Ubuntu-RS forumi
ubuntu phone - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu Prenosni uređaji (/Forum-ubuntu-prenosni-uredaji)
+--- Forum: Ubuntu telefoni (/Forum-ubuntu-telefoni)
+--- Tema: ubuntu phone (/Thread-ubuntu-phone--16945)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

ubuntu phone - profiler1982 - 07.01.2013. 20.02

http://www.youtube.com/watch?v=sLtcj7FdIYA

http://www.ubuntu.com/devices/phone
edit:: u 22:50h
šta mislite o ovome.

RE: ubuntu phone - milke - 07.01.2013. 20.21

Члан 29 правилника овог форума:
Citat:Molimo vas da imate u vidu da je ovaj forum posvećen onima koji se služe srpskim jezikom i pismom.
U tom smislu, teme i poruke koje sadrže samo vezu ka stranicama napisanim ne nekom stranom jeziku (engleskom ili bilo kom drugom), ili poruke čija je sadržina isključivo na jeziku koji nije srpski, neće biti odobrene. Korisnici mogu postaviti vezu ka stranici koja nije na srpskom samo pod uslovom da u svojoj poruci makar pokušaju da u kratkim crtama prevedu sadržaj te stranice.

Саветујем да изнесеш неко своје мишљење, запажање или став у вези са темом како би дискусија добила неки ток и како би онај ко одговара следећи заправо и имао на шта и да одговори.

RE: ubuntu phone - profiler1982 - 07.01.2013. 21.13

svi forumi u okruzenju imaju teme pa i vec podforume vezane za ubuntu phone-os.
malo me zabolelo sto je na mintovom forumu raspava vec poddaleko otisla na tu temu dok se kod nas nikom ne pada napamet da otvori temu o tome.
za pocetak, izneo sam najdetaljnije na kugli zemaljskoj o tome sto postoji.
isto koliko znam, pise dole:
Citat:© 2005-2013 Ubuntu LoCo Serbia. Ubuntu and Canonical are registered trademarks of Canonical Ltd.
Powered_by MyBB, © 2002-2013 MyBB Group.
Designed by : ZeRQ and Ubuntu LoCo Serbia

prvo: koji je to jezik???
drugo, u linkovima govori mark, vlasnik i osnivac canonicala gde se najavljuje nesto novo vezano za ubuntu. pa nije lepo da se kritikuju linkovi koji promovisu firmu koja koliko znam sponzorise ovaj domen.
neka se neko od loko zajednice potrudi pa sihronizuje te snimke i okaci na nas youtube kanal koji je mrtav vec ohoho.

RE: ubuntu phone - salepetronije - 07.01.2013. 21.41

Аман, само је довољно дописати испод везе, нпр:
„Татко“ показује могућности Убунта на Самсунг Галакси телефону...
Немо‘ се одма’ љутиш Wink

RE: ubuntu phone - milke - 07.01.2013. 22.10

Нема везе ко говори у линковима, само је било потребно почети тему неком смисленом тезом, ставом који ће постављач теме исказати и тако навести остале саговорнике на дискусију. Набацивање линкова у почетном посту теме (па чак и да су на нашем језику) без икаквог коментара онога ко је дискусију започео води... чему?

Само те пријатељски саветујем да квалитет дискусије дигнеш на неки ниво аргументима, рецимо за и против, или неким питањем (нпр. "Шта ви, убунту корисници, мислите о Убунту ОС-у на телефонима, да ли би сте га пробали на вашем уређају?" и томе слично), предвиђањем будућности овог пројекта, било шта на шта би могло да се одговори и чиме би се започела лепа прича на занимљиву тему.
А уз то и кршиш правило форума.

RE: ubuntu phone - profiler1982 - 07.01.2013. 22.41

@milke
ovo

i ovo i jos na toj temi

i na kraju:

ovo

pa ajde sad iskritikujte ovo i jos more takvih tema.....
ili nemaju svi isti tretman????

zao mi ove teme mnogo.

RE: ubuntu phone - BagZačin - 07.01.2013. 23.19

(07.01.2013. 20.02 )profiler1982 Piše:  http://www.youtube.com/watch?v=sLtcj7FdIYA

http://www.ubuntu.com/devices/phone
edit:: u 22:50h
šta mislite o ovome.

Mislim da će igranje igrica biti pravi pakao... Sa koje god strane dotakneš iskoči neki meni...
Shy

RE: ubuntu phone - Cvetan - 07.01.2013. 23.56

Ja nisam neki ljubitelj mobilnih tehnologija, imam stari se k770i Wink Ali mi se ovo na prvo gledanje dopada. Gledao sam onaj video što traje petnaestak minuta gde Mark priča i stvarno mi se dopada. Možda i telefon pazarim da bih video ovo. Wink

RE: ubuntu phone - profiler1982 - 08.01.2013. 00.02

k770i je mnogo dobar telefon i kao modem moze da se koristi. multitasking sve ima.... e kad sam ga imao...
samo tastatura mu se izlize brzo. imao sam prvo sivu pa crnu masku.

mnogo je dobro raseno sve, nevidjeno do sad. sad je mozda i jasnije zasto su unity forsirali. onakav os i na netbookuili tabletu tipa asus transformer bi bio dobar.

