Ubuntu-RS forumi
LiBRE! časopis o slobodnom softveru - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu Srbija caffe (/Forum-ubuntu-srbija-caffe)
+--- Forum: Chat (/Forum-chat)
+--- Tema: LiBRE! časopis o slobodnom softveru (/Thread-libre-casopis-o-slobodnom-softveru)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - fogmaker - 01.03.2012. 09.02

@Dundo
Za sada je ideja da se formira samo PDF izdanje.
Kojega @Lazic je profesionalac pa nam je dao sugestije kako se to radi u pravoj redakciji.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - _aleksandar_ - 01.03.2012. 09.03

Почећемо са електронским пдф часописом. Верујем да ћемо касније успети и штампано издање да објавимо. Но, отом потом.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Dundo - 01.03.2012. 10.18

Pretpostavljam da će Scribus biti glavni alat Smile
Jedva čekam da vidim prvi broj . beer

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Kostić - 01.03.2012. 16.59

Обавештавам заинтересоване да смо синоћ имали састанак на којем смо грубо обликовали особине часописа. Smile

Као и увек, главна шкрабалица је у овом кутку Мреже, шкрабалица посвећена резултатима састанка је овде а ИРЦ записник овде.

Прочитајте и слободно коментаришите. Позивам све којима се ова идеја свиђа да се придруже пројекту. Потребни су нам људи који баратају са Гимпом, Инкскејпом и Скрибусом. Такође, требају нам лектори.

Велики збор је заказан за недељу 04.03.2012 у 19 часова на #ubuntu-rs-offtopic ИРЦ каналу. Могуће је да се нешто од овога промени тако да саветујем да пратите главну шкрабалицу. Упутство за коришћење ИРЦ технологије је овде.

Поздрав. Cool

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 03.03.2012. 16.17

Dobili smo odobrenje, mogu da otvorim dopisnu listu na free-lists.net. Samo... priča o ovome je malo zarmla. Ima li još uvek zainteresovanih? Za sutra je dogovoren sastanak na IRC-u i ima o čemu da se priča. Dolazite?

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 04.03.2012. 22.08

Sastanak je održan, a škrabalica je ovde: https://etherpad.mozilla.org/NnTgBMWfDE

Pokrenuta je dopisna lista i svi zainteresovani se mogu prijaviti ovde: http://free-lists.net/mailman/listinfo/floss-magazin
Arhiva poruka je ovde: http://free-lists.net/pipermail/floss-magazin/2012-March/thread.html

Ove nedelje ćemo se posvetiti širenju zajednice i traženju novih članova.

Poziv za tekstove još uvek važi, za sada ih skupljamo na mojoj mail adresi: atlantic777 [at] lugons.org

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - civan - 04.03.2012. 23.24

Posle Urketa, da kazem i ja nesto kao jedan od osnivaca GNUzille.

Ideja revitalizacije Gz je divna meni licno, iz emotivnih razloga, ali se slazem da je treba izbeci.

Jedini savet koji imam je da konstantno trazite nove ljude za clanke. Nas problem je bio taj da smo imali stalne pisce i ljude koji su ponekad uskakali. Vecina 'stalnih' je otisla, casopis poceo da kasni sve vise, i vecinom se svodilo na to da dve osobe pisu vecinu clanaka. Na kraju je to postalo smesno i vise nije bilo svrhe nastavljati.

Dakle, konstantno dolivajte novo ulje na vatru, nemojte da se uvucete u situaciju u kojoj smo bili mi.

Pozdrav, i srecno!

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - fogmaker - 05.03.2012. 12.37

Pozdrav za Urketa i Civana

Dragocena je vaša podrška. Vi ste dokaz da je moguće ovo uraditi i u mnogo gorim uslovima nego sto je to danas. Vi kada ste pocinjali sa Gz bilo je vas 10-ak koji ste upošte bili upoznati sa konkretnom materijom i istovremeno spremni da o tome i pišete. Ako ne biste pisali vi, časopisa ne bi bilo jer je baza iz koje bi crpili nove autore bila ograničena. Po meni, vi ste ispunili svoju misiju. Da nije vas, ja bi još mislio da je Linux "štreberski" OS.

