Ubuntu-RS forumi
Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Ubuntu Srbija (/Forum-ubuntu-srbija)
+--- Tema: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) (/Thread-prvi-srpski-linux-promo-spot-na-srpskom)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - 'w.a.y.p. - 03.10.2011. 18.28

Мислим да је расправа превише дубока и широка обзиром да је у питању кратки промотивни спот...
Нема простора да се трпају комплексне теме техничке и идеолошке природе. За то би требало снимити документарац да би се нешто бар повшно приближило "гледаоцу".

Треба уљудно рећи народу и народностима да ГНУ/Линукс постоји, да омогућава да раде оно што воле на компјутеру, да је доступан, и да постоји због њих и за њих.

То је ваљда за почетак довољно да заинтересује а не збуни или отера...?

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Anpu - 03.10.2011. 19.45

Potpuno se slazem sa Lazicem. Ne razumem zasto bi npr Telenor poredio sebe sa Telekomom, umesto da svoje sopstvene kvalitete kreativno i zanimljivo prikaze potencijalnom korisniku?
Od svih tih Win-Lin prepucavanja u spotovima, ovaj mi je jedino zanimljiv: http://vimeo.com/11089297

Ja sam vise za nesto tipa http://vimeo.com/10518151
Vidi se GUI a ne terminal koji je za obicne Windows korisnike uglavnom bauk, kroz praktican rad na snimku se prikazuje sta to sve sistem nudi, i tako dalje. To je po meni zanimljiviji pristup, da korisnici vide da to radi, da je lepo i da nije potrebno da budes haker da bi koristio Linuks. Umesto da se uporedjujemo i blatimo ono s cime se godinama sluze, bolje je prikazati koje velike kompanije koriste Linux.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dootzky - 03.10.2011. 20.56

huuu, al' se rasplamsalo ovde za par dana! Smile
okej, konkretno, samo o reklami - nikada ne zaboravite onaj marketinski problem "curse of knowledge". procitao sam dve knjige o tome. i tragedija je koliko je tacno Smile
svodi se na ovo:

- kada vi, kao tehnicko lice, razgovarate sa nekime ko nije tehnicko lice, i koristite slenge, termine, zargone, koji su *vama* normalni, cesti, jasni, i uobicajeni - ovaj drugi samo trepce, klima glavom, i gleda da ne ispadne previse glup u drustvu. ;P primer: pricaju programer i diplomirani pravnik (advokat), i programer ga pita: "Hej, to je kul lapac, jel' imas 32bitni ili 64bitni OS na njemu? Mislim, po defaultu* bi trebalo da ide 64bitni ako ima vise od 4 jezgra.." - long story short - advokat gleda, trepce, pretpostavlja da je "lapac" sleng za laptop, iako on "to" zove racunar, nema ni predstavu sta su ti brojevi 32bitni/64bitni, rec DEFAULT mu je nepoznato, ne razume ni kako se pise, niti ume da izgovori, 4 jezgra?? wtf?

verujte mi, ne samo ja - nego mnogi oko mene - ovo je prva komunikacijska prepreka na mnogim sastancima. zato programeri obicno lose prolaze na biznis sastancima, jer slenguju kako je njima normalno ("nije problem, posaljite mi samo HEX te boje logoa, i bice uradjeno", a svi trepcu??).

ista je stvar sa reklamom.

ako koristimo "sleng" - mrtvi smo. 99% ljudi ce biti "sta je ovo?? ko je ovo?! o cemu se ovde uopste i prica?!".

kljucne reci Linux ili Ubuntu smemo i moramo da koristimo, jer mnogi mnogi znaju za to. ljudi pominju i Android, iako nekada ne znaju tacno sta je to, ali brend/ime je okej pomenuti, tako se proizvod i asocira i plasira.

