Ubuntu-RS forumi
Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Ubuntu Srbija (/Forum-ubuntu-srbija)
+--- Tema: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) (/Thread-prvi-srpski-linux-promo-spot-na-srpskom)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7

- Dundo - 06.10.2010. 06.37

(05.10.2010. 21.29 )aleksandarz Piše:  Nisi me shvatio ili ja nisam lepo napisao. Hteo sam da kažem da to što je ubuntu besplatan i nije neki naročito jak argument, jer je za prosečnog Srbina i windows besplatan (još uvek), kao i programi za win. Ovo je ujedno još jedna ideja za spotove, jer narodu treba objasniti da ni win neće doveka biti besplatan kao što je sada. Na primer:
Tri seljaka na pijaci, svaki za svojom tezgom i svaki ima laptop.
Prvom je puna tezga, ali pored njega stoje 2 inspektora i odrezuju mu 200.000 din kazne za piratski windows i office.
Drugi ima licencirani softver, ali nema robu jer je sve pare uložio u softver.
Trećči ima robu i ubuntu

Dobra ideja, ali ovo je Srbija. Ovde seljak vozi IMT-539 kupljen 10 godina prije nego što je izmišljen Gazda Jezda. Ako ima automobil, onda je to neka starudija, Stojadin, Lada Jugo... Srpski seljak i Lap-top... ne ide.. Možda kada bi isti scenario primijenili na dvije ili tri igraonice, onda bi bilo bolje. Malo bi vuklo na Eksta efikasan Fairy, i one što ribaju tepsije tri debela dana bez Fairy-ja ali to je ipak uspjela reklama.

"Igraonica iz Viljaribe koristi Ubuntu, dok u Viljabahu još uvijek plaćaju kazne za piratski softver..."

Sa radnjom reklame (inspektori, programi, ovako ili onako) možemo da se igramo ali sa situacijom u životu (seljak i lap top ili računari u igraonici) ne može, glupo je.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - webmasteryoda - 06.10.2010. 20.14

Ja nebih izbegavao priču o Windowsu, čak bi je i potencirao, jer budimo realni - barem 70 % korisnika nikada nije ni čulo za Linux, a kamoli Ubuntu.

Ako želimo da dopremo do ovakvih ljudi, onda nam je potrebna priča koja uključuje i poređenje sa Windowsom.

A ako ćemo i dalje da insistiramo na visokom moralu i na ignorisanju realnosti, onda možemo da zaobiđemo priču o Windowsu, a umesto nje da pričamo priču o operativnom sistemu, a polovina ce nas gledati sa upitnikom iznad glave neznajući šta je to operativni sistem.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - promis - 06.10.2010. 21.57

Bilo je predlog da se navede ono što ne može da se uradi u windovsu, a može u linuxu. Meni uopšte ne pada na pamet bilo šta. Postoje razlike u načinu obavljanja zadatka, možda je neki zadatak lakše obaviti ali to su već nijanse.
Mislim da su glavne razlike upravo: besplatno, slobodno, legalno, gotovo bez virusa.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - webmasteryoda - 06.10.2010. 23.09

(06.10.2010. 21.57 )promis Piše:  Bilo je predlog da se navede ono što ne može da se uradi u windovsu, a može u linuxu. Meni uopšte ne pada na pamet bilo šta. Postoje razlike u načinu obavljanja zadatka, možda je neki zadatak lakše obaviti ali to su već nijanse.
Mislim da su glavne razlike upravo: besplatno, slobodno, legalno, gotovo bez virusa.

Upravo tako Promis. Dakle, treba istaći da je Linux u odnosu na Windows bolji zbog svega toga što si naveo i to je to.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mr.bluesman - 07.10.2010. 00.21

Da se nadovezem na temu.

Mislim da je linux daleko bolji od windowsa. Ali isto tako mislim da je pocetniku tezi za koriscenje. Potrebno je daleko vece znanje za upravljanje linuxom. Prednost jeste sve ono sto je naveo Promis i jos bi dodao kompletna sloboda kod izbora softvera, odnosno vise razlicitih programa za obavljanje istih zadataka. To je nesto sto ja volim. Pa sami da biramo sta nam vise lezi i odgovara. Ne da nam se natura i gura pod nos.
Win ima definisane programe koji su vladari u odredjenoj oblasti.
Ma "linux ima dusu".

