mozemo da imamo beta-spot spreman, da ga svi jos jednom pogledamo, i onda finaliziramo. treba to brzo i junacki, ne jurimo perfekcionizam, a nadam se da cemo napraviti i jos par spotova nakon ovoga, za mesec, za dva, nebitno, prosto da nastavljamo da popularizujemo nas omiljen Slobodan softver. :]

generalno, sjajno bi bilo ako bi mogli da se nadjemo i Live, npr sada za vikend, ili sledeci vikend, subota/nedelja fazon, u BGu ili gdegod nas ima najvise i gde je svima najlakse, sednemo, i uz par piva i gomilu papira i dobrog razgovora izboksujemo sve najvaznije elemente spota, dogovorimo se i snimamo, neki drugi dan ili isto to popodne. :]

svi dobroljci (ivan_b, uros, kastor, promis, garcia, itd), koji su se javili da bi hteli da budu u spotu su vise nego dobrosli, ako sam ja ovo dobro isprojektovao, kada jednom sklopimo 'finalne recenice' koje nam trebaju za spot, svako ce imati priliku da procita svih tih nekoliko recenica, od pocetka do kraja, i posle cu ja to seckati i vaditi po najbolju recenicu/rec/sugestiju od svakog individualno. :]

eh, da, i mislim da je dosta vazno da se pojave i 2-3 razlitice devojke u spotu, i ne mislim 'wow-mega-ribe', jer ne zelimo placene glumice i manekenke, nego prosto obicne prosecne devojke, koje bi rekle da koriste "Fejs" i "slusaju kul muziku" i sl, jer bi onda zenska populacija koja bude videla promo-spot mogla da poistoveti sa tim sasvim normalnim i prosecnim devojkama, i tu bi dobili nove potencijalne članice (?) Ubuntu zajednice :]

eto, to je to ukratko.
znam da se ponekad raspisem, ali tesko je odgovoriti svima na sve, a ne zelim da preskocim nikoga, tako da - ajde da boksujemo jos malo konkretne stvari, i mozda se okupimo live da prodiskutujemo i finaliziramo sustinu projekta, pa da snimamo i vidimo kako ce to da ispadne! Big Grin

btw, po mom misljenju, najvaznije je sada da se skoncentrisemo na SADRZAJ.
znaci konkretno: koje RECENICE cemo staviti u promo spot.
moji skica-predlozi su bili:

1) imas li komp? (ok, odmah uspostavljamo relaciju gledaocima da pricamo O KOMPJUTERIMA)
2) koji sistem imas? (ok, sta ti je bre to taj "sistem" - aha, mislis VINDOUZS?! aha, znam otprilike sta je to, .. )
3) aha, vi imate LINUX? kul, STA je to Linux? (objasnimo STA je tacno Linux, sto krace i jasnije, koristeci laicke termine)
4) a sta TI RADIS na Linuxu? (aha, uspostavljamo vezu sa gledaocom, 99% su sanse da cemo da poklopimo barem jednu od aktivnosti koje ce svaki nas gledalac (koji gleda ovaj spot na Youtube-u) da ili koristi fejs, ili youtube (douh! xD), da slusa muziku ili gleda filmove na kompu. znaci u tom trenutku, kada ga pogodimo za jednu ili vise aktivnosti, on se identifikuje i kaze "hej, pa I JA RADIM TO ISTO NA KOMPU! KUL!", i tada imamo njegovo interesovanje, jer "na Linuxu to moze da radi brze bolje vise kul i besplatno legalno blah blah blah".. )
5) ok, ocu i ja Linux? GDE i KAKO da ga nabavim? -> Ubuntu Linux, linkovi, slogani, i najvazniji *poziv na akciju* ! sad-sad-sad! go-go-go! pridruzi nam se i sl.

