Ubuntu-RS forumi
LiBRE! časopis o slobodnom softveru - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu Srbija caffe (/Forum-ubuntu-srbija-caffe)
+--- Forum: Chat (/Forum-chat)
+--- Tema: LiBRE! časopis o slobodnom softveru (/Thread-libre-casopis-o-slobodnom-softveru)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - rmil - 16.03.2012. 23.38

Obavezno mora da se nađe i preporučeni hardware od strane korisnika.
Nešto kao u digitalu samo za linux. NPR Linux approved.

Slažem se potpuno da treba animirati ljude da koriste linux u profesionalne svrhe.
Npr u marketnigu Scribus NG moze uspesno da zameni Adobe INdesign i Illustrator.
Po meni je čak i bolji, brži i lakši DTP program od pomenutih.

Preporučio bih elektronsku varijantu PDF kao što to rade Nemci. Štampa je skupa.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - ZDroid - 18.04.2012. 19.56

(28.02.2012. 15.57 )_aleksandar_ Piše:  Поздрав свима.

Не могу тачно да се сетим када сам први пут чуо за Линукс. Сећам се да сам тада почео да купујем домаће часописе о рачунарима. То је било можда 2000. или 2001. године. Такође сам се у том периоду доста дружио са братом од тетке који се аматерски бавио видео обрадом. У неком од тих часописа сам прочитао текст везан за Линукс. Када сам питао брата од тетке какав је Линукс као оперативни систем и зашто га он не користи, већ користи (тада), Мајкрософт Виндоуз, он ми је рекао да је Линукс јако добар оперативни систем који акценат ставља на ефикасно коришћење рам меморије, али да га он, како каже, не жели користити зато што се споро развија и што нема подршку за неке његове програме за видео обраду, сателитску телевизију и сателитски интернет. Тада су ми многе братовљеве приче у вези рачунара биле нејасне јер тада нисам ни имао свој рачунар, а брат га је имао већ дуги низ година. Такође, брат је одлично знао енглески језик док ја нисам имао појма о појму. Сва своја знања из области рачунарства брат је самостално стекао (ван школе), захваљујући одличном знању енглеског језика и доступности савремених технологија (интернет). Због тога сам све братовљеве изјаве (у вези рачунара) узимао са резервом, па тако и ову везану за Линукс. Једноставно, веровао сам тада да је Линукс јако добар оперативни систем, можда чак и бољи од Виндоуза, али сам мислио да брат једноставно не жели да покаже евентуално незнање из Линукса предамном па га због тога толико куди.

Насупрот брату, који је рачунар већ имао дуги низ година, ја сам свој први рачунар купио тек 2005. године. Касније те године сам уписао факултет и први пут сео за рачунар на коме је био инсталиран Линукс оперативни систем. Тада сам имао проблем да пребацим нека предавања (која сам претходно на том рачунару преузео са интернета) на усб. Та Линукс дистрибуција (не сећам се која), није могла да препозна мој Кингстон усб меморијски модул. Тада ме је Линукс разочарао. Помислио сам да је он лош јер ако не може да препозна Кингстон усб (за који сам знао да представља бренд), како ће тек да препозна тамо неки ТејкМс или неке мање познате усб меморијске модуле (уз дужно поштовање). Иначе, Линукс је на факултету био инсталиран само у интернет кафеу, док се у настави користио искључиво Виндоуз. Годину дана потом ми је друг поклонио инсталациони диск Дрим Линукса јер није успео да ме убеди да ми инсталира Линукс на мом рачунару. Нисам имао приступ интернету и уопште ми није било јасно зашто не могу да слушам мп3 музику на том Линуксу. Првенствено због тога тада нисам пристао да ми друг инсталира Линукс. Без обзира на то, кад-кад бих покренуо тај Дрим Линукс у живом режиму и одиграо неку игрицу на њему, али то је било све.

Почео сам да користим мобилни широкопојасне интернет на свом рачунару тек 2010. године. Прочитао сам једну вест везану за Убунту Линукс 10.10 на интернету, сетио се читаве Линукс приче, и решио да дам Линуксу још једну шансу. И нисам се покајао.

