Ubuntu-RS forumi
LiBRE! časopis o slobodnom softveru - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu Srbija caffe (/Forum-ubuntu-srbija-caffe)
+--- Forum: Chat (/Forum-chat)
+--- Tema: LiBRE! časopis o slobodnom softveru (/Thread-libre-casopis-o-slobodnom-softveru)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Flaunt - 03.03.2013. 23.01

Odlično, drago mi je da je ova ideja uspešno realizovana i što Libre svakim novim brojem opravdava postojanje.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - civan - 04.03.2013. 09.09

Svaka čast na novom broju Smile

Doduše, imam jednu malu zamerku - kad stavljate screenshotove programa, bilo bi poželjno da su (1) vaši/autorovi, (2) da je na istom poslednja verzija programa. Konkretno, kontact/kmail je iz KDE-a 3.x - davno, davno prošlo vreme Smile

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - fogmaker - 04.03.2013. 10.26

(04.03.2013. 09.09 )civan Piše:  Doduše, imam jednu malu zamerku - kad stavljate screenshotove programa, bilo bi poželjno da su (1) vaši/autorovi, (2) da je na istom poslednja verzija programa. Konkretno, kontact/kmail je iz KDE-a 3.x - davno, davno prošlo vreme Smile

cvijan hvala za pohvale.

Obratićemo pažnju i na tvoju zamerku.
Ovako nešto može samo da se pojavi u tekstu "Dobro došli na slobodnu teritoriju". Poenta tog teksta je da pokaže početnicima da postoji mnogo varijanti slobodnih programa za istu namenu.
Nemoguće je autoru da uslika screenshotove svih programa sa svog sistema jer niko ne koristi istovremeno sve te programe. Možda koristi 2 varijante ali svih 5 teško. Zbog toga se može desiti greška da je neka ilustracija malo zastarela. Izvinjavamo se ovog puta.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - civan - 04.03.2013. 11.33

> Izvinjavamo se ovog puta.

Nema razloga za izvinjenja - nema uvređenih Smile

Pošto nažalost nemam vremena da učestvujem i u ovom časopisu, rekoh bar da nadjem vremena za bug reportove Smile

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - salepetronije - 04.03.2013. 16.03

Примећујем да се часопис бави и вестима о неслободном софтверу. Молим вас, обавезно наглашавајте ако је програм о коме пишете неслободан. Ја нећу да се извињавам што не учествујем, јер немам вештине које су вама потребне, и више бих сметао.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - ivanchic - 08.04.2013. 22.17

Ovo postaje sve bolje i bolje! Download-ujem 11. broj i ne odgledam drugo poluvreme mančesterskog derbija jer nisam mogao da skinem pogled sa tekstova Smile Svaka čast!

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - _aleksandar_ - 19.04.2013. 07.46

Сада ми нешто паде на памет. Иако до сада нисмо имали пуно чланака који нису искључиво везани за Линукс већ за слободан софтвер уопште, нагласак је да је ЛиБРЕ! некомерцијални часопис о слободном софтверу на српском језику. Сходно томе, пало ми је на памет да преуредим назив ове теме у Некомерцијални часопис о слободном софтверу на српском језику. Да ли је то у реду? Питам људе из ЛиБРЕ! тима а питам и све остале. Ово значи да ће се променити назив теме у првој поруци и свим порукама након тога, али ће постојеће поруке да задрже стари назив па ће и даље остати сећање како се све одвијало што је по мом мишљењу у реду. Замолио бих вас за мишљење.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - promis - 19.04.2013. 18.14

Promeni.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - _aleksandar_ - 19.04.2013. 18.56

Најбоље је да се тема зове исто као што се зове и часопис, па ћу је тако и преименовати.

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - Vlad - 03.06.2013. 07.26

Časopis Libre! pod brojem 13 dostupan za preuzimanje
[Slika: libre_13_naslovna.png]
https://libre.lugons.org/index.php/broj_13/

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - profiler1982 - 03.06.2013. 15.53

clanak o GNOME3 je mnogo površno odradjen, sve ostalo je ok...

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - zpop - 14.07.2013. 14.36

Stigao je LiBRE! #14!

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - ZDroid - 02.09.2013. 10.41

Stigao je LiBRE! #15.
Stigao je LiBRE! #16.
Ispravljen je post, dodavanjem pravog URL-a i link-a za #15...

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - Vlad - 30.12.2013. 09.02

Libre! pod brojem 20 dostupan za preuzimanje
[Slika: libre_20_naslovna.png]
https://libre.lugons.org/index.php/broj-20/

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - zika - 30.12.2013. 09.07

(30.12.2013. 09.02 )Vlad Piše:  https://libre.lugons.org/wp-content/uploads/2013/12/libre_20_naslovna.png
@Vlad: Shodno Vašem potpisu: Obožavalac klika kompjuterskog miša i obožavalac GIMP-a verujem da će u novoj 2014. i slika naslovne strane početi da bude u skladu sa dogovorima... Wink
Sve najbolje svima koji su učestvovali u izradi svih ovih brojeva i hvala na tome.