RE: ubuntu phone - milke - 08.01.2013. 00.10

Свакако је добро што је више играча ушло у трку, било би погубно да Андроид оствари монопол на пољу паметних уређаја, тако да је то Убунту-у одмах у старту један велики плус (иако је можда мало окаснио са стартом, већ се три велика играча утркују око свог дела тржишног колача).
Хардверска захтевност је малко висока, било би лепо да изађе нека незванична верзија са лаганијим окружењем, поготово за телефоне који већ поседују хардверске дугмиће. Слобода од Гугла је један од главних разлога због којег бих пробао тај ОС на мојој кршини, наравно ако буде избачена нека хардверски мање захтевна верзија.

Занима ме само каква је интеграција са рачунаром када се телефон "докује", тј. како апликације оптимизоване за екране на додир наједном постају ПЦ апликације? Или је потребно имати ПЦ екран осетљив на додир...

RE: ubuntu phone - BagZačin - 08.01.2013. 00.52

A svaki 6 meseci - novi telefon Smile

Milke, videćemo u bliskoj budućnosti, pošto bi (valjda) 14.04 trebao da bude all-in-one OS.
Da li će mobilna verzija Unity-ja biti i na desktopu, ili obrnuto... Ko to zna... Ni "ovaj" Unity sada nije isti (fala bogu) kao onaj na 11.04.
Ne verujem za touch ekrane - pa valjda zato Dock i služi - da "redirektuje" standardni input i standardni output.
Već se mogu pisati app za mobilni Ubuntu u QML-u (nisam developer, pa ne znam pros/cons) ali možeš videti otprilike kako će to da izgleda.
Mene više brine integracija Bash-a i sličnih linux specifičnih stvari.
Sve mi se čini da će ovo biti dug put, sa mnogo hladnih tuševa na njemu - jednostavno, lepo je to na prvi pogled, no koliko je korisno videćemo... Kanonikal će, ovaj put, morati veoma stojički da podnese, i adekvatno da reaguje na sve "udare", koji će neminovno doći, a već ih vidiš (vidi moj prvi komentar u ovoj temi, iako deluje šaljivo, u stvari će se pokazati kao veliki bag, kao i ova glupost da nema Lock screen-a - verovatno će se na dugme otključavati?!? itd).

RE: ubuntu phone - profiler1982 - 08.01.2013. 09.15

o integraciji sa računatrom misli da ima dosta na ubuntu zvanicnom sajtu kao a ima i videa na youtube koji to objasnjavaju.
mark kaze da se perfektno sihronizuju app sa ubuntu (unity je prikazan).

RE: ubuntu phone - Punky - 08.01.2013. 10.19

Ljudi, nije Ubuntu OS preterano zahtevan, ako ste malo bolje pogledali to je 512 rama i 1Ghz CPU za native OS, a one "jace" vrednosti su za Ubuntu over Android... Smile U svakom slucaju, ako ga bude skoro, neki Ubuntu OS phone, i menije skoro rodjendan... Smile

RE: ubuntu phone - profiler1982 - 08.01.2013. 10.33

@Punky u pravu si sto posto cak i pise na ubuntu sajtu da je pogodan i za slabije telefone.
šuška se da će nokia doci sa preinstaliranim ubuntu os, jer su vec imali iskustva sa slicnim meego linux mobile os.

mocice da se skine iso sa ovim os-om , ali mislim da ce to biti samo u pocetku...
ms naplacuje svoj win phone os proizvodjacu pa su ti tel malo skuplji. kaze se da je android besplatan. nije. google dobija procenat od prodatih telefona sa androidom i takve ugovore sa samsung, htc,lg, hauwei.... jer android na njima ima i neke built-in app vezane iskljucivo za date tel.
sad mislim da tu canonical ima prednost ako bude jeftiniji a ocigledno je os bolji od androida, sto daje proizvodjacu prednost da ima jeftiniji proizvod, sa necim novim i krajnje jednostavnim. a plus promovise ubuntu os na taj nacin. android store preko 17000 malicioznih app ima jer niko ne kontrolise njihov razvoj, dok kod ubuntu je malo to drugacije. app na ovom uredjaju ce biti kompaktibilne sa app iz sc koliko sam razumeo.
pitam se samo, kako li ce se ponasati sa win8 i osx sihronizacijaWink....
android na tabletima je van pameti po mom nekom razmisljanju jer ubuntu ima mnogo vise mogucnosti. ovo sad sto su izbacili kao sto rekoh, je dobar os i za uredjaje tog tipa..

