Ubuntu-RS forumi
Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Ubuntu Srbija (/Forum-ubuntu-srbija)
+--- Tema: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) (/Thread-prvi-srpski-linux-promo-spot-na-srpskom)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - AleAngel - 02.10.2011. 22.36

Kako bih ja uradio reklamu, krenuo bih sa pričom da postoji legalan OS koji je besplatan za sve ljude, dostupan svima, namenjen svima (razne distribucije), u tom OS-u se lako instaliraju programi koji su legalni, slobodni i besplani i na kraju pored svega toga postoji i zajdnica ljudi koji su uvek spremni da pomognu, odnosno legalna, slobodna i besplatna podrška (za obične korisnike ne firme). Sve to može da se uradi na više načina, putem nekih grafičkih animacija (iskaču slova i te fore) ili putem glume nekih ljudi, devojaka heheheh svašta mi pada na pamet kad su tu devojke, ili nekim brzinskim instalom kroz prikazivanje lakoće upotrebe...
Naravno kroz sve se to provlači internet, multimedija i ostale svakodnevne stvari za računarom...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Githzerai - 02.10.2011. 22.56

(02.10.2011. 22.28 )dragan99 Piše:  Nazalost ali je to surova istina u svim oblastima, gledas li TV, znas li koja je glavna TV stanica i sta prikazuje, ljudi glasju daju pola penzije na SMS.

Da li to znači da je bolje nazvati čoveka glupim i neobrazovanim i nametati mu sopstvene ideje, u odnosu na lepu prijateljsku sugestiju da na lak i jednostavan način može unaprediti svoje obrazovanje u skladu sa modernim tokovima, te unaprediti svoje poslovanje?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dragan99 - 02.10.2011. 23.15

(02.10.2011. 22.56 )Githzerai Piše:  Da li to znači da je bolje nazvati čoveka glupim i neobrazovanim i nametati mu sopstvene ideje, u odnosu na lepu prijateljsku sugestiju da na lak i jednostavan način može unaprediti svoje obrazovanje u skladu sa modernim tokovima, te unaprediti svoje poslovanje?

Такав је тренд у прављењу реклама. Нормално да му нећеш преко медија и рекламе буквално рећи да је глуп и необразован али се на то своди. Потенцијалном потрошачу сервираш тзв. истину да ако употребљава твој производ биће лепши, биће бољи у кревету, биће паметнији итд. Да ли је то морално, нормално да није али маса то упија, тимови психолга седе и смишљају како да манипулишу људима. Да је 95% популације такво како си навео нажалост тако је, да није тако неби било ни ратова, глади итд...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Githzerai - 02.10.2011. 23.28

Uredu, sad bar znam da sledeći put kada postaviš neko pitanje za koje ja smatram da je glupo i da odgovor svi znaju, ja ću sastaviti neki dovijen odgovor koji se svodi na to da si glup i neobrazovan, a ti se naravno nećeš naljutiti, čak ćeš mi zahvaliti i bespogovorno poslušati ono što ja kažem da treba, čak i ako ti ne treba i nisi uopšte to pitao.
Jer, zaboga, to svi tako rade.
A tebi veliko hvala što si mi skrenuo pažnju na to da u milimetar pratiš aktuelne trendove, to će izuzetno pomoći razvoju i promociji slobodnog softvera.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mamuz - 02.10.2011. 23.58

I ja se slažem da nekad moraš na malo grublji način nekom da skreneš pažnju na nešto bolje. Imam nekoliko primera oko mene. Ubih se od priče, upoređivanja, navođenja prednosti, mana, dokazivanjem svega i svačega na primerima.... I sve se završi klimanjem glavom i opet win... Ljudi te saslušaju, okrenu se i nastave po starom.
Možda je bolje da ljude nekad dovedeš do te tačke da postanu besni, pa da iz besa probaju nešto samo da bi ti dokazali suprotno... i tad ih upecaš - svidi im se... Finom rečju nekad ne postižeš ništa, čak se i zapitaš da li si normalan...
To je samo moje mišljenje