Ova ideja o pokretanju novog e-časopisa je još uvek samo iskra i još uvek se borimo da raspalimo vatricu. Energija za sada postoji ali joj fali mali katalizator da bi vatra zaista buknula. Bilo bi zaista korisno da nam, neko od vas dvojice, prenese iskustva kako ste vi napravili prvi korak. Par saveta kako ste se okupili i kako organizovali, gde ste imali najviše problema, ako nije tajna i ako imate vremena. To bi nama moglo biti od koristi. Bolje odmah na početku da budemo svesni problema nego da na njih sami nabasamo i spotaknemo se.

I još jednom Hvala za sve što ste uradili za zajednicu

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 05.03.2012. 14.49

Evo ga i jedno uputstvo kako se prijaviti i koristite dopisnu listu: http://wiki.lugons.org/doku.php?id=uputstva:lists

Prijavite se. Wink

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - civan - 07.03.2012. 09.06

Jeste da volim debian, ali u ovom slucaju 'release when ready' ne radi.

Nemojte da se bakcete sitnicama, nego objavite prvi broj.

Elem, pre Gz (koju godinu), bila je prica o Linux Magazinu. Gde su pocele diskusije o stampano vs pdf, latinica vs cirilica, openoffice vs latex vs ... ... ... cak smo bili nasli i neke stamparije koje su bile voljne da stampaju bez ikakvog profita - to jest da placamo samo papir i boju. Pa se nekima to nije svidelo, ... ajde da ne duzim Smile

Ta akcija je propala i Linux Magazin nikad nije zaziveo.

Onda smo se okupili nas nekoliko (kasnija Gz redakcija) i rekli ako hocemo bilo sta da se uradi, nema vise price, nego pisemo tekstove. Iskoristili smo logo koji smo pravili za LM, i jos neke delove koji su mi stajali na hard disku i objavili smo prvi broj.

Za prelom smo koristili ono u cemu smo pisali - OpenOffice, za slike sta god ko je hteo i slicno. Profesionalni DTP i skribus i slicne stvari mislim da vam stvarno nisu potrebni.

Toliko za sada, ako ima pitanja, ne ustrucavajte se. Ako uspete, a nadam se da hocete, obecavam da cu ponekad biti gostujuci tekstopisac Smile

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 07.03.2012. 11.21

Hej, pa hajde pridruži nam se i ti na listi. Smile

Inače, otvoren je i irc kanal na freenode, #floss-magazin.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - radiša - 07.03.2012. 16.28

Ja bih ipak predložio da napravite radni forum posvećen magazinu. U par koraka možete da ga imate na http://createmybb.com/. Mislim da ćete tada imati više ljudstva jer neki ne koriste ni liste, ni irc...Wink

Inače za ime magazina predlažem: Oslobodilac

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Githzerai - 07.03.2012. 19.26

Citat:neki ne koriste ni liste, ni irc...
Neki ne koriste ni forume..

A, što se mene tiče, ko ne zna, ne ume ili jednostavno neće da koristi najobičniju poštansku listu (koja je odvajkada standard za sve vrste timova u svetu slobodnog softvera), i nema tu šta da traži.

Nije niko kriv što vi ne znate da koristite Internet.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 07.03.2012. 19.27

A napisao sam uputstvo, valjda ljudi umeju da pošalju i pročitaju mail. Big Grin

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - urke - 10.03.2012. 19.36

(07.03.2012. 19.26 )Githzerai Piše:  Neki ne koriste ni forume..

A, što se mene tiče, ko ne zna, ne ume ili jednostavno neće da koristi najobičniju poštansku listu (koja je odvajkada standard za sve vrste timova u svetu slobodnog softvera), i nema tu šta da traži.

Nije niko kriv što vi ne znate da koristite Internet.

Кад смо ми кували Гнузилу, користили смо форум а не листу. Значи, пре осам година.

Зато заборавите на елитистички понос олдтајмера и ако хоћете активну екипу, користите оно где највише потенцијалне екипе има, а не оно где се окупља пар људи.

Е да, све док и један од људи из екипе себе види као „главног“, нема ништа од пројекта. Сви сте исти, сви сте једнаки, сви треба да учествујете и доприносите подједнако.