moramo da poredimo "sa necime", jer - ljudi koriste "operativni sistem internet explorer". ?!?! o.O mislite da sam jednom to video? mislite da su svi ti bili automehanicari? zalosti, diplomirani knjizevnici, advokati koji posluju 30+ godina, pa cak i komsinice sa sprata iznad Smile pitaj je slobodno kada nesto ne radi: "pa jel' ti je instaliran *drajver*?" - i tu se razgovor zavrsava. ljudi ne znaju sta su drajveri, niti ih je briga, niti i treba da ih bude previse briga, ako su low-end-useri. ja kada kupim i vozim kola - ja necu da znam "koji model zupcastog kaisa imam na povratnoj sprezi prednje vuce motora" - niti me zanima. srsly. Tongue ocu da uzmem auto i da ga vozim. ako ne radi - teram ga u servis i whatever. isto je i za kompove. mi, tehnicka lica (proud to be geek! Big Grin), to znamo, to volimo, time se bavimo, i to je okej. komsinica koja je frizerka, i koja bleji youtube/face/chat - ne zeli da zna, nema vremena ni volje da uci, niti realno treba da se bavi time.

poredjenje proizvoda je dobro, jer daje asocijaciju koji problem resavamo.
ljudi ne prelaze jer nema "penala" za ilegalne windowse, svi imaju pirate i to je kao "okej", ali kada bi postojale kazne - mnogi bi presli.
poredjenje koriste i u autoindustriji, prolazi neki "okej" auto, a proleti bmw ili mitsubishi pored njega, i onda ide neki punchline npr "You know you deserve it." ili takve gluposti

ako bi ja reklamirao nesto VAMA, tehnickim licima, ovako bi to rekao: "ljudi, ima mnogo dobar plugin za wordpress, za galerije. hit. one-click-install. evo ga URL: www.."
to totalno ne bi uspelo za moju komsinicu frizerku. Smile
ovako bi njoj trebalo prezentovati istu stvar:
"e, mico (ne zove se mica, lol), postoji extra dodatak za tvoj blog za fotke! kliknes jednom i sve ti radi samo!" - oujea. Mica je kupila pricu. oce da klikne jednom i ima "fotke".
and that's how it's done.

poruka mora da bude jasna i geeku, i pekaru, i advokatu, i frizerki, i automehanicaru.
sta nudimo? realno - zamenu za windows (jer svi oni imaju kompove, i skoro svi teraju vec windows). mi menjamo TO.
"to" nesto se zove LINUX, i radi to to to to to, to, i to. woohoo! ako pogodimo 70% opste ciljne grupe, a hocemo (facebook, youtube, muzika, filmovi, igrice - we win!) - to je to. oni ce biti zainteresovani.

jedini "trik" je kako ih uvesti u pricu, jer, sve je to lepo i ta reklama i taj linux i nema virusa i super i sve - ali - moja komsinica i frizerka !Mica (ne zove se mica bre! Big Grin) - i dalje nece da "daunloaduje ISO fajl sa ubuntu-dot-kom sajta, burnuje ga na 'rw', i reinstalira sebi OS". .. .. doduse, ako joj uleti inspekcija, i kresne kaznu od 100.000 din - mozda ce pozvati mene da joj to uradim i "namestim". Smile

u tom pravcu treba da se razmislja.
mi se ne reklamiramo tehnickoj publici. moj buraz radi photoshop i ta sranja - i sve je to super - i zna sta je linux, ali nije zainteresovan. fair enough. stagod.
komsinica mica ne zna sta je, i onda je mozda zainteresovana.
tu treba udariti. Smile

let me know what you think, pa da probamo da realizujemo nesto, imamo diplomiranog rezisera, dve kamere, i svu dobru volju na svetu. Smile

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dragan99 - 03.10.2011. 21.12

@dootzky,
Могу само да кажем браво, супер на овоме штo си написао Smile
Моје сугестије онако набрзака
http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-Prvi-srpski-Linux-PROMO-SPOT-na-srpskom?pid=178057#pid178057

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - deajn - 03.10.2011. 21.34

Citat: Ali, ako neko koristi najgora sredstva u cilju ostvarivanja monopola, gazeći sve oko sebe bez pardona, onda nemam apsolutno ništa protiv, da se malo pljucne po njemu.

Vidim da si i ti pažljivo čitao.