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - digitalis_vulgaris - 07.10.2010. 07.54

Ne podrzavam politiku sukobljavanja sa drugim operativnim sistemom. U redu je spomenuti i druge sisteme, ali da li je bolji ili nije, to je subjektivno (irelevantno).

Mislim da akcenat treba da bude na prakticnoj strani, koja ce pokazati da je Linux dobar izbor za OS:
- Lako instaliranje
- Lako povezivanje i upotreba interneta, bez opasnosti od virusa
- Besplatni programi raznih kategorija
- Kancelarijski alati
- Multimedija
- Igre
- Stabilnost u radu sa velikim brojem procesa istovremeno
- Mogucnost koriscenja aplikacija za windozu
- Podrska
...

A sve to je besplatno ...

Uglavnom, nesto tog tipa... doduse, navesti sve ovo je previse za jedan kratak spot kakav Dootzky ima zelju da napravi i verovatno sada dok cita sve ove nase postove koluta okicama u neverici sta smo mu uradili od spota, koji je sve dalje od realizacije, sto mi vise filozofiramo Big Grin

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - promis - 07.10.2010. 08.08

Ono što se sa windozom ne može uraditi, a to je da se napravi lični OS. U smislu distribucije. Ono može da se "secka" windoza, ali nije legalno.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mr.bluesman - 07.10.2010. 12.25

potpuno se slazem i podrzavam. Mnoge stvari nemogu. A i ono sto se u njemu moze...za to ti treba torba puna novca.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Dundo - 07.10.2010. 12.42

Ako dootzky ima namjeru da pravi promotivni spot, onda treba da snima mogućnosti sistema.
Ako hoće da pravi reklamu, onda treba da predmet reklame, u kraćoj formi, učini interesantnim ljudima .
Ako pravi džingl, neka bude u fazonu "CIPIRIIIIPI!" ili "Ah, Probavita" pa šta bude.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 07.10.2010. 19.30

tu sam ja momci, i nista ne brinite, ne prevrcem ocima niti odustajem od ideje, nasuprot, pratim veoma pomno i razmisljam intenzivno Smile

cak sam i pricao sa jos 10+ ljudi, neki iz IT sveta, neki potpuni kompjuterski laici, i sumiram utiske i od njih.
npr prezentujem im jednu verziju 'promo spota', pa drugu verziju 'promo spota', i odmah pitam za utiske, ko je sta razumeo, sta je bilo ovo sta ono i sl

samo nastavite da polirate ideje i razmisljanja, ja sve zapisujem i do kraja nedelje cu imati jos bolje rafinisane predloge i konkretne ideje, i mislim da ce svi biti zadovoljni Smile

talk to you soon guys! Big Grin

- deajn - 07.10.2010. 20.44

@dootzky

Svi neće biti zadovoljni, to sigurno. Ako od, recimo tri ponuđena rešenja, grupi od dvadesetak ljudi raznih profila pokažeš, pa njih bar 70% se odluči za jedno rešenje, onda bi to trebalo da bude dobitna kombinacija.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - CrnorizacHrabar - 08.10.2010. 13.40

http://vimeo.com/15474925

Interesantan video.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Dundo - 08.10.2010. 14.43

hm, dopada mi se...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 09.10.2010. 09.36

ok, da probamo da usmerimo snage i da napravimo onda finalnu listu recenica koje ce ici u dijalog.
i ja se slazem sa webmasteromJodom - ljudi jedva kapiraju sta je windows uopste, zato nam i treba neka komparacija, kao osnova za ono sto pricamo.

ajde da nekako izglasamo i da se slozimo za finalne recenice Smile

moj predlog:
1) imas li komp? (ok, odmah uspostavljamo relaciju gledaocima da pricamo O KOMPJUTERIMA)
2) koji sistem imas? (ok, sta ti je bre to taj "sistem" - aha, mislis VINDOUZS?! aha, znam otprilike sta je to, .. )
3) aha, vi imate LINUX? kul, STA je to Linux? (objasnimo STA je tacno Linux, sto krace i jasnije, koristeci laicke termine)
4) a sta TI RADIS na Linuxu? (fejsbuk,youtube,muzika,filmovi,blabla)
5) ok, ocu i ja Linux? GDE i KAKO da ga nabavim? -> Linkovi, par slogana.