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dragan99 - 03.10.2011. 00.05

Изгледа да ти неки лични анимозитет према мени не дозвољава да схватиш да дискутујемо о @dootzky покушају да наптрави кратку рекламу за линукс. Не видим које то твоје божанско право да ти смеш нешто да напишеш а ја не, ако постоји молим те наведи ми твоје референце, твоје године, завршене школе, семинаре, обуке, симпозијуме, пројекте, фирме у којима си радио. Навео сам ти примере из свакодневног живота које сам уочио и сад испада да сам то ја измислио, која је порука сваке рекламе за пиво ако пијеш то хххх пиво, све ће ти бити лепо и добре пи*ке ће те салетати на сваком кораку, то је чак и моја ћерка приметила и дала такву дефиницију.
Не знам колико је дозвољена минутажа за тај промотивни спот али би и ја направио у том стилу као @dootzky
Са једне стране Windows са друге стране Linux-Ubuntu.
1. Подизанје ОS, Windows килави а Linux-Ubuntu се подиже са неком plymouth темом.
2. Графичко окружење, Windows килави а Linux-Ubuntu лети, успут na екрану Compiz као велика лизалица
3. Windows BSOD и вируси, Linux-Ubuntu ради без проблема.
4. Програми и OS, Windows све се плаћа, потребно пара и пара, Linux-Ubuntu све бесплатно

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mamuz - 03.10.2011. 00.14

(03.10.2011. 00.05 )dragan99 Piše:  Са једне стране Windows са друге стране Linux-Ubuntu.
1. Подизанје ОS, Windows килави а Linux-Ubuntu се подиже са неком plymouth темом.
2. Графичко окружење, Windows килави а Windows лети, успут Compiz као велика лизалица
3. Windows BSOD и вируси, Linux-Ubuntu ради без проблема.
4. Програми и OS, Windows све се плаћа, потребно пара и пара, Linux-Ubuntu све бесплатно

Ili da se prikazuje, uporedo, rad na linuxu i win-u... Programi koji se najviše koriste na win-u, a ovamo alternative za linux (time se pokazuje da sve može da se radi i ovamo, bez problema)... A da sa strane ide protek vremena, izražen u mesecima, i da nakon X meseci na strani na kojoj je win piše pad sistema zbog nečega ili nešto slično, dok linux nastavlja da radi.... S druge strane, može nekad i na strani na kojoj je linux da se javi neki problem, s' tim što tu sad ne ide reinstalacija već rešavanje problema uz pomoć Zajednice, i tako nešto...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Githzerai - 03.10.2011. 00.21

Moja "referenca" je to što ne dozvoljavam nikom da me obeležava kao glupog samo da bi dokazao svoje stavove.
Obzirom da ste se ti i mamuz izjasnili da treba ponekad vređati ljude kako bi nešto pokazali i dokazali jer je to normalno i potrebno, čemu sad ljutnja?
Zaboga, pa ja ne vređam, već promovišem svoje mišljenje...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - promis - 03.10.2011. 01.34

Druga reakcija

Ni meni se nešto ne dopada blaćenje windoze. Pa razmišljam šta bih mogao ponuditi kao alternativu tome.

Nisam ja neki stručnjak, ali bih izložio trenutni lični utisak.
Citat:Zašto iz gornje premise nije izabrana toliko OČIGLEDNA reklama: sve vodeće softverske kompanije polako prelaze na web rešenja i kao platformu za svoje servise koriste upravo GNU/Linuks?
Zašto se u reklami običan korisnik ne uspoređuje sa najvećim magnatima modernih informatičkih tehnologija?

Linuks jezgro je prilično kontraverzna pojava. Oko njega mogu biti i slobodna i vlasnička okruženja. Isto važi i za gnu/linuks, na nivou aplikacija.