Ето, ово би била једна заокружена прича о томе како сам сазнао за Линукс и постао његов задовољни корисник.

Одсуство енглеског језика као наставног предмета током већег дела мог образовања има за мене далекосежне последице. Енглески језик тренутно самостално учим увек када за то нађем слободно време, али то није то. Не знам да ли ћу икада моћи да кажем да одлично знам енглески језик. Управо сам због те баријере у протеклом периоду желео што више да приближим Линукс онима који као ја, слабо знају, или уопште не знају енглески језик. Наставићу и даље на томе да радим.

Тренутно пратим многобројне форуме, блогове и дописне листе везане са слободан софтвер и Линукс оперативни систем. Недовољно познавање енглеског језика ми при томе и даље представља проблем, додуше не толико као раније, али свеједно, он је и даље присутан.

Интернет је данас веома присутан у домаћинствима у Србији, па је самим тим и приступ информацијама доста олакшан. Верујем да постоји много корисника интернета у Србији који не знају, или јако слабо знају енглески језик. Ти корисници би можда и желели да пробају да користе Линукс оперативни систем, али једноставно не знају шта је то. Такође не знају ни где да се информишу о њему. Уколико и прочитају неки текст на ту тему, скептични су према њему, јер у највећем броју случајева мисле да требају да буду одлични познаваоци рачунара како би користили Линукс без проблема. Вођен својим искуством, све своје електронске приручнике сам писао управо из разлога да приближим Линукс обичним корисницима. Али то је само неколико електронских приручника. Сматрам да је то недовољно да побуди свест код људи да Линукс оперативни систем могу без икаквих проблема да користе обични корисници рачунара који не знају енглески језик и који нису експерти из области рачунарства. Ефекат би био знатно већи када би постојао један некомерцијални Линукс часопис на српском језику који би излазио рецимо, једном месечно. Тај часопис би требало да својим квалитетним садржајем стекне углед код људи. Њему би људи веровали и препоручивали га другим људима (својим пријатељима, познаницима). Знам да је ово јако захтеван посао и спреман сам да одвојим део свог слободног времена радећи га. Међутим, за реализацију оваквог пројекта је потребно много више људи. Моје знање је мало. Ја имам само добру вољу да помогнем у реализацији једног оваквог пројекта. Знам да је некада постојао часопис ГНУзила, али да он више не излази. Не знам који су разлози, али ми је јако жао због тога.

Можда би за почетак било добро да се оформи српски преводилачки тим full circle магазина.

Циљ ове теме је да се размотри могућност формирања једног тима који ће једном месечно издавати бесплатан електронски часопис посвећен Линуксу и слободном софтверу уопште и једног преводилачког тима који ће преводити full circle магазин на српски језик.

Замолио бих Вас да искажете своје мишљење о овом пројекту. Верујем да ће се људи добре воље организовати у један тим који ће преводити full circle магазин на српски језик и други тим који ће издавати још један некомерцијалан Линукс часопис на српском језику.

Верујем да ћемо успети да се организујемо. Мало ми је смешно када се окренем и схватим да сам Линукс почео да користим тек након 10 година пошто сам први пут чуо за њега.