Штета што у веб архиви нема наших тема са форума ФСН у којима смо се договарали шта ће и како да изгледа, где да буде, и остало.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Githzerai - 10.03.2012. 20.07

Citat:Кад смо ми кували Гнузилу, користили смо форум а не листу. Значи, пре осам година.

Зато заборавите на елитистички понос олдтајмера и ако хоћете активну екипу, користите оно где највише потенцијалне екипе има, а не оно где се окупља пар људи.

Urke, ne radi se o ponosu, već o prostoj činjenici da je potrebno jedno, a ne nekoliko mesta gde bi se zainteresovani dogovarali o ovim stvarima, inače postaje jako teško za pratiti ko je šta rekao. Takođe, da je dogovaranje organizovano na nekoj vrsti foruma, a ne na dopisnoj listi kao sada, sasvim sam siguran da bi se već našao neko ko bi zahtevao listu, ili FB grupu ili šta ja znam. I na kraju, „ne koriste svi liste“ je kranje mizeran izgovor, koji smatram donekle uvredljivim, pre svega jer ne vidim nikakvu prepreku za upotrebu sem lične nezainteresovanosti. Da bar postoji ikakva argumentacija u korist upotrebe foruma naspram liste, pa da čovek lepo porazmisli o tome, ovako, s oproštenjem, zaista deluje kao da se pojavio mesija i da moramo da mu se klanjamo...

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - urke - 10.03.2012. 20.21

Добронамеран савет схвати како ти драго. Мени су листе непрактичне (због прилога и нити разговора).

Нећу вам више сметати. beer

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - fogmaker - 10.03.2012. 20.32

@урке

молим те сметај нам. Ако имаш времена недељом у 19 часова сврни на ИРЦ канал #floss-magazin на freenode. Свака паметна нам је добродошла.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Broker - 11.03.2012. 12.29

Pozdravljam i podržavam ovaj projekat.

Moglo bi da se traži od svake Srbija Linux zajenice (jasno na dobrovoljnoj bazi) da u svakom broju oni sami daju jednu temu o distribuciji kome je njihova zajednica posvećena.

(28.02.2012. 20.59 )Kostić Piše:  Такође би постојале сталне секције за веће дистрибуције, нпр. Дебијан, Федора, Арч Линукс и слично.
Od slično bih pomenuo još Slackware, Gentoo i PCLinuxOS, pa zašto ne i BSD.
Ove distribucije imaju zajednice, mislim Srbija zajednice.
Takođe i Mint Srbija zajednica je opet zaživela, to sigurno znate, pa i njih treba pitati.
(ne mogu da nađem edit za moju poruku)

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - zika - 11.03.2012. 14.37

(11.03.2012. 12.29 )Broker Piše:  (ne mogu da nađem edit za moju poruku)
„Učitaj“...

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 11.03.2012. 16.55

(11.03.2012. 12.29 )Broker Piše:  Pozdravljam i podržavam ovaj projekat.
Moglo bi da se traži od svake Srbija Linux zajenice (jasno na dobrovoljnoj bazi) da u svakom broju oni sami daju jednu temu o distribuciji kome je njihova zajednica posvećena.

Koliko znam, svi se slažu da je ovo dobra ideja i mislim da je u planu. Jedna stranica posvećena Ubuntu, Mint, Mozilla zajednici i koja god je zainteresovana. Imaju prostor gde mogu da napišu nešto, ako imaju šta da napišu.

(11.03.2012. 12.29 )Broker Piše:  Od slično bih pomenuo još Slackware, Gentoo i PCLinuxOS, pa zašto ne i BSD.

I ovo je u planu. Posebno mi je zanimljivo što si spomenuo BSD pošto se trudimo da istaknemo da časopis nije ograničen isključivo na Linux distribucije.

(11.03.2012. 12.29 )Broker Piše:  Takođe i Mint Srbija zajednica je opet zaživela, to sigurno znate, pa i njih treba pitati.
(ne mogu da nađem edit za moju poruku)

S njima smo već u kontaktu i sarađujemo. Na Mint forumu takođe postoji slična tema o ovom časopisu.