Lično me ne raduje preterano činjenica to što je recimo Linux jezgro u mnogim super računarima. To, što je kao poverena tako ozbiljna stvar jednom slobodnom jezgru. Čime je sve pečovan? U kom okruženju radi? I što je najbitnije, za nas, koje aplikacije se pokreću na njemu? Da li je sve to slobodan ili vlasnički softver?

Treba zaboraviti na jezgro, treba zaboraviti na gnu/linuks OS.
I koncentrisati se na slobodu i zajednicu.

postaviti pitanje: Da li želiš biti slobodan? Da li želiš stvoriti bolji svet?

Jezgro za OS X je slobodno, ali je u vlasničkom okruženju. To vlasničko okruženje pruža korisnicima komfor i ekspeditivnost u radu. Verovatno niko od korisnika ne zna da je jezgro slobodno, jer ih to ne zanima.

U slobodi nema komfora, postoji samo sloboda.

Moj predlog je za reklamu o slobodnom softveru, a ne za Linuks, gnu/linuks.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Githzerai - 03.10.2011. 02.20

Sloboda je jako nezgodan koncept za reklamu, tim pre što ne bi trebala da bude luksuz, već genetski kodirana kao osnovna prirodna potreba svakog bića.
Slažem se isto da je jako nezahvalno promovisati nešto kroz detalje interesantne samo onima koji žele da zalaze u njih.
Ideja izučena u citatu je samo jedan uopšten primer kako se vrlo lako uz malu izmenu postavke od negacije napraviti pozitivan tok razmišljanja: predstaviti gledaocima sve načine na koje GNU/Linuks pozitivno utiče na kvalitet njihovog života u ovom trenutku, a time ih "naterati" da razmisle o tome šta bi tek moglo biti kada bi uzeli aktivnije učešće.
A da bi se taj završni korak desio neophodno je na prvom mestu pobediti strah od promene, što se najlakše postiže ukazivanjem na sve one kojima veruju, a već su napravili taj iskorak.
A posle toga je daleko lakše zaći u pojedinosti. Wink

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - promis - 03.10.2011. 02.50

Ako sam razumeo, pod onima kojima se veruje, u ovom primeru, su kompanije koje koriste gnu/linuks.
Mi možemo reći npr.: 90% studija u holivudu koriste gnu/linuks, zašto ne biste i vi?
Pa čak možemo da kažemo da recimo koriste CentOS. Dakle, slobodnu distribuciju. Ali šta je sa aplikacijama? Sve su vlasničke, bilo da su kućne, bilo komercijalne koje koštaju par hiljada $.
To što holivudski studiji koriste CentOS, kućnom korisniku ne vredi ništa. Jer će se naći vrlo brzo u "paklu slobode". Da li će pre nego odustane i vrati se flaši sa prve ili druge slike, shvatiti poentu flossa i miris zajednice? I onda možda ostati u večnoj borbi koju donosi sloboda?
Da li si na to mislio da se ide?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - 'w.a.y.p. - 03.10.2011. 08.57

Ево грубе, на брзину рађене скице онога што мени пада на памет као промо спот:
[Slika: linuxpromo.th.png]
Иначе ако је спот намењен обичним корисницима, типа људи који ме гледају као да сам пао с марса кад их питам која им је мејл адреса уместо "оно чиме се пријављујеш на фејс"...
по мом мишљењу ту помажу само специјални ефекти.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - AleAngel - 03.10.2011. 12.51

Mislim da ne treba upoređivati dva sistema, već lepo ljudima na njihovom nivou objasniti ubuntu. Jednom prilikom je promis ovo okačio http://vukajlija.com/linuksovi-svedoci/201800

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - deajn - 03.10.2011. 12.59

Nisam za varijantu da se nešto blati u cilju da bi se istakle prednosti nečeg drugog.
Ali, ako neko koristi najgora sredstva u cilju ostvarivanja monopola, gazeći sve oko sebe bez pardona, onda nemam apsolutno ništa protiv, da se malo pljucne po njemu.
Uostalom, valjda smo prerasli ono: "Ko ti udari šamar, ti mu okreni i drugi obraz".
..biga, počeo obraz da bridi i boli.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mamuz - 03.10.2011. 13.00

(03.10.2011. 12.51 )AleAngel Piše:  Mislim da ne treba upoređivati dva sistema, već lepo ljudima na njihovom nivou objasniti ubuntu....

