Ubuntu-RS forumi
Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Ubuntu Srbija (/Forum-ubuntu-srbija)
+--- Tema: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) (/Thread-prvi-srpski-linux-promo-spot-na-srpskom)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 12.10.2010. 11.19

@salepetronije - to bi bila bukvalno reklama, sa reziranjem, kadrovima, dijalogom, dva glumca, scenariom. Smile moze i to, ali neka to bude zaseban spot, recimo #2. Smile btw - tu opet nailazis na isti problem - ljudi i dalje nece znati *sta* je Ubuntu Linux. i ne bi se brinuo previse za "reklamiranje drugog OSa", zasto vam je to toliko 'bitno', necemo mi osvojiti nove clanove i korisnike Linuxa tako sto cemo ih drzati 'u mraku', kao 'ne postoji ni jedan drugi OS osim Linuxa, zomg zomg' :]] cenim da je jako bitno da se pomene windows kao platforma da bi ljudi *razumeli* o cemu tacno pricamo, i za sta je Linux tacno alternativa, jer 99% ljudi-laika koji ce gledati ovaj spot na svom kompu ce ga gledati upravo na - you guessed it - na windowsu Smile nema "sakrivanja" tu. prosto nudimo bolju alternativu.

@ivan_b - tesko cemo taj glavni motiv "humanity to others" ugurati u reklamu a da zvuci "kul", u smislu "hej, hocu i ja to!".. ovo je jump-start na laike, bice vremena da ih uvedemo i u tu pricu kasnije Smile mislim, nikako to ne vidim u istim recenicama "ja koristim Linux jer nema virusa, jer je stabilan, i jer je .. humanost prema drugima.. bitna.. Tongue" tesko ce da prodje. Smile ali se slazem sa motivom, svi se ovde na forumu navodimo istim, samo mislim da je tesko to provuci kroz ovakvu brzu reklamu/spot :]

@kastor - ljudi se ne plase Linuxa jer ni ne znaju sta je :] treba ih prvo uvesti u pricu, pa cemo onda raditi na strahovima Big Grin

@yoda - tako nesto moze da prodje, treba pomenuti podrsku i zajednicu. ali mozda nekako.. hmm.. pa nisam siguran.. zato sam ja i probao da kazem nesto tipa "Svi vec koriste Linux", iako je to isuvise marketinški snazan potez.. hmm.. mozda nekako tipa: "Ima nas već na hiljade u Srbiji!" ili tako nesto, ali je to onda sektaski fazon Smile)

ajde da smislimo to i finaliziramo recenice, pa kako bude bude, ne mora da bude "savrsen" prvi spot Smile
ajde da ga snimimo, montiramo, i pustimo, pa da uradimo eventualne ispravke ako ih bude bilo i da zaokruzimo tu prvu pricu, prodjose nam dve nedelje ocas posla Wink

poz drugari!

- Dundo - 12.10.2010. 13.28

Imate li računar?

Imam

Za šta ga najčešće koristite?

Za fejs, vijesti, muziku, chat (bla bla bla)

Imate li problema sa virusima?

Joj imam, kompjuter mi kašlje, ne znam šta ću.

Kada bi smo vam rekli da postoji nešto bolje od svakog antivirusa, da li bi ste nam vjerovali?

Ne bih, ima li toga?

Ima, Izvolite, ubacite disk, restartujete računar i provjerite?

A kako to radi?

Izvolite pogledajte

snimak ekrana, a na snimku se objašnjava sledeće

Applications
Accessories - najosnovniji alati : digitron, gedit, terminal, podrška za zip
Graphics - pregled slika, albumi, fotomontiranje, grafički dizajn
Internet - Firefox, Opera, Chrome, messengeri...
Office - pdf pregled, Writer, tablica, abiWord, Gnumeric...
Sound&Video - VLC, Audacity, Audacious...
Softver centar

System - Synaptic i update manager - ostalo je nebitno

Šta ću ako ne budem znao/la da ga podesim?

Pitaj druge korisnike na http://www.ubuntu-rs.org

Hm, dobro, koliko košta?