i sve to treba kompresovati na ispod jednog minuta, jer niko nece da gleda epopeju od 12 minuta Smile

sta kazete? moze ovo da prodje?
u razgovoru sa nekim samoproglasenim 'laicima', ova verzija mi najbolje prolazi, i zapravo umeju da mi ponove posle gledanja ovako necega "da je taj linux neki kao valjda sistem, ima neke programe i svasta nesto, ali nema virusa i legalan je, zvuci super..". odlicno. samo toliko nam i treba, za pocetak. Smile

ajde da se dogovorimo za recenice pa da vidimo vec krajem sledece nedelje da snimimo nesto, pre nego sto pocne sneg da pada Big Grin

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - webmasteryoda - 09.10.2010. 23.08

Windows treba spomenuti kako bi ljudi skontali da on uopšte nije obavezan i da postoji i drugo rešenje.

A onda spomenuti sve ono što nema na Windowsu, a to je: nema viruse, potpuno otvoren, slobodan i besplatan, velika zajednica ljudi koji su u svakom trenutku spremni da pomognu, stalno unapređivanje i besplatan update, itd...

A onda baciti i neke najosnovnije linkove i to je to.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - anjavlada - 09.10.2010. 23.30

Ovaj spot nece biti komercijalnog tipa. To je OK ali samo cu jedno poredjenje napraviti. Verujem da se niko nece sloziti ali MOZDA vreba opasnost u sledecm smislu. Pogledajte reklame za deterdzent. Nijedan proizvodjac bilo kakvog svog proizvoda NESME i NECE kroz reklamu da provuce drugog proizvodjaca slicnog ili istog proizvoda. To je zastita konkurencije. Samo je pravna stran bitna. Tako je s pravne strane intelektualna svojina u Srbiji zasaticena od Bil Gej...tsa. Ako to dodje do ociju (a doci ce )njegovih dousnika pa bude protumaceno kao negativno i pljuvanje po njegovom proizvodu bogami eto je sudska parnica koju sigurno gubimo jer niko od nas nije magnat finansijski kao on. Nadam se da sam uspeo pojasniti zasto NE spominjati Win po meni. A sto se tice same ideje je extra. Ja bih dodao da se snimanje obavi u nekoliko gradova sirom Srbije gde ce ljudi prepozanti karakteristicne stvari nekog grada u pozadini. Mislim da bi to dobro proslo kao rasprosranjenost. I hocu i ja da se prikljucim projektu ali kako i sta ?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - webmasteryoda - 09.10.2010. 23.36

Ma kakvi bre.

Mogu da te tuže ako iznosiš neistine. Mi u suštini nemamo potrebe da pričamo o Windowsovim karakteristikama. Samo treba da kažemo da je za korišćenje računara potreban i operativni sistem. Svi su čuli za Windows, a postoji i drugačije rešenje. I onda par detalja o Linuxu.... o tome sam gore pisao.

Znači to nije nikakvo preterano spominjanje Windowsa.... to je samo da bi ljudi shvatili da pričamo o operativnom sistemu.... ništa više.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - anjavlada - 09.10.2010. 23.46

@webmasteryoda - NE zesti se. Nije tebi licno upuceno. Izneo sam moje misljenje. I DA. Slazem se sa tvojim poslednjim postom u smislu da nikakav "X" kao negacija ili slicno po meni ne bi dolazilo u obzir. A ovo reklamiranje... pa treba i to uzeti u obzir da mi NE preteramo u smislu MA KO IH J..be.Ovo je Balkan i teramo mi po svome. Opet, treba biti oprezan. Moje licno, i ne prozivam nikoga.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - anjavlada - 10.10.2010. 09.01

@dootzky - setio sam se necega. Mislim da b,i ako nisi, trebao pogledati dokumentrani film REVOLUTION OS i THE PIRATES OF SILICON VALLEY. Sva pitanja i odgoverre vezano za spot ces naci tu. Ali bukvalno tu. Ako nemas javi - saljem