Nisam baš siguran da sam shvatio u kom je ovo kontekstu.
Znači li to da ja nemam pravo na svoj stav i način borbe?
Ja sam u duši fajter. U rečniku stranih reči još nisam uspeo da nađem šta znači reč diplomatija.
Ako pričamo o slobodi, onda svako treba da iznese svoj stav, hoće li većina to uvažiti kao ispravno, to je već drugo pitanje. Zato sam i ovde što nisu svi kao ja, da je drugačije, nebih proveo ni jednu sekundu ovde.
Verovatno, zato ja nikada neću ni snimiti neki spot sa tom tematikom. Al da razmišljam na svoj način, hoću i mogu. Da se borim na svoj način protiv derikoža i monopolista, takođe hoću i mogu.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Githzerai - 03.10.2011. 21.39

Opet nisi do kraja čitao, pa odgovor koji tražiš je pri kraju iste te poruke.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - dragan99 - 03.10.2011. 21.41

Ево коначно се јавио и @dootzky, све је лепо написао, ја мислим да сам то исто написао само не на тако духовит начин.
@Githzerai упоредити неког са Хитлером и то јавно то је ставрно већ за подношење тужбе, консултоваћу адвоката, екране сам снимио и времена.
Ја те ни у једном тренутку нисам вређа а ти си стално потенцирао супротно, покушавао сам стално да дискутујемо о @dootzky споту. Овако како си мене окарктерисао као Хитлера све исто је елаборирао @dootzky па по аналогији испада да и он има карактеристике Хилтлера.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - deajn - 03.10.2011. 21.47

(03.10.2011. 21.39 )Githzerai Piše:  Opet nisi do kraja čitao, pa odgovor koji tražiš je pri kraju iste te poruke.

I ti za mene kažeš da sam preopširan u svojim odgovorima.
Moj diplomski rad je bio kraći od ovog tvog referata.

p.s
Ne mogu bre da pohvatam ko je kome šta rekao, i šta je ko kome odgovorio.
Ej ljudi, hajde malo smirimo strasti. Zar je bitno ko će biti prvak.
Zvezda ili Partizan, svejedno. Važno je da čovek uradi taj spot.
Već jednom, pobeće mi codeciBig Grin

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Githzerai - 03.10.2011. 21.58

Citat:Moj diplomski rad je bio kraći od ovog tvog referata.
Pa kad odgovaram svima odjednom

Citat:консултоваћу адвоката
Slobodno. Vodi računa da te ja nisam vređao, već samo promovisao svoje mišljenje, onako kako svi to rade.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - combuster - 03.10.2011. 22.04

@dootzky

Hteli mi ili ne - Linux je operativni sistem za informaticare - kraj (osim ako ne govorimo o embeded / mobile primeni).

Dovoljno je da pogledamo samo cifre - najveci market share imamo na server segmentu, mica i mrle ga nece sigurno administrirati...

Sad, priblizavanje Linuxa frizerkama nema smisla iz jednog prostog razloga, desice se da ce frizerki neko da da ql software crackovan za frizurice za Windows i ona to jednostavno nece znati da instalira - a sigurno ni taj koji joj je dao software. To mi se desilo milijardu puta do sada, instaliram n00b-ovima Linux, naidju na prvu prepreku i sami ga prepeglaju sa pendzerima. Opet ja sa tupavim market share-om, od 100 poznanika 99 ce znati da joj pomogne sa windows-om a jedan mozda sa Linuxom i to ko zna kako.

Ja sam za to da zeznemo domacice i ostalu boraniju i da pucamo na mlade - osnovna i srednja skola. Ili da krenemo i mi sa FUD-ovanjem pa da drmsimo preduzetnike zbog nelegalnog software-a - ali tu bi se vec spustili na nivo brainstormera iz Redmonda.