Унапред Вам хвала.
Ja imam slično mišljenje. Prvi Ubuntu (a i Linux) koji sam video je 5.04 i imam CD sa njim. Njegov UI je daleko napredniji od bilo kog sistema koji se sad koristi. U dubokom tweak-anju i stilizovanju UI-a izgubilo se mnogo funkcija svakog OS-a (i Windowsa). Inače, Ubuntu sam počeo da koristim prošle godine u verziji 11.04, zbog Androida.Brb
Što se tiče časopisa, imaš Svet Kompjutera sa rubrikom Laki Pingvini u kojoj se može naći dosta toga o Linux-u kao i testovi programa. U poslednjem broju je i dodatak o Open Source-u koji mi se jako svideo. FC na srpskom je odlična ideja. Ja mogu da ga prevedem brzo, zato što svako izdanje downloadujem. Moj predlog za rad je Libre Office/Open Office sa opcijom direktnog izvoza u PDF. Ja već duže vreme pokušavam da napravim TECHNO Trend časopis, ali uzalud, tehnologija te pretekne i to ti je tako. FC Srbija može da izgleda slično kao connect Srbija, dakle dobar deo članaka se prevodi, ali se i dosta dodaje. Evo kako izgleda izrada nekog časopisa, ako su urednici udaljeni:
-datoteke se šalju e-mail-om između urednika svake rubrike
-potrebno je odrediti ko će sve rubrike da sakuplja na jedno mesto i pretvara u PDF
-kada se sve uklopi, neki programer bi trebalo to da postavi na Ubuntu Software Center ili na posebnu veb stranicu...

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - ivanchic - 19.04.2012. 07.22

@ZDroid:
Ne znam koliko si zakasnio ili koliko si u toku sa ovim, ali više informacija o trenutnom stanju časopisa možeš naći ovde: FLOSS Magazin - Forum

Bilo je reči o prevođenju FC-a, ali se u tome odustalo odmah u početku i dogovoreno je da se krene u stvaranje novog časopisa. Više informacija svakako možeš naći na gornjem linku, uključujući i način kako da se pirključiš projektu.

Pozz

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Vlad - 04.05.2012. 14.28

Postavljena i oficijalna web stranica Libre časopisa sa forumom i wiki stranicom:
https://libre.lugons.org/

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - BagZačin - 04.05.2012. 23.53

Svaka čast ljudi....
Nego, kad će biti taj nulti broj?
Na stranici postoji "preuzmi", al.... nema ništa... Sad

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - _aleksandar_ - 13.05.2012. 18.43

Nulti broj LiBRE! časopisa o slobodnom softveru je objavljen!

Sa ponosom vam predstavljamo nulti broj LiBRE! časopisa o slobodnom softveru. Svoj novi časopis o slobodnom softveru preuzmite besplatno već danas u sekciji za preuzimanje na našem sajtu: https://libre.lugons.org/.

Nulti broj LiBRE! časopisa je probni broj koji je poslužio LiBRE! projektnom timu da se organizuje i uhoda u ovaj volonterski posao, kao i da napravi internet infrastrukturu neophodnu za dalji prijatan rad u ovom projektu.

Pozivamo vas da nam iznesete sve komentare u vezi LiBRE! časopisa o slobodnom softveru, pozitivne a još poželjnije negativne, kako bi ovaj časopis ubuduće bio što bolji. Takođe pozivamo sve zainteresovane da nam se pridruže u ovom projektu i svojim ličnim radom doprinesu da časopis bude kvalitetniji, raznovrsniji, lepši i redovniji. Svi novi članovi projektnog tima su dobrodošli. Za više informacija o tome kako možete da nam se pridružite pogledajte sekciju Pridruži se na našem sajtu.

Ovom prilikom takođe želimo da se zahvalimo svim ljudima koji su na bilo koji način doprineli da ovaj časopis ugleda svetlost dana.

LiBRE! tim

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - zika - 13.05.2012. 18.56

(13.05.2012. 18.43 )_aleksandar_ Piše:  Nulti broj LiBRE! časopisa o slobodnom softveru je objavljen!

Sa ponosom vam predstavljamo nulti broj LiBRE! časopisa o slobodnom softveru. Svoj novi časopis o slobodnom softveru preuzmite besplatno već danas u sekciji za preuzimanje na našem sajtu: https://libre.lugons.org/.
Pogledao sam ((pre)brzo) ali mi se dopalo... Svaka čast...

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - _aleksandar_ - 13.05.2012. 19.01

Хвала Вам, Жико.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - zika - 13.05.2012. 19.09

(13.05.2012. 19.01 )_aleksandar_ Piše:  Хвала Вам, Жико.
Hvala Vama (svima)...

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - dvajedan - 13.05.2012. 19.20

Čestitam momci!