RE: ubuntu phone - milke - 08.01.2013. 11.12

Џабе је њему што је погодан и за слабије телефоне ( 1 Гига процесор и 512 рама је минимум) када ти телефони имају бар Хоме дугме (често и додатна два), а Убунту нема Хоме нити подршку за те дугмиће, све је на пипкање и превлачење. Шта ће ми ОС који неће имати функцију за добар део хардвера телефона?

"Очигледно је ОС бољи од Андроида" је прејака изјава за ОС који још није доступан, а чија се уградња у нативне мобилне телефоне очекује почетком 2014. године. То даје доста временског размака осталим гигантима да побољшају своје ОС како би Каноникал доживео пораз одмах у старту.

Гугл контролише апликације на маркету, али код тако велике популарности Андроида вероватно се неке малициозне апликације провуку. Исто би било и са Убунтуом када би постојао на десетинама милиона мобилних уређаја, Универсе репозиторијум одржава заједница и нико не гарантује да апликације у њему не раде оно што кажу да раде, а са огромном популарношћу ће то сигурно попримити озбиљне размере.

А мени је рођендан око средине године, када Убунту мобилни ОС већ буде лепо "скуван" производ, тако да не морате много да размишљате. beer

RE: ubuntu phone - BagZačin - 08.01.2013. 11.18

(08.01.2013. 10.33 )profiler1982 Piše:  @Punky u pravu si sto posto cak i pise na ubuntu sajtu da je pogodan i za slabije telefone.
šuška se da će nokia doci sa preinstaliranim ubuntu os, jer su vec imali iskustva sa slicnim meego linux mobile os.

mocice da se skine iso sa ovim os-om , ali mislim da ce to biti samo u pocetku...
ms naplacuje svoj win phone os proizvodjacu pa su ti tel malo skuplji. kaze se da je android besplatan. nije. google dobija procenat od prodatih telefona sa androidom i takve ugovore sa samsung, htc,lg, hauwei.... jer android na njima ima i neke built-in app vezane iskljucivo za date tel.
sad mislim da tu canonical ima prednost ako bude jeftiniji a ocigledno je os bolji od androida, sto daje proizvodjacu prednost da ima jeftiniji proizvod, sa necim novim i krajnje jednostavnim. a plus promovise ubuntu os na taj nacin. android store preko 17000 malicioznih app ima jer niko ne kontrolise njihov razvoj, dok kod ubuntu je malo to drugacije. app na ovom uredjaju ce biti kompaktibilne sa app iz sc koliko sam razumeo.
pitam se samo, kako li ce se ponasati sa win8 i osx sihronizacijaWink....
android na tabletima je van pameti po mom nekom razmisljanju jer ubuntu ima mnogo vise mogucnosti. ovo sad sto su izbacili kao sto rekoh, je dobar os i za uredjaje tog tipa..

Android is an open platform that's freely available to you as an app developer. You can immediately download the Android SDK, develop apps, and distribute them to the world without any registration or fees.

Android je Open Source kao i bilo koji Linux... Ne plaća se licenca - tako bar zvanično kažu (rekla-kazala me ne interesuje).
Android je morao da napravi, to što je napravio iz čiste komercijale - navući wannabe-je u Android app centar (ili kako se to već zove, store ili kako god) za "male" pare... I znao je iz MS primera, da "takvi" developeri mogu da naprave haos i sa kernelom, i sa stabilnošću sistema, pa im dade Java-u da se "igraju", kako ne bi pokvarili nešto.
To je ipak pametan potez, jer se napravio "razmak" između korisnika, pisaca aplikacija (u sredini) i developera - kako bi svi bili srećni i zadovoljni - a to je ipak, mnogo drugačije od Linux way of thinking, gde običan korisnik ipak mora dosta toga znati, kako o svom računaru, tako i o OS-u koji koristi.
Ubuntu, kao i ceo Linux ekosistem, ukoliko ova platforma postane popularna će se suočiti sa istim/sličnim problemom - ukoliko odmah ne preseče i napravi taj jaz.