Ništa, kuća časti.

Druga varijanta:

tezga

UZ LiveCD BESPLATNO PIVO

3 dana kasnije

UZ PIVO BESPLATAN LiveCD

- component - 12.10.2010. 15.59

Moje mišljenje je da ne treba izbaciti Windows iz priče, ali NIKAKO ne treba pominjati Windows u smislu "lošiji sistem". Čak ni u obliku "Linux je bolji sistem". Mislim da nam je svima jasno da je jedan bolji a drugi lošiji u zavisnosti za šta se koristi. Treba prestaviti Ubuntu prednosti. Koja je to jača strana Linuxa i ostaviti izbor drugima.
Skeč sa tri seljaka je odličan! Malo je bezveze da budu seljaci ali cela priča pogađa u srž! Microsoft je skoro postavio reklame po bilbordima tipa "Nisam imao legalan Windows i na carini su mi oduzeli kompjuter". Možemo iskoristiti njihovu sopstvenu glupost i napraviti kontru: skeč (ili intervju) ispod takvog bilborda i priča kako je Ubuntu legalan + besplatan.
Igrice ne bih spominjao. Hteli ili ne Linux ne može da se pohvali ni sa 10 kvalitetnih naslova. To nam je loša strana i bolje da je ne ističemo.

Jače strane:

CENA - ovde ciljamo na privrednike. Primer gde neko ima nekoliko računara sa legalnim softverom i to ga košta ~500 Eur po kompjuteru da bi slao poslovne mailove i radio Excel tabele.

VIRUSI - savka domaćica je čula za kompjuterske viruse. Čak i laici znaju za famu "Linux nema viruse". Samo to treba eksploatisati. Napraviti reklamu koja asocira na antivirus reklamu, ali se kod nas spominje Ubuntu. (Jackie Chan: "I choose Kasperski" = "I choose Ubuntu")

JEDNOSTAVNOST - ne želi svako da cima klinca iz komšiluka da bi poslao mail rođaku iz inostranstva ili se sa njim čuo preko Skype-a. Ili ako hoće da odštampa mali oglas. Ili ako hoće da ode na Facebook... Nešto tipa: deda i baba u parku se hvale kako su sami instalirali Ubuntu i kako sad mogu da se čuju (i vide) sa unucima koji žive u Nemačkoj... ili tako nešto...

LEGALNOST - sa ovim dolazi i SLOBODA. Mogu da koristim šta hoću, kako hoću. Puno ljudi pogrešno misli da imaju tu slobodu i u drugim OS-evima. Možda da smislimo neki način da prikažemo kako zaista stvari stoje. Microsoft nikada neće staviti na svojoj reklami "Kupio si Windows ALI ne smeš da ga koristiš za posao već samo kući jer si kupio Home varijantu". Ovde su poređenja sa drugima dobra. Ne moramo nikoga da spomenemo već primere iz okoline: "Ne koristim Ubuntu već drugi sistem. Mogu da radim sve što i u Ubuntuu, ALI NE SMEM to i to...". Ili "Imam isti besplatan program i na drugom sistemu. ALI posle 30 dana moram da ga platim ili da ga izbrišem".

Bilo bi lepo kad bi nekako mogli da spomenemo i LOKALIZACIJU ali mislim da se slažete da taj posao nije sproveden kako treba (bar ne još). Možda samo u smislu "Koristim Ubuntu na ćirilici" i ništa više...

Za ljude koji nikada nisu čuli za Ubuntu je mnogo efikasnije ako damo poređenje istih stvari na Apple-u i Windows-u. Ali ništa negativno. Možemo čak okrenuti "To isto ima i Ubuntu" u "To isto imam i na Windowsu, samo što ..."
možda kao intervju gde se naizmenično prikazuju Windows, Apple i Ubuntu korisnici:
Windows: "Zadovoljan sam. Imam najnoviji antivirus i ne moram da brinem"
Linux: "Mogu da posetim bilo koji sajt. Nikada neću imati problema sa virusima"
Windows: "Imam sve što i na Linuxu i sav softver je legalan. Novac mi ne predstavlja problem."
Linux: "Sve što hoću mogu besplatno da instaliram"
Apple: "Na Apple Store-u mogu da kupim sve što mi treba za moj kompjuter."
Linux: "Samo treba sa spiska da izaberem program. I sam će se instalirati... besplatno"
Windows: "Kupio sam nov štampač i sve je proradilo iz prve, bez drajvera! Kao na Linuxu!"
Linux/Windows: "Imamo dva kompjutera. Za jedan smo kupili OS zajedno sa njim, a na drugi smo stavili Ubuntu. Oba koristimo za muziku i filmove."