Na 4. strani jedva se vidi zašto valjda flasha neće biti od maskoteBig Grin.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 13.05.2012. 21.03

za nulti brojbeerbeerbeer

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - vrag81 - 13.05.2012. 21.07

Обзиром на то да је у питању нулти број, све похвале екипи која је учествовала на развијању и реалиацији те пуно среће у даљем раду.... beer beerbeer

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - promis - 13.05.2012. 22.23

U sadržaju piše flososofija, a u članku filozofija.
Nije loše. Lako se prelistava u geditu. Dobar mi je sadržaj.
Ostavlja utisak kućne radinosti.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - aleksandar1986 - 13.05.2012. 22.25

Ljudi, svaka Vam čast i sve najbolje u daljem radu! beer

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - bojce - 13.05.2012. 23.00

Lepo, nema šta...Samo tako nastavite. beer

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Dovla84 - 14.05.2012. 07.46

Svaka cast. Dobili ste i podrsku od Prirodno-matematickog fakulteta iz Kragujevca Smile
http://imi.pmf.kg.ac.rs/pocetna.html
http://imi.pmf.kg.ac.rs/vesti/3134-prvi-broj-floss-magazina.html

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - fogmaker - 14.05.2012. 19.32

Hvala svima na pohvalama. To nam je dobar podsticaj da istrajemo dalje.

Sve je to lepo, a gde su kritike. Nije valjda da je sve savršeno. Razmazićemo se. Jedino je @promis malo zazvučao kritičarski, a potpuno ima pravo. Kućna radinost. To svakako treba popraviti.

Hajde ljudi, zašiljite te olovke. Opalite malo po kritikama inaće će i sledeći broj biti iz kućne radinosti. Isto tako vas pozivam da donirate neki zanimljiv tekst za sledeće brojeve. Kladim se da postoje članovi koji bi mogli bolje od ovog što smo mi doneli u ovom nultom broju.
Svije tekstove možete postaviti na stranici Redakcije časopisa predviđenoj za donirane tekstove
https://libre.lugons.org/wiki/doku.php?id=wiki:prijavi_svoj_clanak

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Nemanja92 - 14.05.2012. 20.16

Оно што бих ја волео да видим је објашњење разних дистро-а.
Од чега се састоји једна дистрибуција. Кернел, менаџер прозора, окружење.
Основне ствари о томе.
(Ја кад сам први пут пробао Убунту и почео мало да се образујем на интернету, све ми се помутило од разних дистрибуција и окружења. Требало ми неколико месеци да научим шта је шта и још увек се нисам помакао, колико тога има).
Па онда у сваком броју да се обради једно окружење. Шта је добро, шта није. За какве је машине предвиђено, итд. Какве све екстензије има.

Што се тиче самог часописе, мени изгледа лепо и прегледно.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - zika - 14.05.2012. 20.29

(14.05.2012. 19.32 )fogmaker Piše:  Sve je to lepo, a gde su kritike. Nije valjda da je sve savršeno. Razmazićemo se. Jedino je @promis malo zazvučao kritičarski, a potpuno ima pravo. Kućna radinost. To svakako treba popraviti.

Hajde ljudi, zašiljite te olovke. Opalite malo po kritikama inaće će i sledeći broj biti iz kućne radinosti.
Nemojte biti tako kritični prema (ne)kritičarima. Ko nije pokušao ne zna koliko je teško početi. Jednom kada se stroj bude zaleteo biće mnogo lakše. Otud i toliko dobre volje i nedostatak kritika... Biće... To je (nekako) i najlakše... Wink
(Da se ogradim, ne kritikujem iznesene kritike... Wink )

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Kostić - 14.05.2012. 21.12

Што ми је топло око срца када видим ваше реакције. Big Grin

Хвала људи. Значи нам ваша подршка. Следећи број ће бити још бољи (и ћириличка варијанта, само да видим ко ми је осакатио чланак о Дебијану. xD).