Pa kako ćeš ljudima koji koriste windows (isključivo) da objasniš linux ako ga ne uporediš sa win-om? I ne samo sa win-om, nego i macom (da i njima (macovcima) pojasniš šta je i kako u odnosu na mac).
I da, ovo poređenje, koje si našao na vukajliji, bi pre odgovaralo odnosu mac-win (osim onog dela koji se tiče ,,besplatnog'' Wink

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Kostić - 03.10.2011. 13.52

(03.10.2011. 08.57 )w.a.y.p. Piše:  Ево грубе, на брзину рађене скице онога што мени пада на памет као промо спот:
[Slika: linuxpromo.th.png]

Rotfl Kako sam se slatko nasmejao... Mada bih se malo zabrinuo da mi sin kompajluje kernel Smile.

E sada, ako ćemo da promovišemo Linuks onda treba da:

-idemo sa Ubuntuom (aaaa izdao si Debijan! Big Grin) i ostavimo ostale distribucije po strani;

-ne koristimo reči Linuks ili Gnu;

-prikažemo neke situacije koje se dešavaju u životu npr. dečko koristi GNOME i gleda preko Lisice utakmicu na RTS SAT a devojka preko KDEa četuje na Fejsbuku ili gleda nešto na YB. U drugoj situaciji profesor matematike igra Brutal Chess ili Gnu Chess itd.;

-Ostavimo slobodu po strani ("Pa moj win je slobodan, nisam ga platio") da bi sačuvali živce;

- Ne prikazujemo bilo kakav terminal ili bilo šta slično...

- I ostavimo se virusa. Ko ima malo mozga može da koristi windows bez problema (MS Security Essentials).

Za nekorišćenje reči Linuks ili Gnu sam mrtav ozbiljan (Kanonikal takođe izbegava takve reči tj. na neki način je Kanonikal "rebrandirao" Debijan). Ni Gugl ne koristi reč Linuks da bi reklamirao Android (ni gnu ali to je razumljivo jer nema gnua u Androidu) već se bio fokusirao na upotrebljivost, inovaciju i zajednicu (zvuči poznato? Big Grin) A bogami, Ubuntu je itekako upotrebljiv tako da nam ostaje samo da to prikažemo.

Ova stranica na ubuntu.com pokazuje kako to treba da se radi...

Potpuno se slažem sa Githzom, ne pominjite windows ili mek (mada većina ljudi i ne zna šta je mek) i širite ljubav Rotfl...

Onaj moj komšija (onaj što je za Ubuntu rekao da je program) sada koristi Ubuntu. Razlog? Pao mu Win 7 (izjeli ga crvi jer je instalirao sve i svašta) a uradio sam mu dual-boot sa Ubuntuom pre toga i sada koristi Ubuntu i nema zamerke (jer koristi samo Fejsbuk, Skajp i sluša muziku).

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - AleAngel - 03.10.2011. 14.53

(03.10.2011. 13.00 )mamuz Piše:  Pa kako ćeš ljudima koji koriste windows (isključivo) da objasniš linux ako ga ne uporediš sa win-om? I ne samo sa win-om, nego i macom (da i njima (macovcima) pojasniš šta je i kako u odnosu na mac).
I da, ovo poređenje, koje si našao na vukajliji, bi pre odgovaralo odnosu mac-win (osim onog dela koji se tiče ,,besplatnog'' Wink