ili namćor Windows korisnici (više kao fazon):
"Šta HD filmovi? Ma ne može to samo Ubuntu!"
"Slušaš muziku sa kompjutera? Šta imaš? Ubuntu? Ma da... kao da ja to ne mogu"
"Kakav bre antivirus!?! Ne bojim ti se ja tih virusa! Ni ti nemaš antivirus na tom Ubuntu, pa šta?"
"I ja sam uz sistem dobio sve programe koji mi trebaju. Sve ostalo sam ću da instaliram! I za gledanje filmova, i za slušanje muzike, i za slike, i za tekst, i za tabele, i za zaštitu,... Koliko si rekao da košta taj Ubuntu?"

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - FULLSOUND - 13.10.2010. 01.45

Ideja je ekstra. Nazalost ja mogu da pomognem samo tako sto cu link tog spota da prosledim nekoliko desetina ili stotina puta.
Puno srece...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 16.10.2010. 17.33

ok, mislim da smo svi imali dovoljno vremena da se posavetujemo i razmenimo ideje i misljenja, sad je vreme za akciju! Smile

sta kazete da poslednje subote u mesecu (30. oct) snimimo prve materijale za spot? u centru BGa? recimo Knez ili Kalish? u toku prepodneva ili dana, dok ima svetla?

znaci to bi bila subota, 30. oktobar, ili nedelja, 31. oktobar, u BGu. Smile
kako vam to zvuci?

sad u ovu subotu je predavanje i druzenje u NSu, pa cemo se verovatno i tamo videti i jos malo popricati pre snimanja.

veliki pozdrav drugari! Smile
d. beer

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - uros - 16.10.2010. 17.49

Može, naravno, samo da nam vremenske prilike krenu na ruku.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 16.10.2010. 19.07

slazem se Smile
tipa ako bas za inat bude padala kisa u subotu, svakako cemo pomeriti za nedelju i sl. Smile

sounds good! Big Grin

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - bojce - 16.10.2010. 19.14

Aman, Dule, ako već dolaziš u NS na party, pa snimi neke kadrove i tamo... Wink

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 17.10.2010. 16.54

dobra ideja, sto da ne! Big Grin
ponecu kameru! Wink

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Vojnov - 20.10.2010. 13.47

Pozzdrav svima Smile ...

Evo ja se vratio malo na ubuntu teme i vec nekoliko dana gledam ubuntu zajednicu na netu i kako ubuntu super napreduje...

No gledao sam neke reklame za ubuntu neznam dali ste ih videli ali odlicne su jednostavne i jako lepo odradjene:

http://www.youtube.com/user/UbuntuAds

Sad o ovoj reklami. Ideja je odlicna ( mislim da za nase ljude pogotovo one koji se manje razumeju u racunare to odlicno prolazi) ... samo nekoliko predloga:

1. Izbacite spominjanje Windows-a mozda samo u kontekstu da je Ubuntu OS kao i Windows samo sto je prednost - pa navedite prednosti .... ali bez nekih iksova ko na "ja imam talenat" i slicno Smile ... To vec spada u neku negativnu kampanju koju rade win i osx a svi znamo sta ubuntu znaci i sta predstavlja Smile

2. Forsirajte vise rec Ubuntu a mnogo manje linux... Ima razloga jer jednostavno Ubuntu je postao jedan pokret, da kazem brend, ne kazem da zaboravimo da je to Linux sto i jeste ali kod nasih ljudi spominjanje reci LINUX cesto izaziva odbojnost jer su u proslosti imali mozda neki linux pa im nije radio pa one price moj drugar je imo linux pa mu je eksplodirao kompjuter i tako to Big Grin ... Ni OSX ne spominje da je on u stvari unix ili da je koliko ja mislim izrodio se iz free bsd-a Smile

3. Treba smisliti dobar upadljiv slogan na kraju reklame , da ostavi utisak da se lako pamti. I staviti ubuntu logo-e gde god to moze, ne previse ali da se primete Big Grin ... neka lepa animacija na kraju i mozda koji screenshotovi iz sistema itd itd...

