Ubuntu-RS forumi
LiBRE! časopis o slobodnom softveru - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu Srbija caffe (/Forum-ubuntu-srbija-caffe)
+--- Forum: Chat (/Forum-chat)
+--- Tema: LiBRE! časopis o slobodnom softveru (/Thread-libre-casopis-o-slobodnom-softveru)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 30.06.2012. 09.43

preplatio se....

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - djerman - 30.06.2012. 18.00

@milansombor
Ja sam pisao taj tekst o Adempiere ERP-u i sve što sam tamo napisao stoji - odnosi se naravno i na prosleđivanje gotove aplikacije i pomoć u duhu open source zajednice. Potpuno podržavam časopis i koliko budem mogao pomoći ću da se pišu i drugi tekstovi. Do sada nisam javno komentarisao zašto radim na slobodnom softveru ali evo par mojih razmišljanja:
- gadi mi se poslovna politika MS i ostalih njemu sličnih poput npr SAP-a koji se hvali kako njegovi klijenti prave 30% BDP (bruto društvenog proizvoda) Srbije a onda sledi ključna rečenica - "...a sada ćemo se okrenuti privatnom sektoru"! Znači rade samo sa državom (mogu da zamislim kako). Ista priča je i sa MS-om, na svim predavanjima u okviru privredne komore vezano za IT uvek su prisutni po 2-3 "evenđeliste" iz MS-a. Država i javna preduzeća kao i lokalne zajednice daju ogromne cifre na licence a recimo ETF ima svoju distribuciju linux-a. I dok je grad Hamburg sa 90.000 radnih mesta prešao na linux i uštedeo godišnje oko 3-4 miliona € ja to ovde nemam kome da objasnim
- LINUX JE br 1 - sad već i za desktop po kvalitetu i opcijama a za ostalo i da ne govorim
- mogu ja da radim šta ja hoću - SLOBODA!!! a ne da me ucenjuju tamo neki papani komercijalisti u odelima koji će da mi diktiraju cene kako oni hoće.
Razmišljajuću i o svemu tome pre mislim neke 3 godine sam probao nekoliko opensource rešenja ERP sistema (govorim o celokupnom informacionom sistemu za upravljanje radom preduzeća čiji je i jedan deo i knjigovodstvo a on sam nije SAMO knjigovodstvo što se kod nas nažalost ne razlikuje) i prepoznao kao najbolji i u pravom duhu open source-a što se za neke druge ne bi moglo reći (compiere, openERP, openBravo itd). Ovoj našoj nerazvijenoj zemlji nije potrebno da plaća hiljade i hiljade evra Slovencima ili MS za njihova rešenja (MS navision sam koristio 5 godina i tvrdim da ne vredi preko 100.000€ za neko veće preduzeće - ja ne bih dao za njega ni žutu banku). Adempiere je odličan i za njega vam ne treba ni jedna licenca. Ali kod našeg naroda ako je "džabe" ili nedaj bože domaće ne valja. Ovo bi moglo da pomogne domaćim preduzećima da se bolje prati poslovanje, da se ne odlivaju pare iz zemlje za razne licence ako naravno koriste i linux (zato mi adempiere i NEĆEMO da probamo ni na čemu drugom osim na Linux, u ovom slučaju, ubuntu serveru, klijent može kako god hoćete, java je u pitanju). Ideja je da se napravi zajednica i da se proširi priča. Mi smo sistem "stavili u rad" i svako koga zanima može da se priključi.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - milansombor - 30.06.2012. 21.11

У потпуности подржавам твоја размишљања, на жалост, мислим да је потребна "политичка воља" како би се ствари покренуле са мртве тачке.
Код нас је привреда на жалост слаба и држава је та која има целу армију рачунарских система у свом поседу и кад би се ту ствари промениле све би било пуно другачије.
Такође мислим да би локална самоуправа могла пуно више да уради од саме државе, јер у мањим срединама то иде далеко лакше.
Неки дан сам се у фирми суочио са проблемом око кадровске евиденције и схватио да ми у ствари немамо никакву јединствену евиденцију запослених осим извесног броја неуредних табела у Excelu. Покушавао сам на интернету да нађем неку слободну апликацију која ради управо то. Лични подаци запослених, школска спрема, кретање у служби, аутоматско генерисање решења на основу података из кадровске евиденције ... на жалост нисам ништа нашао, па ако знаш за нешто слично, молим те остави линк или упутство. Хвала.
Тражећи тако наишао сам и на један врло занимљив текст
http://oplenac.net/?p=1192
(Без жеље да промовишем политичке ставове аутора текста).
Дакле, као што видимо, ова прича има и другу страну медаље.