Totalni sam protivnik reklama gde neko priča o nekom drugom kako on ne valja, a pri tome ne iznosi ili vrlo malo priča o sebi, nekako mi liči na političke stranke, tj. ta vrsta reklame mi je previše ljigava. Reklama treba da zainteresuje ljude da koriste nešto drugo, novo, lepše sa ovim i onim opcijama sa ovakvom i onakvom podrškom, da im kroz to ulijemo lakoću svakodnevnog rada i sigurnost.
Sećm se kad je MS lepio po Beogradu bilborde gde je pisalo "instalirajte naš OS sa njime vam lapto neće biti oduzet na granici" totalno debilno, za svako gnušanje i prezir. Kada to uradi ubuntu pitaću se šta tu ne valja?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Ddpbf - 03.10.2011. 15.09

Ми треба да пропагирамо слободу. У нашем језику, хвала Богу, постоји апсолутна разлика између придјева слободан и бесплатан, ни значење им није слично а да не говоримо о очигледној чињеници да су и гласовно апсолутно различите. Кад неком комшији кажеш Линукс је слободан, ни на крај памети му неће пасти бесплатност...
Слобода је оно у чему се човјек разликује од животиња, за хришћане слика Божја у човјеку је баш та слобода, оштрица наше кампање баш треба да је у томе, ГНУ/Линукс је оперативни систем гдје свако уз мало труда може доћи до свих информација које га занимају о том систему, све његове предности управо и потичу из овог.
Око имена оперативног система који користимо. Није ту крив ни Гугл ни Каноникал највећи противник кованице ГНУ/Линукс је Линус Торвалдс.
И да, какве сад везе има учење енглеског са Линуксом? То што неко користи графичко сучеље на енглеском никако не знач да га је научио. Али, добро то је овдје индиректно питање.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mamuz - 03.10.2011. 16.36

(03.10.2011. 15.09 )Ddpbf Piše:  Ми треба да пропагирамо слободу. У нашем језику, хвала Богу, постоји апсолутна разлика између придјева слободан и бесплатан, ни значење им није слично а да не говоримо о очигледној чињеници да су и гласовно апсолутно различите. Кад неком комшији кажеш Линукс је слободан, ни на крај памети му неће пасти бесплатност...

Jasno kao dan, zato sam i stavio znake navoda jer na vukajliji piše besplatan

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mamuz - 03.10.2011. 16.41

(03.10.2011. 14.53 )AleAngel Piše:  Totalni sam protivnik reklama gde neko priča o nekom drugom kako on ne valja, a pri tome ne iznosi ili vrlo malo priča o seb...

Kad upoređuješ nešto, upoređuješ dobro jednog sa dobrim drugog i loše jednog sa lošim drugog, a pritom se upoređuju stvari koje su podobne za upoređivanje (iste ili slične). Znači, nema dizanja ugleda sebi na račun drugog... Kao što sam i rekao, ja sam za upoređivanje (i sa win-om i macom) jer ćemo tako najlakše da ukažemo korisnicima win-a i maca naše prednosti i ,eventualno, mane u odnosu na njihove sisteme.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Githzerai - 03.10.2011. 17.39

promis Piše:Da li si na to mislio da se ide?
Nešto slično. Problem u reklamiranju koncepta slobode je u tome što se uvek na prvom mestu gleda rezultat.
Ako ne ponudiš adekvatne primere da bi dokazao i pokazao da slobodan softver funkcioniše, već očekuješ da ti ljudi prosto veruju na reč, onda ulazimo u domen teologije.
Znam da se interesuješ za multimediju, pa stoga verovatno prvo napominješ Holivud, ali ako je on sporan, zašto baš njega?
Zašto ne neki projekat koji za cilj ima nešto veće od stvaranja profita? Recimo NASA, ESa, ISS, FKA, CERN? Ili možda činjenicu da 42000 škola u Brazilu tera modifikovanu verziju Kubuntua?
A zašto čak toliko daleko? Nešto lokalno je ljudima daleko bliže, jer imaju kontakt sa tim.
Recimo Telekom, Telenor, EPS?
Ili još bliže u okviru potreošačke elektronike, poput mrežne opreme (ruteri), telefoni, televizori, serveri kojima pristupamo svaki dan?
Dakle, izbora ima isuviše da bi morali baš da se držimo onih koji nam se u načelu ne sviđaju, ali imamo praktične primere.