Inace oko fail-a sa slangom i slicno - slazemo se u potpunosti, mada kada razgovaras sa nekim ko nije u tvojoj bransi uvek mora da se predoci sta je krajnji rezultat, racunari se ne koriste radi racunara samih - primer: programer advokatu - Mogu da vam instaliram operativni sistem koji je legalan, ne kosta vas nista sem nadoknade za moj rad, u to ulazi i LibreOffice (alternativa za Word, Excel, PowerPoint) kao i umrezavanje sistema sa ostalim vasim racunarima (mozete prebacivati podatke sa jednog racunara na drugi), instalaciju stampaca kao i svih ostalih uredjaja koji vam budu bili potrebni. Pruzicu vam i tehnicku podrsku (mozete me zvati bilo kada u slucaju problema) u trajanju od 6 meseci a po potrebi i duze.

Ukoliko ne zna sta je operativni sistem, Word, Excel, stampac, umrezavanje racunara - ja onda zaista ne znam kako smo zapoceli ovaj razgovor.

On topic:

Reklama - ne treba vam nista sem record my desktop-a Smile Pokazite sta sve Linux moze konkretno, Surf, Mail, Multimedia, Gaming, Connectivity (za ovo zadnje malo kreativnosti) - zalepite na kraju FREE i vozi. Svako ce tu naci neku primenu za sebe pa mozda i isproba.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - deajn - 03.10.2011. 22.21

(03.10.2011. 20.56 )dootzky Piše:  komsinica mica ne zna sta je, i onda je mozda zainteresovana.
tu treba udariti. Smile

Sa ovim se 100% slažem.
Komšinica mica target br.1. Po njoj treba udariti.beer

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - bojce - 03.10.2011. 22.27

Githz i Promis su mi dali ideju pominjući gde se sve koristi linux. Bilo bi dobro iskoristiti nešto u sledećem stilu, em ne "blatimo" nikoga (kao što neki rade), em prikazujemo linux u najboljem svetlu, em ne pominjemo i ne poredimo se ni sa kim. Dakle, nešto u stilu:

Šta je zajedničko za: NASA-u, 32000 škola u Brazilu, Google, CERN, Industrial Lights & Magic (filmski efekti)....(i slični primeri)....
Linux....
Osetite vrhunsku slobodu u radu...

Ili već tako nekako. Naravno ovo bi pratilo smenjivanje snimaka/asocijacija na date teme sa propratnim tekstom koji sam gore kao primer naveo,

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - AleAngel - 04.10.2011. 10.54

(03.10.2011. 22.27 )bojce Piše:  Githz i Promis su mi dali ideju pominjući gde se sve koristi linux. Bilo bi dobro iskoristiti nešto u sledećem stilu, em ne "blatimo" nikoga (kao što neki rade), em prikazujemo linux u najboljem svetlu, em ne pominjemo i ne poredimo se ni sa kim. Dakle, nešto u stilu:

Šta je zajedničko za: NASA-u, 32000 škola u Brazilu, Google, CERN, Industrial Lights & Magic (filmski efekti)....(i slični primeri)....
Linux....
Osetite vrhunsku slobodu u radu...

Ili već tako nekako. Naravno ovo bi pratilo smenjivanje snimaka/asocijacija na date teme sa propratnim tekstom koji sam gore kao primer naveo,

Pa to je OK ako bihteli da se približimo naučnicima, umetnicima i ostalima koji možda nisu čuli za linux/ubuntu, ali ako bi trebali da se približimo običnim korisnicima mislim da je to odbojno, od prilike bi neko od njih rekao "šta će meni to to je za naučnike, ludake i ostale...".

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mr.miyagi - 04.10.2011. 10.59

Hitler!?
Nečije nevaspitanje i bezobrazluk nema granice. Admin tim je, izgleda, saglasan sa ovakvim načinom ophodjenja.
Ovo je bilo moje poslednje logovanje. Pozdrav