Citat:Е да, све док и један од људи из екипе себе види као „главног“, нема ништа од пројекта. Сви сте исти, сви сте једнаки, сви треба да учествујете и доприносите подједнако.

S ovime još uvek nemamo problema. Smile Jedno čemu težimo da se zna ko šta radi i ako časopis podelimo na neke odeljke da se zna ko je odgovoran za šta.

Citat:Штета што у веб архиви нема наших тема са форума ФСН у којима смо се договарали шта ће и како да изгледа, где да буде, и остало.

Nemate neki backup?

Da ponovim, večeras je sastanak na kanalu #floss-magazin, server irc.freenode.net

Što se IRC-a tiče, osim uputstva o Xchatu na našem wikiju možete se priključiti i na ovom linku, postoje web IRC klijenti.

edit: ostalo je još samo link da ostavim Big Grin

http://webchat.freenode.net/?channels=floss-magazin

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - civan - 12.03.2012. 14.39

(07.03.2012. 11.21 )Atlantic777 Piše:  Hej, pa hajde pridruži nam se i ti na listi. Smile

Inače, otvoren je i irc kanal na freenode, #floss-magazin.

Mislim da cu ovog puta morati da preskocim - previse vremena mi oduzimaju poslovi, doktorske i kde da bih mogao jos negde da budem aktivan, pogotovo u stvaranju projekta.

Jos jedan mali savet, nemojte da preterujete sa 'stalnim rubrikama' - dosadice vam obaveza da za svaki broj pisete isto - govorim kao autor download sekcije Gze. Smile

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 16.03.2012. 19.22

Evo dokle smo stigli:

http://free-lists.net/pipermail/floss-magazin/2012-March/000061.html
Citat:Pozdrav,

čisto da napravim presek trenutne situacije.

Imamo 8 tekstova, trebaju nam još 2. Ja svoj završavam, tako da nam
praktično fali još 1 - što je super. Sa imenom nismo mnogo daleko
dogurali, mada barem imamo neki izbor, bilo je svakakvih predloga ove
srede. Big Grin Što se rubrika tiče, moj predlog je ovakav:

Reč tima
Kratke vesti
Predstavljamo: Debian, Klipper
Korisni saveti: Resetovanje root ozinke, mobilni internet
Mali pingvini: prelazak na linux
napredne teme: swap
Mreže i komunikacija: pisanje mailova
Programiranje: /Koji jezik odabrati/
Reč zajednice: - kontaktirati ubuntu srbija, mint i lugons zajednice da
napišu kratke tekstove
Filozofija: imamo i ovaj tekst
Zanimljivosti, hardver, umetnost, linux za klince, linux u školama,
linux u nauci <- ovo nam fali

A svi mogu svoj predlog da pošalju ovde ili ga zapišu na škrabalici:
https://etherpad.mozilla.org/Fu2C90M8fy

Moram da vam prenesem da smo izgleda dobili i još jednog lektora,
zapravo lektorku. Čekam još uvek odgovor da li je to ozbiljno ili neka
greška. Iznenadio sam se...

Hoću i još jednom da vas podsetim, da li da otvorim podforum posvećen
časopisu na LUGoNS forumu i tamo pokrenemo zvaničnu diskusiju? Već sam
pisao zašto ne bih da to bude na ubuntu-rs ili mint forumima.

Na dopisnoj listi se nalazi 25 različitih e-mail adresa. Čisto da imate
predstavu koliko ljudi prati diskusiju.

Sledeći sastanak je u sredu, opet na IRC-u, freenode, kanal #floss-magazin.

Željko nam je posvetio tekst na svojem blogu,
http://zeljko.popivoda.com/2012/03/floss-magazin/

Jeste li još uvek na broju?

Nikola

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 16.03.2012. 21.40

Sada imamo i forum. Wink

http://forum.lugons.org/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?board=floss-magazin

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - _aleksandar_ - 16.03.2012. 22.02

Планирам да напишем један фини текст на тему коришћења Линукса у образовне сврхе, тачније текст о једном фином програму за клинце основношколског образовања. Нека све остало остане за сада тајна. Wink

Поздрављам вас све и драго ми је да овај пројекат напредује једном јако узлазном путањом. Shy