No kao sto neko rece mozda ce to biti previse dugacka reklama pa drugi izbor je da se napravi serija mini reklama kao na linku sto sam postavio gore + sa sve cirilicom itd itd... To bi bila definitivno jefinija varijanta...

Pozzdrav i toliko od mene za sada! Ziveli! SmilebeerSmile

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Dundo - 20.10.2010. 19.52

Citat:Treba smisliti dobar upadljiv slogan na kraju reklame...

Ubuntu - za sve sklone buntu!

- Anpu - 21.10.2010. 19.09

Ideja je odlicna!
Moje skromno misljenje je da nema potrebe da se Windows provlaci kroz tudju reklamu. Ni u kom smislu, Fokus je na Linuxu, a ne da zvuci kao da se nudi besplatna zamena Windowsu.

Pogledajte ovaj video:
http://www.youtube.com/watch?v=vF2OUVGxI-Q

Ubuntu logo je ljudi se drze za ruke i obrazuju krug. Cesto se vidi na raznim Ubuntu slikama dosta ljudi, sto oznacava veliku zajednicu.
Na videu sa linka iznad, slican je fazon. Moja ideja je da za svako povezivanje ruku se kaze sta se moze uraditi na Linuxu (jedna stavka za svako povezivanje ruku), i na kraju slika svih (kao i na videu iznad), gde ce se istaci bitnost i pomoc zajednice (i naravno web adresa ubuntu-rs Smile ). Pri svakoj sceni povezivanja ruku, laptop ili desktop sa Ubuntu bi se nasao u kadru (npr lupam primer: "da gledas video" i onda scena laptop sa Ubuntu na stolu i trojica drugara gledaju prenos utakmice na VLC.. nadam se da kontate "ideju").

Nazalost, "laici" i "nestrpljivi" Windows korisnici koji se susretnu sa prvim problemom pod Linuksom, najcesce krenu da kukaju kako "ne radi". Mozes ti njemu do zore da pricas da ce mu raditi Facebook i ostale mu "zanimljivosti", ako se restartom ne resi problem, ili mu ne sredis problem "magijom", vraca se na Windows. A ne shvataju da istrazivanjem i isprobavanjem, uz pomoc velike zajednice, (skoro) svaki problem se moze resiti.

Tako da smatram da se lepo moze ukombinovati kao reklama Univerziteta u Trstu, i ako bude bas simpticna, verujem da ce se naci i u nekoj od emisija na TVu (kad je se nasla eSrbija i njen ePredsednik iz eRepublika u vreme teske eOkupacije, sto ne bi i Ubuntu(-rs)). Smile

pozz i imate moju podrsku (i pomoc ako treba) za ostvarenje ovog lepog projekta!

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Lazich - 05.11.2010. 13.48

Možda ste vidali...
http://vimeo.com/16103930

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Dundo - 06.11.2010. 08.00

I šta bi od ovoga? Gdje je zaribalo? Snimanje ili postprodukcija?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - MadScientist - 30.12.2010. 15.12

Steta sto ovo nije uspelo. Ako budete opet ovo organizovali i ako bude trebala pomoc imam full HD kamkoder i cesto sam u NS i ponekad u BG pa javite Smile

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Beretta021 - 31.12.2010. 03.42

snimljeno je u NSu par kadrova na partiju, al dule ocigledno zabusava Tongue

- uros - 31.12.2010. 07.55

Dule se zatrpao poslom, ali on ne odustaje. A kad dođe ima da nas zatrpa ovde kao mećava, pogotovo vas što ga prozivate. A idu mu praznici pa slobodni dani...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Dundo - 08.04.2011. 14.11