ok ljudi, izvinite jos jednom ako je predugacak post, ali dajem sve od sebe da ovo uspe, i nadam se da cemo realizovati ovo brzo i zabavno, a kasnije mozemo najopustenije (prilicno sam siguran..) da ukljucimo i neke vec kul, afirmisane, i priznate face za seriju ovakvih kratkih spotova, kao sto su npr neki ok mladji glumci, glumice, pevaci ili pevacice, voditelji i generalno javne licnosti, i to je skolski primer kako radi marketing. npr, lupam, kada ljudi vide da je i "Sergej Trifunovic" ili glumica "Katarina Radivojevic" rekla da je LINUX KUL - onda to MORA da znaci da je linux kul! :] mislim da prilicno lako mozemo da dodjemo do tih ljudi, uz malo dobre volje i puno upornosti. ali ajde za pocetak da napravimo pilot-verziju promo spota. :]

veliki poz majstori, kuckamo se sutra sa jos ideja! Big Grin
dule

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Dundo - 05.10.2010. 21.14

Citat:dundo - anonimnost issue, izbegavanje "sekta-fazona" - za anonimnost ljudi u spotu se ne brinem previse, mozemo da budemo mi, mogu da budu spontani slucajni prolaznici, zaista, koje cemo lepo zamoliti da nam pomognu i procitaju par recenica koje unapred pripremimo, obe opcije su ok :] ja cu da zaustavljam ljude, sa osmehom na licu, nema problema, siguran sam da ce mnogi hteti da nam pomognu :] a za izbegavanje sekta-fazona sa vukajlije - pih, ne brinem se previse o tome, mi ne teramo nikoga, ni ne trazimo nikakve pare ili pomoc od drugih, mi njima nudimo ideju, opciju, informaciju, prosto informisemo javnost, da Linux postoji, i da mi postojimo kao zajednica, pa nek se ukljuci ko zeli, svi su dobrodosli.

He he, čini mi se da nisi baš razumio moj komentar o anonimnosti...
Sekta fazon - šta da ti pričam... najgori sektaši ispadoše oni što reklamiraju uloške sa krilcima (nekako uvijek u vrijeme ručka, zlotvori) ali u našem slučaju nije ni toliko bitno...
Kad sam spomenuo anonimnost mislio sam na Top Listu Narealista i njihov skeč "Želite li da budete anonimni"

http://www.youtube.com/watch?v=y19cPJna418

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - aleksandarz - 05.10.2010. 21.29

Citat:ideja sa klincima - sjajno! ceo promo-spot-br-2 treba da bude samo sa klincima! to bi bilo genijalno!
Eno, iznad je Dundo dao i scenario za taj spot.
"Ja sam prvo imala windows, ali sam nešto pokvarila i napunila ga virusima. Onda mi je tata dao ubuntu i rekao da ništa ne brinem jer ne mogu da ga pokvarim. I stvarno ne mogu"
Citat:drugo, rekao si da bi argument da je Linux "besplatan" trebalo preskociti? mozda, ok, ne protivim se, ali bitno je da svi razumeju da nista ne kosta, i da mogu da probaju 'odmah'. Ideas?
Nisi me shvatio ili ja nisam lepo napisao. Hteo sam da kažem da to što je ubuntu besplatan i nije neki naročito jak argument, jer je za prosečnog Srbina i windows besplatan (još uvek), kao i programi za win. Ovo je ujedno još jedna ideja za spotove, jer narodu treba objasniti da ni win neće doveka biti besplatan kao što je sada. Na primer:
Tri seljaka na pijaci, svaki za svojom tezgom i svaki ima laptop.
Prvom je puna tezga, ali pored njega stoje 2 inspektora i odrezuju mu 200.000 din kazne za piratski windows i office.
Drugi ima licencirani softver, ali nema robu jer je sve pare uložio u softver.
Trećči ima robu i ubuntu

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Rober - 05.10.2010. 23.21

- @aleksandarz

- A jeee, dobra ti ideja za ona tri seljaka na pijaci. Smile ...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - deajn - 06.10.2010. 00.10

Mislim da Windows ne treba da u toj priči bude ni u tragovima. Sama priča o dobrim i pozitivnim stranama Linux-a, ističe u prvi plan nedostatke Windowsa. U suprotnom, ako se bude pljuckalo po Windowsu, ima da proradi naš čuveni inat, e sad neću ni kako ja hoću.
Dootzky, dobar ti je scenario koji si zamislio, samo neka te obicne prosečne devojke, bar malo budu iznad proseka. Lepo je brate, lepo.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Githzerai - 06.10.2010. 03.35

Distrowatch Weekly je dao par lepih smernica, koje svakako treba imati u vidu:
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20101004#qa