Можеш ли молим те негде да поставиш снимке екрана за Adempiere ERP Rolleyes

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - djerman - 30.06.2012. 22.28

Slažem se sa ovim tekstom koji si naveo i čudim se da država i bezbednosne službe ne rade na svojm sistemima a pri tome ne mislim samo na našu... ja bih to odavno uradio ali... Generalno o ovoj temi ja bih mogao da pričam puno. Delom zbog nekog iskustva ( imam oko 12-13 godina sa nekih 8-9 na rukovodećim mestima među kojima 4 godine kao tehnički direktor sa 50-60 zaposlenih u jednom našem srednjem preduzeću ). Sada vodim svoje preduzeće i tvrdim da u Srbiji ima malo sposobnih rukovodilaca, u javnom sektoru posebno, koji su sposobni da prepoznaju neke stvari i da ih odrade. Ono što je nama korisnicima otvorenog softvera logično većini nije. Trenutno radim i sa nekim Italijanima, baš po pitanju Adempiere-a, koji su mi rekli da je u Italiji do pre 5-6 godina slobodni softver bio tabu-tema ali je danas skroz drugačije. Moje iskreno mišljenje je da od svih preduzeća koja postoje u našoj zemlji cela ova zemlja počiva na efikasnom radu njih oko 20%. Naša preduzeća ne znaju da vode posao... moje mišljenje i odnosi se na većinu a čast izuzecima. Što se tiče adempiere-a slike možeš da vidiš na mom sajtu na kom si već bio - postoje 2 teksta o njemu, jedan si video a drugi je o primeru koji smo odradili http://cybertrade.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=57:prva-implementacija-adempiere-erp-a&catid=39:objave . Narvno ako ti treba još snaći ćemo se Smile. Takođe mogu da ti obezbedim pristup instalaciji na mom serveru za demo klijenta gde možeš da se upoznaš sa sistemom. On poseduje modul za upravljanje ljudskim resursima gde se vode neki podaci o zaposlenima. Ovde je akcenat pre svega stavljen na obračun plata i svim delovima u vezi sa tim, jer je to najkomplikovaniji deo (ovde to odlično radi i obračune možeš da radiš kako te volja) ali kao što i ceo adempiere funkcioniše tako i ovaj modul - možeš da dodaješ šta ti zatreba. Sa njim imaš kompletan sistem upravljanja preduzećem na jednom mestu. Takođe uz svakog zaposlenog možeš da "atačuješ" npr potpisan ugovor o radu jer ceo sistem ima i mogućnost delimičnog upravljanja dokumentacijom. Ne bi bilo loše da probaš, pomoći ću ti koliko god mogu. Što se tiče odvojenog softvera za ljudske resurse ako odeš na google sa "hr software open source" dobićeš nešto ovako http://www.orangehrm.com/home.shtml Ne mogu da ti dam preporuku jer nikada nisam koristio nijedan odvojeno i ne planiram. Adempiere ima sve što jednom preduzeću u osnovi može da zatreba a naravno i relativno jednostavno (najčešće bez pisanja koda!) može da se dorađuje. Sve što ti treba, ili bilo kome, a da mogu da pomognem stojim na raspolaganju...

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 30.06.2012. 22.59

fazon je sto od bilo kog linux-a mozes da napravis platformu samo za odredjenu stvr, koja moze da radi i na "digitronu" a da vrsi posao najnovijeg windows 7 enterprise npr.
trenutno od ubuntu 11.10 pravim 3"distra"
jeda samo za net i nista drugo, drugi samo za obradu multimedie (kao ubuntu studio samo jos prostije), i treci antivirus i security namenjen nesrecnim drugarima sa windowsom kojim je virus usao mnogo daleko pa ne moze da se izbrise kad se bootuje system( da ne bi nosili komp u servis). sve distribucije ce biti minimalno male, i instalirane na flash. sad jedno pitanje... da li bi mogao sve tri da se bootuju sa istog flash-a? neznam nisam probao

e zato je lin zakon za sve ostale, sem , nazalost za games

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - qw3rty - 30.06.2012. 23.16

(30.06.2012. 22.59 )profiler1982 Piše:  sad jedno pitanje... da li bi mogao sve tri da se bootuju sa istog flash-a? neznam nisam probao

Mogu.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 30.06.2012. 23.31

nisam probao nikad...on je fakticki gledano hdd u ovoj situaciji i imao bi triple boot na flash-u???
jeste offtopic izvinjavm se