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - deajn - 04.10.2011. 11.34

Dal iko shvata suštinu prave priče?
Svaki iole ozbiljniji autor ima već razrađen koncept i ideju kako će to da izgleda.
Go'sn @dootzky je po mom dubokom uverenju, veoma ozbiljan autor.
Šta se dešava?
Umesto da mu pomognemo, obzirom na različite profile, uzraste i nivo obrazovanja, da kao takvi budemo svesni činjenice da predstavljamo reprezentativni uzorak, na osnovu čega će čovek jednostavno steći utisak, kako će to proći malo šire, mi dozvoljavamo sebi da nas ponesu emocije i okrenemo stvar u sasvim suprotnom smeru.
Hajde neka mi samo neko kaže gde u svetu 50 režisera radi jedan film, ili 100 scenarista piše jedan scenario.
Zaista čemu tolika potreba, da tako žestoko i ogorčeno branimo neke svoje stavove i mišljenje, kada je dovoljno da samo to istresemo iz sebe, a čovek neka sam odluči šta treba da izbaci, ubaci, ispolira.

p.s
@mr.miyagi,
pozdrav i puno sreće u daljem životu i radu, kao i dobro zdravlje.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Ddpbf - 04.10.2011. 11.41

(04.10.2011. 10.59 )mr.miyagi Piše:  Hitler!?
Nečije nevaspitanje i bezobrazluk nema granice. Admin tim je, izgleda, saglasan sa ovakvim načinom ophodjenja.
Ovo je bilo moje poslednje logovanje. Pozdrav

Драги господине Мијаги, разумијем да нисте у стању да напишете било какву дужу поруку јер на овај форум приступате преко Тор сервера и слање било какве дуже поруке са малом брзином отпремања је врло тешко. Такође чињеница што имате неколико налога на овом форуму и на још једном вам додатно отежава да напишете нешто, али овакаво оптуживање ипак заслужује да напишете нешто смисленије. Разумијем да није ваш стил да напишете било шта осим ситног пецкања, но ипак мислим да би сад био ред да једном објасните своје приче, које ја ни поред најбоље воље нисам у стању да схватим.
Ако је ово заиста ваша посљедња пријава, најљубазније вас молим да нас не почастите поновном реинкарнацијом.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Kostić - 04.10.2011. 12.15

(03.10.2011. 22.04 )combuster Piše:  ...i da pucamo na mlade - osnovna i srednja skola...

Evo jednog odličnog rešenja! Za srednjoškolce nešto slično kao i Telenorove reklame (devojka pali laptop, ljubičasti ekran i Ubuntu... Pali se skajp i Firefox itd...)

A osnovna škola je druga priča. Linuks se prvo mora uvesti u nastavu (a to ne bi trebalo biti teško jer je informatika izborni predmet a sve što je potrebno je tu (LibreOffice i Python)). Naravno, potrebno je posvetiti više vremena u edukaciiji zaduženih u vladi (kako se zove sada ministarstvo zaduženo za informatiku?). U ovom trenutku teško izvodljivo...

I ostavite se ljudi pretnji! Setite se zašto smo ovde, zbog istorijskog fenomena zvanog FLOSS. Taj fenomen možemo uporediti sa (možda malo preterujem) ukidanjem robovlasništva.

Završiću sa jednim citatom:

Vikipedija (Ubuntu filozofija) Piše:Ubuntu is recognised as being an important source of law within the context of strained or broken relationships amongst individuals or communities and as an aid for providing remedies which contribute towards more mutually acceptable remedies for the parties in such cases. Ubuntu is a concept which:

-is to be contrasted with vengeance;
-dictates that a high value be placed on the life of a human being;
-is inextricably linked to the values of and which places a high premium on dignity, compassion, humaneness and respect for humanity of another;
-dictates a shift from confrontation to mediation and conciliation;
-dictates good attitudes and shared concern;
-favours the re-establishment of harmony in the relationship between parties and that such harmony should restore the dignity of the plaintiff without ruining the defendant;
-favours restorative rather than retributive justice;
-operates in a direction favouring reconciliation rather than estrangement of disputants;
-works towards sensitising a disputant or a defendant in litigation to the hurtful impact of his actions to the other party and towards changing such conduct rather than merely punishing the disputant;
-promotes mutual understanding rather than punishment;
-favours face-to-face encounters of disputants with a view to facilitating differences being resolved rather than conflict and victory for the most powerful;
-favours civility and civilised dialogue premised on mutual tolerance.