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - BagZačin - 10.03.2014. 20.24

Auh... Ljudi, ne mojte...
https://libre.lugons.org/index.php/broj-22/
Kakva crna prodaja...
Sponzora nađite, grupe na FB-u i Google-u, i dajte nešto malo kinte, ili nagrade (tipa majica za 10-tak tekstova, nalepnice, privezci, blokčići, hemijske za članak) pa da se mašina zagreje. Možda ne za prodaju, možda ovo uprav treba da bude iskorak ka nečemu većem (internet portal?).
Ili više napravite Udruženje Građana u NS-u, ili možda registrovanje javnog glasila itd. pa paf - pročitajte ceo dokument, možda se nađete negde! (ukoliko ste u AP-u, verujem da u BG-u, ili drugom regionu postoje slične subvencije).

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - fogmaker - 10.03.2014. 21.05

Da, BagZačin na neki način je objavljena prodaja.
Prodajemo sebe. Prodajemo razrađen sistem sa internet infrastrukturom, 2-3 urednika, 20-ak autora, 7 lektora, grafičara za 1 RSD.
Organizacija projekta je postala noćna mora na koju se troši previše veremena za jedan volonterski projekat. Nudimo se preduzeću ili pojedincu koji to može i zeli da organizuje dalje.

Sad kako stvari stoje niko nema vremena ni da traži sponzore ni da radi na FB, G+ i ostalim društvenim mrežama, nemamo para. Imamo samo pozitivne tvrdoglavosti ali ni to neće još dugo bez dobrog organizatora i dobre podrške.

Nismo projekat jedne regije već sad skoro čitavog regiona stare SFRJ. Javljaju nam se iz Slovenije, sarađujemo sa Hrvatima (upravo sad dogovaramo promociju openSUSE konferencije u Dubrovniku), Imamo saradnike iz BIH i CG a u Srbiji su nam saradnici od Kosovske Mitrovice do Lovćenca na severu i od Šapca (možda je Užice zapadnije) do Bora.

Sve što si predložio je OK samo nema ko to da ganja i odradi. Zato i jesmo na "prodaju".

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - BagZačin - 10.03.2014. 21.46

(10.03.2014. 21.05 )fogmaker Piše:  Nismo projekat jedne regije već sad skoro čitavog regiona stare SFRJ. Javljaju nam se iz Slovenije, sarađujemo sa Hrvatima (upravo sad dogovaramo promociju openSUSE konferencije u Dubrovniku), Imamo saradnike iz BIH i CG a u Srbiji su nam saradnici od Kosovske Mitrovice do Lovćenca na severu i od Šapca (možda je Užice zapadnije) do Bora.

Sve što si predložio je OK samo nema ko to da ganja i odradi. Zato i jesmo na "prodaju".
Imate - Vas.
Što se tiče da li ste projekat jedne ili više regija - nije ni bitno, kada se registrujete idete prema regiji gde mislite da možete da najbolje prođete. Zapravo, gde si ti video da je sredstvo informisanja ograničeno na regiju Smile to je stvar formalnosti. Čak šta više, tvoja gornja rečenica može da bude veoma dobra prođa i na npr
http://www.evropa.gov.rs/CBC/PublicSite/Default.aspx
i sl.
Pa, imesto broja 23 sročite statut i punim jedrima napred....

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - fogmaker - 10.03.2014. 22.15

@BagZačin opet si u pravu i opet si totalno promašio cilj

Da smo sami sebi dovoljni ne bi ni bili na "prodaju". LiBRE! ima informatičke talentovane autore, talentovane lektore ali nema nikakve pravnike, menađere koji će pismeno da pišu statute, biznis planove i šta već treba za dalji razvoj LiBRE!.

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - Anpu - 11.03.2014. 14.06

Steta bi bilo da LiBRE! nestane kao Gnuzilla. Ako mogu nekako da pomognem, pa makar to bilo snabdevanje clanova tima cokoladnim bananicama, tu sam jer ne bih voleo da ovaj projekat propadne.

Kod FLOSS projekata je uvek bilo to da oni nastaju iz ljubavi clanova tima prema FLOSSu i da je motivacija upravo to - vera u FLOSS. Vremenom to opadne, promenite platformu ili sta god. Dodju neki novi ljudi, ili sta vec.