I, šta na kraju bi od ovoga?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - BoskoIgic - 04.06.2011. 15.46

I ja pitam, šta je bilo sa time?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - deajn - 04.06.2011. 17.12

Manekenke u štrajku.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - BoskoIgic - 05.06.2011. 12.41

Ja imam moju mamu koja koristi Ubuntu samo za Facebook i Youtube, možda bi ona bila za reklamu Smile

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Lazich - 05.06.2011. 23.45

Pozdrav drugari, posmatram iz prikrajka već duže vreme i molim Vas da ono što ću dalje napisati ne smatrate ni kao kritiku, a ni kao oblik nipodištavanja onoga što ste do sada uradili. Već kao jedan stav ili možda više kao glasno razmišljanje.
Naime, mišljenja sam da tema promo spota nije dobro postavljena, a evi i zašto. Propagiranje Linuxa i favorizovanje jedne distribucije ne bi treblo da bude cilj. Po meni ono što čini snagu Linuxa pa i samog Ubuntu-a je zajednica tj. ljudi koji svojim nesebičnim zalaganjem, trudom i znanjem čine da sve dobro funkcionše. Oni su ti zbog kojih nam je "druženje" sa Linux-om daje tako dobar osećej da smo deo nečeg dobrog i vrednog.
Reklamiranje Ubuntu-a je posao Cononical-a, Linux reklamiraju razne organizacije iza kojih su velike firme. Tako da Ubuntu.rs propagandni spot treba da govori o ljudima koji ga čine. Na kraju krajeva na Ubuntu.rs niko nije došao zbog Ubuntu-a (za to je dovoljan i matični sajt), već zbog ljudi koji su spremni da pomognu oko Ubuntu-a. Tema propagandnog (promotivnog) spota trebalo bi da budu ti ljudi. Linux i Ubuntu samo idu uz to u paketu. Mislim da je ljudima (korisnicima računara) muka od priča Linux ovo, Windows ono, OSX ovako, Linux onako, kao i od mantranja okorelih Linuxaša (isti je slučaj i sa neki drugim OS-ovima). Ono što može da ih privuče je zajednica. Novim korisnicima računara nije bitan OS, već da im korišćenje računara bude lako i "bezbolno". Osećaj i svest da pripadaju velikoj grupi ljudi koji su spremni da pomognu i nesebično podele svoje znanje, to je ono što će ih približiti bilo kom OS-u.
Da ne davim dalje.
Poenta su ljudi i zajednica, a ne Linux i Ubuntu... Ono što može Linux i Ubuntu, mogu i ostali OS-ovi, a ono što ostali OS-ovi nemaju je ogromna masa ljudi dobre volja kojima nije motiv novac, već znanje i humanost...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - djetvan - 06.06.2011. 10.01

U fazonu druženja i solidarnosti prikupljaju se plodovi besplatnog rada velikog broja ljudi.
Nije loše smišljeno.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - deajn - 06.06.2011. 22.51

@Lazich

Slažem se sa velikim delom izlaganja. Ali šta je sa nama večitim romantičarima i buntovnicima, koji smo u priču zvana Linux, ušli iz sasvim drugih pobuda i razloga? Praktične stvari vezane za Linux, za neke od nas su od sekundarnog značaja. Nama Pithecanthropus-ima Linux znači puno više. Jeste da smo u manjini, ali ima nas, I'm sorry, but ....ebiga.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Ddpbf - 06.06.2011. 23.26