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - vlada - 30.06.2012. 23.58

tri particije na flash-u

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 01.07.2012. 00.16

32gb flash u pitanju.. da probam????
3os-a ne particija

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - qw3rty - 01.07.2012. 10.41

(01.07.2012. 00.16 )profiler1982 Piše:  32gb flash u pitanju.. da probam????
3os-a ne particija

Ne trebaju ti 3 particije.
Pogledaj ovo. http://www.linuxzasve.com/izradite-multiboot-usb-uz-multisystem

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - vlada - 01.07.2012. 10.59

image (iso) je kao particija samo sto je u file-u. moze i tako. dobije fleksibilnost u koriscenju kapaciteta flash-a, a kod particija kapaciteti su "zakucani". moze i u drugim distro-ima ali "peske".

link iz posta 160 je elegantno resenje.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 01.07.2012. 11.48

Odoste vi u offtopic. Hajde sada lepo nazad na temu. Smile

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - djerman - 01.07.2012. 14.16

Tako je, odosmo daleko Smile Iako nisam ispred tima koji je kreirao časopis pozivam sve koji mogu da pomognu u pripremi materijala za isti (verujem da će se ekipa složiti sa mnom Smile ). Možda ne bi bilo loše da svako da neka svoja iskustva iz prakse u korišćenju slobodnih programa. Mislim da je prvi stepenik koji se treba savladati u omasovljenju (a to bi trebalo da je cilj časopisa ako se ne varam?) a njega neće biti bez razbijanja predrasuda da je slobodan program loš što je, bar iz mog dosadašnjeg iskustva, gotovo pravilo kada pričamo o prosečnim korisnicima a još više nepoznanica. Možda bi to trebalo dodati kao neko poglavlje u samom časopisu - konkretni uspešni primeri korišćenja slobodnih programa i koristi od toga.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 01.07.2012. 19.24

Moje iskustvo je da neupućeni osim u kvalitet sumnjaju i u jednotsavnost upotrebe/instaliranja.

Da, naravno, pozivamo sve da nam se priključe i pomognu na bilo kakav način. Nije da nećemo opstati bez podrške ali lepše je raditi u većem timu. Smile

I mali komentar o offtopicu, meni (i svima ostalima iz ekipe) je izuzetno drago kada vide diskusiju koja je pokrenuta zbog teksta u časopisu, samo nemojte baš da rešavate ovde neke sasvim treće probleme. Wink

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 01.07.2012. 19.35

@Atlantic777 moja krivica, postavio sam usput pitanje....

mislim da ne bi bilo lose praviti poredjenja sa programima otvorenog i zatvorenog koda, tipa, neke slozene prezentacije u libre office ili open office naspram iste u ms office i office za OSX. ili proektovanje u 2d libre-cad vs auto-cad, gimp vs photoshop.
ista stvar odradjena u jednom i u drugom da ljudi vide da razlike skoro nema.
mislim da je veoma bitno promovisati alate za srednja i mala preduzeca jer tu je veliki potencijal...
isto, internet caffei, hot-spotovi sa vise racunara, kafici, tu je potencijal veliki i odatle se najbolje promovise kako slobodni softwer tako i linux, jer su to mesta gde ljudi dolaze da procitaju postu, malo surfuju netom, eventualno nesto otjucaju ili pogledaju neki fajl sa flasha na primer....

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - vlada - 01.07.2012. 20.25

ako ljudu krenu masovno da koriste na kucnim racunarima ubuntu (zato sto je po mom misljenju najjednostavniji za instalaciju i upotrebu za korisnika koji je navikao na win) onda ce da posustane otpor tih ljudi i u firmama na promenu os-a (sa win na lin). vec firme prelaze na lin (finansijski razlozi), ali je otpor ljudi na promenu sa win na lin, zbog prilagodjavanja (ucenja, menjanja navika,...). danas upotreba na kucnim racunarima se zasniva na internetu, gledanju filmova i slusanju muzike, pisanje teksta i mail-a, rezanju cd/dvd (???),koriscenje usb flash-a,...., sto ubuntu omogucava. znaci osnovne potrebe korisnika racunara su omogucene. trebalo bi se fokusirati na opisivanje programa za osnovnu upotrebu i manipulacijom desktop-a i okruzenja na nivou korisnika (mnozina). mnogim naprednijim korisnicima lin-a ce mozda biti dosadno da citaju ono sto znaju (neki put se treba podsetiti), ali oni su u manjini (mislim i na sebe). mozda ostaviti jedan deo (strana) za naprednije korisnike (sistemske programe i podesavanja). licno za svoju upotrebu koristim sles i opensuse (10.3 text, 11.1 kde,fvwm2,text) koji se "prilicno" razlikuje od debijan distro-a i manje je fleksibilan (zamro 10.3, poslednji trzaji 11.1) ali vrtim i ubuntu 10.04 (pogotovo porodica) i vrlo su zadovoljni i brzo su se prilagodili.
ovo prethodno pisanje znaci da je casopis odlican i da ga podrzavam. mogli bi i zanimljivi ili cesti postovi (pitanja) da se sire opisu u nekom tekstu.