Licno mi je malo taj naslov "libre na prodaju" ostavio neki gorak ukus ali verovatno je ideja bila da se jednostavno, jasno i glasno saopsti problem zajednici.
Razumem da clanovi ekipe jednostavno nekad nemaju vremena da se pozabave svojim delom posla u libre projektu usled obaveza koje imaju van njega. I onda kasni jedan, kasni drugi, kasni komponenta po komponenta i na kraju kasni ceo casopis ili se trci na nos na vrat u poslednjem trenutku sto stvara tenziju.
Mozda za pocetak da privremeno ili trajno maknete pravilo mesecnog izdavanja i izdate novi broj kad je spreman? Pravi obozavaoci vaseg rada ce strpljivo sacekati jer znaju da ce na kraju biti vredno toga.

Ne znam kako ste se interno organizovali i u kom trenutku krene da skripi (samo sam jednom napisao tekst na brzinu kad je bio potreban jer nije imao ko) ali mislim da sve moze da se resi zajedno. Analizirajte problem(e) i uklonite sve ono sto vas davi, makar privremeno.

Evo jedno digitalno pivo za tim beer
A moze i uzivo, naravno.

P.S. Sale treba nam smajli u obliku Soko Starkove cokoladne bananice.

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - zika - 11.03.2014. 14.23

(11.03.2014. 14.06 )Anpu Piše:  P.S. Sale treba nam smajli u obliku Soko Starkove cokoladne bananice.
[Slika: eating-chocolate-bunny.gif] [Slika: chocolate-box-smiley-emoticon.gif]
Nastranu šalu na stranu, na žalost, nisam pravnik i slično, vidim da vam je to potrebno, ali javite ako Vam (za)treba neko iz moje struke...

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - fogmaker - 11.03.2014. 15.03

(11.03.2014. 14.06 )Anpu Piše:  P.S. Sale treba nam smajli u obliku Soko Starkove cokoladne bananice.

@Sale ne ubacuj takav smajli jer će više ličiti na .ovance nego na bananicu. Može biti dvosmisleno. Smile

@Anpu naslov "LiBRE! na prodaju" i jeste stavljen da napravi gorak ukus. Ovo jeste šok terapija koja treba da stvori novu vrednost. Kad postoji problem treba ga reći jer onda ima šanse da se reši u protivnom problemi se gomilaju dok sve ne pukne. Bombastičan naslov samo doprinosi većoj upadljivosti.

Da se LiBRE! predaje pred prvim problemom ovog broja ne bi bilo a ni ovog bombastičnog teksta. Cilj teksta nije da ugasi projekat nego da traži pomoć i pogura ga na stepenicu više.

Sve dobronamerne pozivam na naš redovni sastanak u sredu u 20 časova na našem IRC kanalu (#floss-magazin na irc.freenode.net). Pričaćemo o tome šta nam sve fali i kako se organizovati u budućnosti.

Priprema sastanka je na našem forumu: https://libre.lugons.org/index.php/forums/topic/priprema-irc-sastanka-za-12-03-2014/

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - charobnjak - 12.03.2014. 10.21

Imam utisak da libre nece u vode slobodnog softvera ... nekako imam osecaj da ljudi iz redakcije vole novac a ne slobodu Sad
@fogmaker, ne zanosi se licemerjem jer ti ne stoji lepo ...
LIBRE - sloboda, ljubav prema FLOSS-u, entuzijazam ...
ili
LIBRE - kompanija, korporacija, ljubav prema novcu ...
................
Ne verujem da bi ljudi bili obeshrabreni da zaista postoji dogovor ...
Sad

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - BagZačin - 12.03.2014. 11.17

Ajme...
(12.03.2014. 10.21 )charobnjak Piše:  Imam utisak da libre nece u vode slobodnog softvera ... nekako imam osecaj da ljudi iz redakcije vole novac a ne slobodu Sad
Kakav je to izbor Sloboda ili novac? Valjda je Sloboda ili Ropstvo, a Novac ili Roba? To su suprotnosti, ti si pomešao babe i žabe...
Što se vidi i iz sledećeg izbora:
Citat:LIBRE - sloboda, ljubav prema FLOSS-u, entuzijazam ...
ili
LIBRE - kompanija, korporacija, ljubav prema novcu ...
FLOSS je pandan Licenciranim (znači, npr GPL vs EULA), Kompanija vs Potrošač (Ubuntu vs Korisnik)... Jel ja nešto dobro ne shvatam ili kada krenem odozgo prema dole, na svako logičko ili imam rezultat True, kako god okrenem? Pozdrav!

RE: LiBRE! časopis o slobodnom softveru - charobnjak - 12.03.2014. 11.38

@BagZacin, zaboravi binarni sistem i licence kad je umesan ljudski faktor !!! Znas ti dobro o cemu pricam !!! Smile