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - promis - 10.10.2010. 10.26

postoji i filmovi:
the code
the codebreakers

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 10.10.2010. 11.39

@anjavlada ==> quote: "@webmasteryoda - NE zesti se."
ja bas nisam skapirao webmasterYodu da se zestio, ne znam sto si ga tako skapirao, Yoda prica jasno i pametno, skroz se slazem sa njime u svemu Smile

inace, AnjaVlado, nemoj da se brines za tuzbe i takve stvari, jer, moras da imas na umu sledece stvari Wink

1) KOGA ce da tuze? zajednicu? autore? mene licno? koga? i zasto? i kako dokazati bilo sta? pffff, ne bi se plasio tuzbe
2) drugo, "mi" uopste nista lose ne radimo, mi anketiramo ljude na ulici, doslovce, i neko ce da kaze "da koristi windows", neko ce da kaze da voli "da piratise" itd itd, ali to nismo "mi rekli", to su prosto rekli ljudi koji su bili intervjuisani na ulici. Smile pa realno. ne znam koga bi oni tu tuzili, i zasto bi uopste tuzakali, nemaju nikakvu pravnu osnovu i sl. Smile

anyway, opustite se momci, ajde da se izdogovaramo za finalne recenice i da napravimo spot, ne moze nista lose da se desi. Smile ako nas kontaktira neko iz pravnog odeljenja mikrosofta, lako mozemo da povucemo spot anytime i nema problema. Wink

@yoda - ovo mi se dopada, mislim da to treba ubaciti: "treba spomenuti.. nema viruse, ... , velika zajednica ljudi koji su u svakom trenutku spremni da pomognu..." - ajde samo kako to lepo da srocimo, u neku vrstu dijaloga, mozda nekako: "a zasto volis Linux?" - "pa zato sto nema virusa, i zato sto postoji velika grupa ljudi na netu koja besplatno pomaze pocenicima.." ? ne? Smile ajde mi pomozi da to srocimo u kratku i jasnu recenicu Smile thx

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - salepetronije - 10.10.2010. 12.28

Možda je najlakše napraviti scenario koji bi imao radnju npr. sledeću: dolazi opet jadnik kod čoveka da mu opet preinstalira srušeni sistem. razgovor se vodi o problemima s virusima, BSD,defragmentaciji, količini vremena i truda za komplikovano nalaženje i instaliranje programa. Klijent usput pita koliko često znalac instalira kod svog računara i koji antivirus koristi. Na odgovor skoro nikad i nikakav kreće priča o ubuntu i upoznavanje kroz dijalog s osobinama i prednostima i lakoći instaliranja i održavanja. Ne mora nigde da se spomene i na taj način reklamira nijedan drugi OS a sve bitno se može reći, nema lutanja i postavljanja istih pitanja kao sto bi bio slučaj s slučajnim prolaznicima. iz istog materijala se mogu napraviti kraća ili obimnija verzija, i predlog je ravnopravnost polova u odabiru glumica.

- ivan_b - 10.10.2010. 13.07

Trebalo bi koristiti, oslanjati se i ne prelaziti granice sledećeg: Code of Conduct

A glavni motiv, ne samo da bi trebao, već bi i morao biti, je:

Citat:"Ubuntu is an African concept of 'humanity towards others"

Sa tim idejama treba upoznati ljude, polako i sigurno... svaka priča o defragmentaciji, virusima, ntfs, free, non free, piraterija, krekovani softver... sa tim bi se trebalo pažljivo, jer bi ljude odvelo još dublje u nepoznato, a odatle će tražiti da se vrate na njima poznat teren što u tom slučaju ne bi bio Ubuntu

@dootzky poslednji tekst na Ubuntu Planeti (Za instalirati na sveži Ubuntu) bi mogao da krije makar inspirativnu crtu za neku "lite" i opuštenu promociju Ubuntua, a ima i nekih pitanja koja bi možda mogao da iskoristiš. Smile

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Kastor - 10.10.2010. 13.36

Ljudi se uglavnom plase linux-a i na tome treba raditi. Na razbijanju strahova.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - webmasteryoda - 10.10.2010. 14.27

Možda ovako:

A zašto voliš Linux ?
Jer je potpuno imun na viruse.
Jer mogu da se oslonim na lokalnu zajednicu u okviru koje uvek dobijem pomoć i tehničku podršku.

Teško je to sročiti, možda izmeniti drugi deo rečenice. Ništa pametnije mi ne pada napamet.