Ajde da se pomirite (ozbiljno mislim), pa da razmislimo o ovom fudovanju... RotflRotflRotfl

EDIT:

(03.10.2011. 15.09 )Ddpbf Piše:  Кад неком комшији кажеш Линукс је слободан, ни на крај памети му неће пасти бесплатност...

Neće, već će me upitati šta to znači a ja ću mu reći da je zbog te slobode sklop besplatan. On će na to odogovoriti kako ni on nije platio svoj windows. A ja ću mu onda reći da je kod slobodnih (libre, na to ciljaš?) programa javno dostupan i moguće su izmene koje poželiš. Onda će onda reći da ga iskreno boli uvo za kod i da ima sve što mu je potrebno na windozi. Pa ću se ja onda gadno iznervirati i početi da mu (kao i svaki geek) pričam istoriju FLOSSA, anarhizma, borbe za slobodu itd.

Shvataš? Kasnije, kada N lice pređe na Linuks, ako ga zainteresuje sociološki deo FLOSSA on će se raspitati za to. Jer sloboda jeste važna. Kao što kažeš, kada je Bog stvarao čoveka, stvorio ga je po svom liku (ne bukvalno, ruke, noge itd.) i time mu dao slobodu da ne bi bio rob već sin i u tome se slažemo. Ali je bolje ostaviti slobodu po strani, za sada. (Neko je rekao da je potreban dokumentarac za pojašnjenje slobode koju nudi Linuks i u potpunosti je u pravu.)

Moramo pokazati šta Linuks nudi bez bilo kakvog uplitanja drugih radnih sklopova. Evo, krećem da gledam Appleove reklame... Cool

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - component - 04.10.2011. 16.19

(04.10.2011. 12.15 )Kostić Piše:  Evo jednog odličnog rešenja! Za srednjoškolce nešto slično kao i Telenorove reklame (devojka pali laptop, ljubičasti ekran i Ubuntu... Pali se skajp i Firefox itd...)

A osnovna škola je druga priča. Linuks se prvo mora uvesti u nastavu (a to ne bi trebalo biti teško jer je informatika izborni predmet a sve što je potrebno je tu (LibreOffice i Python)). Naravno, potrebno je posvetiti više vremena u edukaciiji zaduženih u vladi (kako se zove sada ministarstvo zaduženo za informatiku?). U ovom trenutku teško izvodljivo...

Na žalost mislim da će srednjoškolci i osnovci teško prihvatiti Linux zbog malog broja kvalitetnih video igara. Što se tiče uvođenja slobodnog softvera u škole to bi bilo pravi i logičan potez. Treba naučiti decu da koriste računar, a ne jedan specifičan program ili OS.

Jedno je sigurno, a to je da će pominjanje besplatnog softvera privući više pažnje nego pominjanje slobodnog softvera. Apple i Microsoft su primeri da sloboda u softveru nije svima podjednako bitna. Poznajem ljude koji su prešli sa Windowsa na OS-X pošto im odgovara da nemaju slobodu (ne pitajte me zašto, ni meni nije jasno). Apple im daje sve što im treba i sve što im treba traže kod Apple-a. Ako nešto ne radi - krive Apple. Čitav stav se vrti oko toga: daću pare da ne mislim (i ne želim slobodu da mislim, neka to neko drugi radi umesto mene)... Meni takav sistem ne odgovara i meni je sloboda važna.

Da se vratim na temu - spot... Da li mislite da li bi privuklo pažnju kada bi se pokazalo ljudima da Windows ne kupuju, već ga plaćaju? Često zbunim sagovornike sa ovom izjavom, ali ih nateram da se zamisle. Na kraju krajeva, ako mi ne veruju, neka pročitaju EULA koja ide uz Windows Smile
Veliki plus za slobodan softver je navođenje EULA drugih softvera (ne ceo već ukratko, kao teze) - šta ti se sve zabranjuje. Ne jednom su mi doneli original softver u stilu "Slobodno instaliraj kod sebe. Ne brini kupio sam original. Koštao je xxx€". A onda sledi objašnjavanje kako to ne sme da se radi čak ni da instalira na svoj drugi računar i sl. A ne daj bože da je OEM... ne možeš da instaliraš na drugi računar ni ako se prvi pokvari...