ili da se angazuju clanovi koji su resavali pitanja (probleme) da dopisu i upotpune tekst.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 01.07.2012. 20.51

@vlado imenjace, sto posto i u pravu, ali ipak mislim da je najbolji nacin promocije, pogotovu kod mladje popuacije, internet caffei i kafici. kad bi svako od nas u svom omiljenom kaficu, ponudio besplatnu instalacuju nekog linux-a i to ako postoji vise racunara na jednom preformanse neko lakse okruzenje dok na ostalim full kde, gnome shell, unity ko sta voli da bi ljudima "zapalo za oko".....
onaj ko se solidno razume u IT ce se veoma brzo uklopiti, a ako se zaintresuje mozda i probati kod kuce. zbog toga bi na svaki racunar, posle instalacije, snimio i iso 12.04 sa upustvom za instalaciju, zadnjim primerkom casopisa libre i za to sve stavio precicu na desktop da bude svima vidljivo.
problem kod mladih su igrice, nema tog klinca koji ne voli. ali isto tako, nema tog koji ne zeli pored desktop racunara da ima i tablet, netbook ili laptop, koji nosi sa sobom da bi bio surfovao netom. to je nazalost vecina potencijalnih novih korisnika koji se mogu "navuci" na linux lepotom okruzenja.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - vlada - 01.07.2012. 20.55

"igrice" -> xbox ili slicno, ko sta voli.
onda ima mesta za tablet, netbook, laptop, ....

na autobusu pise "lasta", ali ne leti.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 01.07.2012. 20.57

(01.07.2012. 20.55 )vlada Piše:  na autobusu pise "lasta", ali ne leti.

ne razumem

neznam, ali mislim da je bolje krenuti od prenosivih uredjaja polako.... neznam, moj pristup bi bio takav, za pocetak pa dual-boot na kucnom racunaru, pa stand allone linux. to je realnost u srbiji, znas i sam.
ti i ja i vecina ljudi na forumu mozda ne spadamo u tu vecinu, tj ljudi koji samo koriste os.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - vlada - 01.07.2012. 21.24

sta znaci pc ?
personal computer u smislu licnog poslovnog racunara koji moze i nesto samostalno da uradi umesto radne stanice.
za igrice su sluzili kucni racunari. studenti u usa su koristili mac umesto pc-a. medju prvim pc-ima je bio i ncr-ov dm-v(5) koji je mogao da ucitava cp/m 2.2, dos 2.11 i unix (xenix) i imao je tri procesora zilog, intel, motorolu i radio u tekst rezimu (i imao prvu graficku kartu sa gdp 640x400) dok je intel imao cga i herkul kartu (bez gdp). onda je ms napravio win na ugled mac-a, pustio u promet igrice na pc-u i krenuo u proboj prema kuci, tako da je istisnuo kucne racunare na kojima su se igrale igrice. znaci pc je prvenstveno poslovni racunar (sto je degradirano ms win os-om i igricama), a ne za igrice. gomila aplikacija (poslovnih) bi radila brze bez misa i grafike (u tekst rezimu). pogledaj po bankama koliki je gubitak vremena operatera kada desnom rukom menja poziciju mis i tastatura, a leva ne radi nista. (ja "vozim" (ako moram) misa levom, a desnom kucam (desna numerika (ne radim u banci))). ako se kaze pc ne mislim na igrice vec na poslovnu primenu. ako se kaze igrice mislim na xbox ili slicne konzole. ako se kaze grafika mislim na cad/cam, ako se kaze poslovna primena mislim na tastaturu unos podataka (tekst).

ako na autobusu pise "lasta", da li mislis da leti ili se "kotrlja".

ms koristi autobus na kome pise lasta, a tvoje je da mislis (pravilno).
cista iluzija.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 01.07.2012. 21.38

@vlado samo sam realan i oganicio stav na srbiju.
necemo valjda da linux i dalje bude rezervisan samo za advanced user???
sve sto kazes, stoji ali, ponavljam 90% ljudi u srbiji ne bi imalo pojma o cemu pricas i kad bi procitalo ovo gore sto si napisao(bez uvrede) odbilo bi ga od linuxa samo tako....
jesam li u pravu????