И да, слободно дајте неки предлог/чланак/пиво... Wink

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 14.05.2012. 22.09

Svratite i na deo lugons foruma posvećen samo časopisu. Slobodno se uključite u komunikaciju. Na sajtu i forumu postoje svi detalji gde je šta, a ako je neko zainteresovan da pomogne u uređivanju (pregled i selekcija tekstova, održavanje wikija, dizajn, organizacija) samo neka nam se javi.

I nešto šta možda nije bilo dovoljno dobro istaknuto do sada, svake srede u 20h se održava sastanak na IRC kanalu #floss-magazin na serveru irc.freenode.net pa svratite da vidite šta se dešava.

I ja se zahvaljujem na podršci. Smile beer

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Pirastrihno - 15.05.2012. 00.20

Мислим да би имену часописа на насловној страни требало дописати од чега је скраћеница, јер онима који се 1. пут сусрећу са слободним софтвером неће бити јасна игра слова и речи.
Све похвале за нулти број beer
Е да, ако би могли да избаците и оне очи у угловима страна, асоцирају ме на паноптикум, великог брата, тоталитаризам ...

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - fogmaker - 15.05.2012. 07.58

@Pirastrihno
Zahvalio sam ti se na kritici ali ipak imam potpuno suprotan stav.

LiBRE! već ima podnaslov "časopis o slobodnom softveru", prema tome trebalo bi da je jasno da naslov znači "Sloboda BRE!". Isto tako može da znaći i vaga i linux BRE!, ali te ostale asocijacije bi ostavio čitaocima da protumače sami a ne da im mi "fiksiramo" značenje.

Oko može da bude simbol "Velikog Brata" ali takođe može da bude svevideće oko, radoznalo oko, otvorite oći... Opet ne želimo da fiksiramo značenje. Oči mogu da znače svašta ali u kombinaciji sa sadržajem nikako ne mogu da budu totalitarne oči.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Pirastrihno - 15.05.2012. 11.51

Са одговором на 1. критику се слажем, међутим са одговором на другу не. Ево и зашто :

(15.05.2012. 07.58 )fogmaker Piše:  Oko može da bude simbol "Velikog Brata" ali takođe može da bude svevideće oko, radoznalo oko, otvorite oći... Opet ne želimo da fiksiramo značenje. Oči mogu da znače svašta ali u kombinaciji sa sadržajem nikako ne mogu da budu totalitarne oči.

Слажем се да очи могу да имају различита тумачења, али од ових које си ти навео:
1. - "свевидеће око"-најраније води од египатског бога Хоруса, има га у многим религијама, али у данашњем свету, мислим да је најраспрострањенија конотација у вези новчанице од 1$ и зна се врло добро због чега је на њој.
2. - "радознало око" - мислим да је та асоцијација најслабија од свих осталих везаних за очи, а мене лично опет, такав је мој карактер Rolleyes , асоцира на "великог брата".
3. - "отворите очи" - једино што бих могао да уважим, али ако је у множини, очи, а не око. У часопису је око.

Болдовао сам део твоје поруке у "комбинацији са садржајем" баш из тог разлога што часопис промовише слободу (није у питању само софтвер), а то заиста и чини и још једном свака част за нулто издање, мислим да је боље избећи било какве ствари које могу изазвати негативне асоцијације, којих по мом мишљењу има много више него позитивних, говорим само о мојој 2. критици, да не буде забуне. Часопис пре свега видим као гласило које треба оне неупућене да упозна са постојањем избора, и то каквог избора !, наравно и да сви науче нешто ново, али на самом почетку, признаћете, они који се први пут сусрећу са њим нису уопште ни свесни шта је то слободан софтвер.

Ја сам изнео своје мишљење, с намером конструктивне критике и као такво га треба и тумачити.

Поздрав

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Kostić - 15.05.2012. 12.40

Око остаје. Мора да се зна ко нас спозорише. Rotfl

Хвала на критици али постоје важније ствари од тога. Уколико ти се баш не свиђа, Гимп у руке и пошаљи нам твој предлог. Smile

У здравље. beer