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Ddpbf - 04.10.2011. 16.54

(04.10.2011. 12.15 )Kostić Piše:  Neće, već će me upitati šta to znači a ja ću mu reći da je zbog te slobode sklop besplatan. On će na to odogovoriti kako ni on nije platio svoj windows. A ja ću mu onda reći da je kod slobodnih (libre, na to ciljaš?) programa javno dostupan i moguće su izmene koje poželiš. Onda će onda reći da ga iskreno boli uvo za kod i da ima sve što mu je potrebno na windozi. Pa ću se ja onda gadno iznervirati i početi da mu (kao i svaki geek) pričam istoriju FLOSSA, anarhizma, borbe za slobodu itd.

Shvataš? Kasnije, kada N lice pređe na Linuks, ako ga zainteresuje sociološki deo FLOSSA on će se raspitati za to. Jer sloboda jeste važna. Kao što kažeš, kada je Bog stvarao čoveka, stvorio ga je po svom liku (ne bukvalno, ruke, noge itd.) i time mu dao slobodu da ne bi bio rob već sin i u tome se slažemo. Ali je bolje ostaviti slobodu po strani, za sada. (Neko je rekao da je potreban dokumentarac za pojašnjenje slobode koju nudi Linuks i u potpunosti je u pravu.)

Moramo pokazati šta Linuks nudi bez bilo kakvog uplitanja drugih radnih sklopova. Evo, krećem da gledam Appleove reklame... Cool

Не схватам. Како неко не може да разликује појам слобода (могућност да сам одлучујеш о својим поступцима) и појам бесплатност,?
У основи, твој приступ је добар, избјегавање негативне кампање (њињдоњс је ђубре, Б.Г. је [цензурисано] и сл. Сва расправа је и почела кад сам почео да бришем такве поруке.)
Ми треба да се фокусирамо на позитивне ствари које нам ГНУ/Линукс (или само Линукс)
пружа. За мене је најпривлачнија ствар слобода.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - cobi018 - 04.10.2011. 17.40

Pa ljudi, linka više nema. Skinuli ga!!!!

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - 'w.a.y.p. - 04.10.2011. 17.54

(04.10.2011. 16.54 )Ddpbf Piše:  Не схватам. Како неко не може да разликује појам слобода (могућност да сам одлучујеш о својим поступцима) и појам бесплатност,?

Сви разликују појам слободе од појма бесплатност, то није спорно, спорно је објаснити како програм (или систем) може да буде слободан. То можда звучи једноставно али у пракси је ко разуме схватиће (поготово ако је објашњење смештено у пар минута видеа).

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Ddpbf - 04.10.2011. 18.32

(04.10.2011. 17.54 )w.a.y.p. Piše:  Сви разликују појам слободе од појма бесплатност, то није спорно, спорно је објаснити како програм (или систем) може да буде слободан. То можда звучи једноставно али у пракси је ко разуме схватиће (поготово ако је објашњење смештено у пар минута видеа).

Стварно тешко, треба превести једну реченицу и потом је изговорити пред камером:

Kod:
Убунту је слободан софтвер. Ми вас охрабрујемо и законски Вас овлашћујемо да копирате, реинсталирате мијењате и слободно дијелите овај ЦД.

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - Kostić - 04.10.2011. 18.43

(04.10.2011. 16.19 )component Piše:  ...Na žalost mislim da će srednjoškolci i osnovci teško prihvatiti Linux zbog malog broja kvalitetnih video igara...

Dok sam bio na Windowsu, dosta vremena sam provodio igrajući igrice ali to je bilo do pre 3 godine. Danas se primećuje da hard core gejmeri izumiru i da ih takozvane "casual" igre polako ubijaju. Na našu sreću, najčešće su web karaktera (fejsbuk). Za starije igre je tu WINE (npr. World of Warcraft odlično radi preko winea) a ima i dosta native igara koje su dobre (kada bi samo bilo više kompanija tipa S2 Games (Heroes of Newerth) Undecided).