w.a.y.p Piše:Иначе ако је спот намењен обичним корисницима, типа људи који ме гледају као да сам пао с марса кад их питам која им је мејл адреса уместо "оно чиме се пријављујеш на фејс"...
по мом мишљењу ту помажу само специјални ефекти.
Po mom mišljenju, ljudi koji se ne interesuju da saznaju šta je to e-pošta će se još manje intersovati za to šta je operativni sistem i proceura njegove instalacije.
Prosta dedukcija kaže da je spot namenjen toj ciljnoj grupi samo uzaludno trošenje vremena i resursa.
Da bi neko razumeo zašto Ubuntu u odnosu na nešto drugo, potrebna je pre svega određena vrsta zainteresovanosti za materiju, te potrebno znanje koje iz tog interesovanja prosizilazi.
Reklamu nameniti onima koje reklama interesuje.

dragan99 Piše:Понављам овде се дискутује о @dootzky прављењу рекламе за
промоцију Linux-Ubuntu а не дискусија о форуму и шта би и како би ти на форуму.
Dule je postavio temu sa namerom da čitaoci daju komentare i mišljenja. Moje poruke su upravo usmerene ka tome.
Obzirom da on nije odgovorio na moju poruku, već ti, zašto ne bih smeo da komentarišem tvoj komentar na moj komentar? Svašta...

Uostalom, poznajući @dootzky, sasvim odgovorno tvrdim da mu nije potreban advokat.
Od mene je dobio sasvim iskreno mišljenje, i kad bude želeo da odgovori sasvim sa siguran da će dati isto tako iskren odgovor.

Citat:Ти си написао о 95% популације која је можда глупа и не схвата, ја сам се само сложио да је то могуће,....
Nema potrebe da lažeš, a kao vid uvažavanja sagovornika ne bi bilo loše da prvo sa razumevanjem pročitaš šta je napisao.

Citat:Опет понављам да је људска популација толико паметна и свесна онда нам се неби десило све ово што се до сад негативно идешавало у овој земљи а и свету.

Smem li da znam ko ti je dao za pravo da izgravaš Hitlera i procenjuješ ljudsku inteligenciju?
Ako imaš nešto meni da kažeš ili bilo kom pojedincu, to je OK, ali ako celu jednu populaciju ujednačavaš i podjednako tretiraš bez izuzetaka samo na osnovu jedne razlike koja je njihovo puno pravo, to je elitizam, rasizam i najblaže rečeno vređanje.
Uostalom, zar i ti kao pojedinac nisi deo ljudske populacije?

Citat: Немој само да сад негираш да Linux-Ubuntu није једна врста производа.
Nikad i nisam.

Citat:морали сте да се одрекнете...јер Canonical тако тражио. Свесно или несвесно ти рекламираш и дистрибуираш нечији производ, прихватањем услова које ти намеће Canonical, губиш своју слободу.
Canonical na to ima puno pravo, obzirom da je vlasnik, a moja sloboda je zagarantovana time što ću i ja imati puno pravo da odredima na koji način će se reklamirati moji proizvodi.
To mi i dalje ne daje za pravo da omalovažavam i vređam bilo koga. Pa ni tebi.

Citat:То што ти заговараш је за едукативна предавања о Linux-Ubuntu-Kubuntu, одређена циљна група одвојила је своје време седи и прати предавање.

I upravo zato što je neko odvojio delić svog vremena da prisustvuje mome predavanju ili pročita/odgleda sadržaj koji stvaram imam razlog više da ga ne tretiram sa omalovažavanjem, potcenjivanjem i vređanjem.
Tvoj stav je da si tako rade, što je moguće tačno, ali ne vidim nijedan dobar razlog da mi budemo ti „svi“.
Valjda promovišemo razlike.