(05.06.2011. 23.45 )Lazich Piše:  Pozdrav drugari, posmatram iz prikrajka već duže vreme i molim Vas da ono što ću dalje napisati ne smatrate ni kao kritiku, a ni kao oblik nipodištavanja onoga što ste do sada uradili. Već kao jedan stav ili možda više kao glasno razmišljanje.
Naime, mišljenja sam da tema promo spota nije dobro postavljena, a evi i zašto. Propagiranje Linuxa i favorizovanje jedne distribucije ne bi treblo da bude cilj. Po meni ono što čini snagu Linuxa pa i samog Ubuntu-a je zajednica tj. ljudi koji svojim nesebičnim zalaganjem, trudom i znanjem čine da sve dobro funkcionše. Oni su ti zbog kojih nam je "druženje" sa Linux-om daje tako dobar osećej da smo deo nečeg dobrog i vrednog.
Reklamiranje Ubuntu-a je posao Cononical-a, Linux reklamiraju razne organizacije iza kojih su velike firme. Tako da Ubuntu.rs propagandni spot treba da govori o ljudima koji ga čine. Na kraju krajeva na Ubuntu.rs niko nije došao zbog Ubuntu-a (za to je dovoljan i matični sajt), već zbog ljudi koji su spremni da pomognu oko Ubuntu-a. Tema propagandnog (promotivnog) spota trebalo bi da budu ti ljudi. Linux i Ubuntu samo idu uz to u paketu. Mislim da je ljudima (korisnicima računara) muka od priča Linux ovo, Windows ono, OSX ovako, Linux onako, kao i od mantranja okorelih Linuxaša (isti je slučaj i sa neki drugim OS-ovima). Ono što može da ih privuče je zajednica. Novim korisnicima računara nije bitan OS, već da im korišćenje računara bude lako i "bezbolno". Osećaj i svest da pripadaju velikoj grupi ljudi koji su spremni da pomognu i nesebično podele svoje znanje, to je ono što će ih približiti bilo kom OS-u.
Da ne davim dalje.
Poenta su ljudi i zajednica, a ne Linux i Ubuntu... Ono što može Linux i Ubuntu, mogu i ostali OS-ovi, a ono što ostali OS-ovi nemaju je ogromna masa ljudi dobre volja kojima nije motiv novac, već znanje i humanost...

Овај спот не прави убунту-рс, него један од нас, Дуцки, човјек који је урадио много тога за ову заједницу, касније га је живот одвео на другу страну, али и даље воли Линукс и кад има времена наврати овдје.
Ипак, морам рећи ријел двије. Ово је званична Убунтуова локална заједница за Србију и наш задатак јесте промовисање тог система. Неко би се упитао како се људи уклапају у ту причу? Па једнставно: Убунту, Линукс, Гну, КДЕ, Иксфце, Гном... све је то плод милиона људи широм сцијета који су заједничким напорима направили оперативни систем по својој мјери. Линукс је оперативни систем који је извезен на скоро све процесорке платформе зато што је направљен по мјери свих тако што је у потпуности доступан свима, свако може слободно прилагоди према својим потребама. Мек ОС и Виндоуз су комерцијални производи који су скупи, много коштају и најчешће не оправдавају своју цијену. Мек ОС има додатан минус да га је законски могуће инсталирати само на брендираним рачунарима. Линукс је језгро оперативног система, које су правили људи за људе а не компаније за потрошаче.
Каноникал није Убунту, Каноникал је фирма која спонзорише Убунту. Ова фирма понекад доноси контроверзне одлуке, углавном убацивање незавршених апликација на инсталациони диск и трпање којекаквих глупости у комерцијалну ризницу,( којекакви флуенди...) али та компанија је дијелила ЦД-ове са Убунтуом неких 7 година. У тој компанији раде многи дебијанови пакетари, многи програмери КДЕ-а, ГНОМА, програмери Конкија и Компиза такође, зарађују за живот у Каноникалу. Много веће компаније нису нашле за сходно да их запосле. Убунту је такође плод једне заједнице, та заједница је дио шире заједнице о којој сам већ писао.
Људи на Убунту-рс су ту удружени да допринесу (свако по својој мјери и према својим могућностима) развоју овог система који праве људи за људе. Тај систем је Линукс (или Гну/Линукс или Гну/Линукс/Икс11/КДЕ/Гном/Питон/Перл/ или како год већ), а нарочита пажња је посвећена једном од облика тог племенитог пројекта, Убунтуу. Да се позовем на Свето Писмо "По дјелима њиховим познаћете их". Људи који су створили овај систем се препознају по њему.