Nije najbolja situacija ali je bolja nego pre 6-7 godina. (Tada su i grafički upravljači pravili dosta problema).

(04.10.2011. 16.19 )component Piše:  ...Apple im daje sve što im treba i sve što im treba traže kod Apple-a. Ako nešto ne radi - krive Apple. Čitav stav se vrti oko toga: daću pare da ne mislim (i ne želim slobodu da mislim, neka to neko drugi radi umesto mene)..

Nema tu ničeg čudnog. Ti plaćaš elektrodistribuciji (komunalnom) da bi oni umesto tebe brinuli o el. energiji koja ti je potrebna (i smeću koje ti nije potrebno Big Grin). Dosta ljudi se plaši računara i želi da zna samo minimum da bi ga koristio (što znači da smatra da ne može naučiti nešto trivijalno, npr. instalacija sistema (korisnik: Instalacija sistema? Sick). I normalno je da želi da ima nekoga na koga može da se osloni i ko mora u svakom trenutku da mu pomogne.

Srećom, Kanonikal pruža podršku (uz novčani doprinos). E sad, što smo mi paranoični ludaci (barem ja) koji žele da znaju sve o sistemu i koji su "sami svoj majstor " to je druga stvar. Smile

Evo ideje, kraj spota: "Želite da budete stalno u pokretu i da ne doživljavate razna neprijatna iznenađenja? Tu je Canonical Support. Želite pomoć na jedan prirodniji način? Tu je naš forum na forum.ubuntu-rs.org na kojem možete dobiti pomoć 24 sata dnevno."...

(04.10.2011. 16.19 )component Piše:  Da se vratim na temu - spot... Da li mislite da li bi privuklo pažnju kada bi se pokazalo ljudima da Windows ne kupuju, već ga plaćaju? Često zbunim sagovornike sa ovom izjavom, ali ih nateram da se zamisle....

Da se dogovorimo... Ostavimo se Windowsa i ostalih duhova prošlosti. Retko ko zna za Ubuntu. To možemo da iskoristimo tako što ćemo plasirati Ubuntu kao nešto što je novo (sam izraz "Ubuntu" zvuči dosta fensi (u pozitivnom smislu)), nešto što svako mora da ima. Tinejdžeri i poslovni ljudi (izvodljivo itekako, Apple).

Uradiću jedan prototip videa (ne obećavam). Odlučio sam da mi model bude ekran pri instalaciji Ubuntua (onaj koji prikazuje mogućnosti sklopa).

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - mamuz - 04.10.2011. 19.07

Sve je to dobro... I uzmimo da sam ja pogrešio kad sam rekao da sam za upoređivanje (za spominjanje win-a)... Ali, mene ,,plaši'' jedno:
Ako prihvatimo ideju da se ciljnoj grupi prikaže rad na Ubuntuu (mozilla, fejs, skajp, itd...), a u cilju da se pokaže kako sve što imaju na win-u mogu da imaju i ovde (plus otvoren kod, mada mislim da će to njima malo da znači dok ne uđu u štos), oni, jednostavno, ne kažu:
Što ja, sad, da se cimam sa nekim Ubuntuom kad to sve i ovako imam ovde? Navikao sam na ovo, nemam volju da sad učim nešto novo, ne mogu da igram igrice, itd....

RE: Prvi srpski Linux PROMO SPOT, na srpskom! :)) - 'w.a.y.p. - 04.10.2011. 19.16

(04.10.2011. 18.32 )Ddpbf Piše:  Стварно тешко, треба превести једну реченицу и потом је изговорити пред камером:

Kod:
Убунту је слободан софтвер. Ми вас охрабрујемо и законски Вас овлашћујемо да копирате, реинсталирате мијењате и слободно дијелите овај ЦД.

То јесте одлично објашњење (и одлична промоција која дефинитивно треба да уђе у састав спота), али ако некога после тог објашњења питамо која је дакле разлика и предност слободног Убунтуа у односу на неслободну (на пример) Оперу, шта ће рећи? ... "Убунту поштује моја права", или "Па и са Опером радим шта хоћу"...