Idemo dalje.

deajn Piše:Ali, ako neko koristi najgora sredstva u cilju ostvarivanja monopola, gazeći sve oko sebe bez pardona, onda nemam apsolutno ništa protiv, da se malo pljucne po njemu.
Vidim da si i ti pažljivo čitao.

mamuz Piše:Pa kako ćeš ljudima koji koriste windows (isključivo) da objasniš linux ako ga ne uporediš sa win-om?
Niko i nije pričao o opštem poređenju, već o onom načinu poređenja prema kome promoter ostaje vrlo dvosmislen i nedorečen, a korisniku se ostavlja suviše slobode da tu nedorečenost tumači suprotno ideji spota, tačnije da pomisli da mu neko sugeriše kako je glup i neobrazovan.

Treba se držati provernih činjenica, sa provernim i jednim jedinim pozitivnim odgovorom na moguća pitanja.
Takav odgovor je vrlo diskutabilan u situaciji kada se većinski deo izlaganja zasniva na blaćenju nekog drugog.

[CENZURISANO], tl;dr al šta da radim....

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Lazich - 03.10.2011. 17.59

Poređenje sa drugim, isticanje mana ili loših osobina, a opet isticanje sopstvenih prednosti. Tipa ja ovo, ja ono... Sve to predstavlja slabost, ili nemoć u prezentovanju neke propagandne poruke. Tako se ne radi. Pogotovo ako je reč o nečemu čija je ključna referenca sloboda.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mamuz - 03.10.2011. 18.11

Pa dobro, može i tako da se shvati... Ali ja gledam ovako:
Moramo prvo da postavimo cilj. Da li je cilj da nekom samo kažeš da postoji linux OS kao alternativa windowsu ili je cilj da korisnike windowsa koji nemaju volje da probaju nešto drugo (linux, ne mac) privoliš da upravo to učine. Ako je cilj ovo prvo, onda može da dođe u obzir ova reklama koju su momci uradili (nemam nameru nikoga da vređam, da se ne shvati pogrešno) - sede dva lika, jedan se nervira, pada mu sistem; drugi ga pita što ne proba linux, ovaj ne zna šta je to i onda ovaj drugi se okrene u kameru i objasni šta je to linux.
Ako je cilj ovo drugo, onda ne vidim način na koji ćeš win korisnika da privoliš da koristi linux, osim ako mu ne baciš sve ispred njega (i dobro i loše, i jednog i drugog sistema); pa neka odluči; ako ono što je stvarno loše kad je u pitanju win (stalno padanje sistema, virusi tušta i tma, zatvoren kod, cimanje da se nađe obična aplikacija koja, pitanje je da li će da radi ako ne nađeš neki krek i peč, nemanje ili slaba podrška, pare, itd...) neko shvati kao uvredu ili ne znam ti ja šta već - to je onda njegov problem ,a ne tvoj. Ti si rekao ono što jeste, to ne mora da bude tvoj, subjektivni stav (može, ali ne mora), to je nešto što je jasno svima (ili bar treba da bude).
U krajnjem slučaju, ne radim ja reklamu (spot), radiće neko drugi, ne mora mene da sluša... Ja samo diskutujem sa vama i pokušavam da shvatim šta je toliko loše u mom i sličnim predlozima... Kao i što kaže moj potpis, od svakog pojedinca će, na kraju, da zavisi da li će da postane slobodan ili ne... Reklama može da mu samo pojasni neke stvari...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mamuz - 03.10.2011. 18.20

(03.10.2011. 17.39 )Githzerai Piše:  [CENZURISANO], tl;dr al šta da radim....

Githz, šta znači ovo tl;dr?
poZz

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Githzerai - 03.10.2011. 18.23

too long; didn't read, uobičajena oznaka za preduge poruke...