i sam casopis bi trebalo da bude razumnjiv laiku ili neki njegov deo...
cilj je promovisanje linux-a svima. ne mislim da treba odmah odbaciti onih 90%.
bar tako licno gledam stvari. ako hocemo kvalitet korisnika sistema(advanced user) to je druga prica i drugi pristup.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - vlada - 01.07.2012. 22.16

u pravu si, ali ubuntu menja stvari.
prilagodljiv je i pristupacan za vecinu u odnosu na druge distro-e i okruzenja. pa i ti volis "lepo" desktop okruzenje.
ali zaboravljas (kao i programeri) da je lepota subjektivna i relativna, a i nacin razmisljanja je subjektivan.
o tome nema svrhe raspravljati. jos jednu stvar zaboravljaju (programeri).
da masa ljudi ima slabije komp-ove i da os nije optimizovan za hardware,
za razliku od njihovih na kojima oni razvijaju programe,
i da "voze" te programe koji se "slinave".
sve je to lepo dok se korisnik ne "uhoda" i ne krene brze da radi i dodje u situaciju da ceka komp.
sve pocinje od korisnika koji bi trebalo da bude zadovoljan. problem sto dosta korisnika koristi samo srpski.
zato je casopis (i forum) prava "stvar" koja moze razumljivo da objasnjava programe i situacije.
napredni korisnici su napredni i bez casopisa (mogu samo da pomognu u pisanju clanaka).
ciljna grupa su svi koji koriste ili potencijalno mogu da koriste komp u svakodnevnom zivotu i poslu.
programeri i napredni korisnici su "ispali" iz te grupe, ali bi trebalo da postuju predispozicije pocetnika.
za pocetnika je to potpuno novi nacin razmisljanja i delovanja. zato je user interfejs na ubuntu-u ok.
znaci samo strpljenje.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - profiler1982 - 01.07.2012. 22.37

zadnji off-topic...
pazi, za svakodnevno surfovanje intrenetom gnome-shell je extra resenje jer je sve integrisano u shell i lepo izgleda. sad, kod mene na netbooku, ubacio sam LXDE cisto da vidim razliku u odzivu (planirao da ga koristim kad sam offline ili radim nesto konkretno). razliku ne primecujem u opste (oko 5%APU vise zauzme u proseku gnome-shell), tako da sam izbacio LXDE. gnome classic no efect i gnome shell nikakve, ali nikakve razlike u odzivu, ponavljam u mom slucaju. naravno, da bi koristio lakse okruzenje kad bi time nesto dobijao ( analogija u windowsu mi se sam iskljucuje aero kad sam u a-cad, nekoj zahtevnoj igrici)

kazem da prosecnom korisniku je i bitno da okruzenje izgleda lepo. pogotovo ako kupuje nov racunar.
samo da onako promovisanje ubuntua po kaficima i net-caffe-ima je po meni extra ideja i nije lose da se pomene u casopisu kao i jos neke alternativne ideje kako promovisati ubuntu.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - vpakovic - 02.07.2012. 08.40

Када смо већ код интернет кафеа, предложио бих да неко ко је имао искуства направи упутство за повезивање више рачунара у систем, са сликама, како би заинтересовани могли од неколико старијих (или баш старих) рачунара направити (проширити) бизнис. Изглед би могао да подсећа не прозоре, како би се корисници лакше снашли.
Сурфовање интернетом са лисицом или опером је већ уобичајено и за кориснике других оперативних система, као и коришћење скајпа или друштвених мрежа.

RE: Некомерцијални Линукс часопис на српском језику - Atlantic777 - 02.07.2012. 11.42

(02.07.2012. 08.40 )vpakovic Piše:  Када смо већ код интернет кафеа, предложио бих да неко ко је имао искуства направи упутство за повезивање више рачунара у систем, са сликама, како би заинтересовани могли од неколико старијих (или баш старих) рачунара направити (проширити) бизнис. Изглед би могао да подсећа не прозоре, како би се корисници лакше снашли.
Сурфовање интернетом са лисицом или опером је већ уобичајено и за кориснике других оперативних система, као и коришћење скајпа или друштвених мрежа.

Zanimljiva ideja za istraživanje... "Softver za upravljanje računarima u internet kafeu". Što se tiče malenih i laganih distribucija, to može biti posebna tema koju sam već mnogo puta čačkao. Hajde, ako je neko zainteresovan da pomogne oko tekstova o ove dve teme neka pusti poruku na libre [at] lugons.org pa da istražimo to za sledeći (tj. „onaj tamo“) broj. Wink