Ubuntu-RS forumi
Edubuntu asus za prvake-problem - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu opšta podrška (/Forum-ubuntu-opsta-podrska)
+--- Forum: Sigurnost (/Forum-sigurnost)
+--- Tema: Edubuntu asus za prvake-problem (/Thread-edubuntu-asus-za-prvake-problem)

asus za prvake-problem - DeoZ - 13.07.2012. 00.37

pozz svima
naime, radi se o racunaru koje su opstine delile prvacima, a koji je pun nekih meni nepoznatih problema, pa molim nekoga ko eventualno ima iskustava sa ovim da mi pomogne.
Asus Eee pc, edubuntu 11.10...
stigao u kucu, dete presrecno, upalio ga ulogovao se kao user user (deci smesno user) nakacio se na wireless, radi...posle par minuta software-ski centar prijavi nova obavezna azuriranja(sve na srpskom), dam mu update...odradi, trazi restart i pljas...posle restarta...neradi touch pad. Izvozam ja po tastaturi, ubacim usb misa (radi)...ubijam se ko siroce da nateram touch da proradi, kad crche i tastatura. Tu mom strpljenju dodje kraj i ja sve to lepo zapakujem i vratim u opstinu. Posle mesec dana oni mene obaveste da je crkla MREZNA KARTA i da mora u CT na servis i tako ja posle cetiri meseca (da, bukvalno cetiri meseca) dobijem nazad ispravan reinstaliran popravljen isti komp. Upalim ja njega, opet user user, opet mreza, opet azuriranja opet restart i opet neradi touch pad. Pre no sto je crkla i tastatura uninstaliram AZURIRANJA, restartujem komp i radi touch. Opsujem ja CT, ulogujem se user user (deci smesno) promenim user u ime deteta (admin nalog), kazem mu da iskluch Password trazi mi old pass, ja mu dam old pass (user) i sve radi. Instaliram ja skype (ne trazi mi pass), instaliram jos neke gluposti i sve radi. Ugasim ga, al kad je moj sin krenuo da ga upali sledeci put njegov user (ime) sa admin nalogom trazi ponovo pass za logovanje. Nece vise ni user niti bilo sta drugo da ga pokrene. Zakljucao sve korisnike.

Al vas podavi, al nije moglo jednostavnije.

E sad, jel ovo known problem ili su se inzinjeri iz CT previse uziveli u ulogu. Dal ga potegnuti u pravcu opstine i otici kupiti detetu drugi isti komp koji mu je "trebao za skolu", a nije ga imao, pa mi je preslinio 4 meseca, il sam ja nesto glupo predvideo ili sam jednostavno pglu

Hvala Unapred
beer

RE: asus za prvake-problem - profiler1982 - 13.07.2012. 05.28

da nisi isao na upgrade , prva stavka odozgo?
jel ti pisalo 12.04 edubuntu prilikom logovanja posle?

imam asus eee pc sa ubuntu 11.10 i svaki update je prosao, ali upgrade na 12.04 nisam radio(prva stavka odozgo)...
ako nije ovo, videcu ti danas malo o edubuntu i problemima.

RE: asus za prvake-problem - DeoZ - 13.07.2012. 08.41

mislim da softwerski centar ne radi ubgrade os, samo azurira zakrpe, ali ne mogu 100% da garantujem. Znas, popiz... kad ne radi i ne obracam paznju na te stvari. Sad mi je manje vise problem sa touchom ne bitan kad vise ne mogu da se ulogujem...

RE: asus za prvake-problem - profiler1982 - 13.07.2012. 09.53

update manager ti update-uje sistem a software manager instalira pakete. mozes li sliku da mi izbacis sta ti je ponudjeno za taj update?

RE: asus za prvake-problem - djetvan - 13.07.2012. 10.41

@profiler1982
Mislim da je to u vezi apdejta gubljenje vremena.

@DeoZ
Pokušaj da uđeš kucajući :
passwd "username"
"username"=važeće korisničko ime

Ako to ne uspe pokušaj sledeće:
Prilikom podizanja sistema drži Shift tipku da bi ušao u grub.
Posle toga odabereš Recovery kernel, pa posle konzolu(komandnu liniju) i odradiš sve kao u ovoj temi.

RE: asus za prvake-problem - profiler1982 - 13.07.2012. 11.41

asocira me na neki problem koji sam davno imao.
sad mi pade napamet, mozda mu se ne ukljucuje tacped prilikom starta posle update-a.
na eee pc se pali sa kombinacijom tastera fn+f3.
ili je instalirao adicional drivere (sad kako je to prevedeno, neznam) pa zato zeza

RE: asus za prvake-problem - DeoZ - 13.07.2012. 12.19

uspeo sam nekako da ga otkljucam iako mi i dalje nije jasno iz kog razloga se zakljucao (evo link za reset http://www.psychocats.net/ubuntu/resetpassword/ ) i naravno opet nije radio touch...resetujem ga on proradi...i tako, mozda mu je opet crkla "mrezna karta".
Vise ne znam da li je ovo hw or sw problem, ali danas sam se raspitao i nisam jedini koji ima ovaj problem jer je ict opstine zatrpan reklamacijama ovih CT-ovih uredjaja sa problemima ne radi mis/tastatura i verovatno im je iz tog razloga trebalo cetiri meseca da rese problem prvi put.
Posto mi je ovo tek treci dan druzenja sa kompom od kako smo ga dobili, videcu sta ce se u narednih par dana desavati

Pozz

D

RE: asus za prvake-problem - nihil_enochian - 13.07.2012. 15.01

Zasto jednostavno ne probate sami da instalirate najnoviju verziju edubuntu-a?Instalacija je veoma prosta i kratko traje.

RE: asus za prvake-problem - hightech - 13.07.2012. 15.11

ti racunari valjda nemaju cd uredjaj, a mislim da i sa usb-a ne moze da se butuje, jer ima neku glupu maloumnu zastitu...

ali mislim da moze da se stavi, ali kako kazu, to kosta skolu "drugacije" ... iz nekih ponovo glupih razloga...

RE: asus za prvake-problem - sljamka - 13.07.2012. 15.33

Mozda bo se problem resio online upgrade-om.

RE: asus za prvake-problem - milke - 13.07.2012. 15.47

(13.07.2012. 15.11 )hightech Piše:  ti racunari valjda nemaju cd uredjaj, a mislim da i sa usb-a ne moze da se butuje, jer ima neku glupu maloumnu zastitu...

ali mislim da moze da se stavi, ali kako kazu, to kosta skolu "drugacije" ... iz nekih ponovo glupih razloga...
Нису то глупи и малоумни разлози - када би ти рачунари имали драјв, маме и тате првачића би прво убацили систем у којем умеју нешто да ураде - инсталирали би ИксПе. Тиме би првачићи почели своје информатичко образовање (опет) на Микрософтовом систему.

С друге стране, чак и кад би се родитељи одлучили да остану на неком тамо Линуксу (шта је то, а уз то и не ради?), који би дистро изабрали? Како да знају који је добар за едукативне сврхе, који има ваљан превод? У којем дистроу ће бити препознат хардвер? Где да нађу .rpm пакет за инсталацију једног програма, где .deb за други... Тек би тада настала конфузија са рекламацијама, пријавама кварова и питањима техн. подршци.

Ти су рачунари дати бесплатно на коришћење ученицима првих разреда, што је незамисливо за време када сам ја кретао у школу. Пројекат је тек у зачетку и наравно да има проблема, али је очекивани исход вредан труда, стрпљења и залагања како власти, тако и ученика, њихових родитеља и свих осталих укључених страна.

RE: asus za prvake-problem - dragan99 - 13.07.2012. 18.12

(13.07.2012. 15.47 )milke Piše:  Ти су рачунари дати бесплатно на коришћење ученицима првих разреда, што је незамисливо за време када сам ја кретао у школу. Пројекат је тек у зачетку и наравно да има проблема, али је очекивани исход вредан труда, стрпљења и залагања како власти, тако и ученика, њихових родитеља и свих осталих укључених страна.

Izgleda da im dobro sluze, ne rade, skupljaju prasinu. Dati su bespaltno i jos treba i da rade, malo previse zahtevno. Covek jos bio dobar trazio mu da uradi update i on odradio i dobio neupotrebljiv racunara, sto mu nisu iskljucili update. Normalno uvek je korisnik kriv, stara otrcana fraza i jos projekcije da bi tate i mame sigurno stavile XP Undecided Huh

RE: asus za prvake-problem - profiler1982 - 13.07.2012. 18.25

ovi iz servisa sigurno se ne razumeju u sistem toliko. treba im ponuditi pomoc od zajednice

RE: asus za prvake-problem - sljamka - 13.07.2012. 18.26

Drugari neverovatno je koliko ovde ljudi znaju o racunarskoj tehnici a koliko malo se fokusiraju na komunikaciju. Ne dozvolite, molim, da i u ovoj temi promasimo sustinu, dakle.
1. Imamo racunar (bez rom-a, bez mogucnosti da se iskoristi usb)
2. na njemu je sistem edubuntu 11.10
3. nakon update-a touchpad ne radi
koje su mogucnosti da doticnom gospodinu pomognemo.
Molim da neko sa vise iskustva prokomentarise mogucnost da se sistem upgrade-uje na edubuntu 12.04, eventualno da se posle toga stavi neko lakse okruzenje. Hvala

(13.07.2012. 18.25 )profiler1982 Piše:  ovi iz servisa sigurno se ne razumeju u sistem toliko. treba im ponuditi pomoc od zajednice

Potpuno se slazem. Mada pomoc servisima deluje malo skakljivo. Ako se ostali ucesnici diskusije slazu da su deca nase najvece bogatstvo onda bi dobro bilo da se svi potrudimo oko pomoci. Za pocetak kakav je hardver i ostale informacije koje su potrebne. Mozda neko ima mogucnost da dodje do primerka racunara, da ga testira a da onda nadjemo resenja i ispred zajednice prosledimo moguca resenja ovog problema. Ili ih javno postujemo u cilju edukacije kako roditelja tako i dece. Naravno i promovisanja slobodnog softvera.Hvala

RE: asus za prvake-problem - nihil_enochian - 13.07.2012. 20.47

Ili jos prostije,ako je covek iz Bg-a,valjda ima nekog sa foruma ko moze da se nadje sa njim i odradi coveku da se ne muci i ne nevira.

RE: asus za prvake-problem - vrag81 - 13.07.2012. 21.04

Нисам сигуран да се не може подићи нови систем са флешке (колега направио папазјанију на ћеркином рачунару са едубунтуом 10.04 или 10.10 и без икаквих проблема сам подигао и убунту и papy ) али сам сигуран да би у том случају остао без гаранције из CT-a али и без додатних програма који су раније били додавани у ове школске рачунаре.

што се тиче проблема са тач педом ваљало би малко више информација о самом хардверу?