RE: ubuntu phone - salepetronije - 08.01.2013. 11.23

Не верујем да ће га масовно прихватити купци. Ајфон се рекламирао годину дана пре своје прве појаве. Андроид и Виндоус такође имају иза себе велики новац који им омогућује рекламе и новинске чланке преко којих се ствара основни услов за пријем на тржишту. Каноникал нема такву машинерију, али, сетимо се пошиљки бесплатних дискова - можда измисле нешто. Замишљам слање Нексуса са Убунтом јаким новинским редакцијама. Убунту има своје кориснике, и корисник других Линукс дистрибуција. Да ли је то довољно за продор?
Још једна ствар је забрињавајућа, а то је жеља произвођача да заштите свој уређај од корисника закључавањем могућности измена на систему да би му дали гаранцију. Не видим како се ту уклапа Убунту.
Онда долазимо до техничких ствари. ГПС, мапе, навигација... Да ли већ постоје међу слободним софтвером, или ће се чекати неслободан?
А онда најчуднија ствар. Произвођач, рецимо ЛГ направи уређај са Убунтом, угради му лежиште за меморијску картицу, и почне да плаћа лиценцу зулумћару.

RE: ubuntu phone - milke - 08.01.2013. 11.45

(08.01.2013. 11.18 )BagZačin Piše:  Android is an open platform that's freely available to you as an app developer. You can immediately download the Android SDK, develop apps, and distribute them to the world without any registration or fees.

Android je Open Source kao i bilo koji Linux... Ne plaća se licenca - tako bar zvanično kažu (rekla-kazala me ne interesuje).

Андроид је отвореног кода и (делимично) слободан, али драјвери на њему нису, власничке апликације нису, а за сваку уградњу у уређај произвођач телефона плаћа Гуглу извесну суму, у просеку 14 америчких долара (у том твом цитату се говори о слободној дистрибуцији апликација за Андроид које развијеш на њиховом СДК-у).

(08.01.2013. 11.23 )salepetronije Piše:  Још једна ствар је забрињавајућа, а то је жеља произвођача да заштите свој уређај од корисника закључавањем могућности измена на систему да би му дали гаранцију. Не видим како се ту уклапа Убунту.
Онда долазимо до техничких ствари. ГПС, мапе, навигација... Да ли већ постоје међу слободним софтвером, или ће се чекати неслободан?

Испробавање Убунтуа на телефонима који су дошли са Андроид ОС-ом ће захтевати рутовање телефона и поништавање његове гаранције - многи ће већ ту одустати, тако да нема ни помисли о неком успеху без уговора са произвођачима о испоруци телефона са преинсталираним Убунтуом.
Мислим да је негде писало да Убунту (код Андроид телефона) користи Андроид драјвере, тако да ће вероватно сав хардвер радити, а поготово кад дођу нативни Убунту телефони. Што се тих апликација тиче, веровато ће се Каноникал потрудити да обезбеди основне апликације за нормално функционисање, а остало ће препустити заједници и партнерима (рекламе, рекламе, рекламе).

RE: ubuntu phone - profiler1982 - 08.01.2013. 11.59

preko milion pregleda na youtube ima markovo predstavljanje ubuntu os.
za to vreme ni iphone 5 nije imao toliko intresovanje.
i veliko je intresovanje, dosta poznatih sajtova iz oblasti IT su ovo ispratili u full-u.
za ovako kratko vreme, rekao bi da je intresovanje veliko. cak i ms je objavio...

RE: ubuntu phone - BagZačin - 08.01.2013. 12.22

(08.01.2013. 11.45 )milke Piše:  Андроид је отвореног кода и (делимично) слободан, али драјвери на њему нису, власничке апликације нису, а за сваку уградњу у уређај произвођач телефона плаћа Гуглу извесну суму, у просеку 14 америчких долара (у том твом цитату се говори о слободној дистрибуцији апликација за Андроид које развијеш на њиховом СДК-у).

Испробавање Убунтуа на телефонима који су дошли са Андроид ОС-ом ће захтевати рутовање телефона и поништавање његове гаранције - многи ће већ ту одустати, тако да нема ни помисли о неком успеху без уговора са произвођачима о испоруци телефона са преинсталираним Убунтуом.
Мислим да је негде писало да Убунту (код Андроид телефона) користи Андроид драјвере, тако да ће вероватно сав хардвер радити, а поготово кад дођу нативни Убунту телефони. Што се тих апликација тиче, веровато ће се Каноникал потрудити да обезбеди основне апликације за нормално функционисање, а остало ће препустити заједници и партнерима (рекламе, рекламе, рекламе).

Pa imaju source, pa neka pišu drajvere Big Grin , niko im ne brani... Kao i neke aplikacije koje su "vlasništvo" nekog drugog....
Open je open.... Proizvođač odlučuje šta mu je isplatljivije... Da pravi sam, ili da kupi već gotovo....

RE: ubuntu phone - profiler1982 - 08.01.2013. 22.48

http://www.youtube.com/watch?v=iDxpt5R2VIc

evo jos jednog videa

RE: ubuntu phone - dragoljub - 09.01.2013. 01.24

lično želim da šatlvort uspe u tome što radi,meni je dovoljno i zahvalan sam mu što mi je omogućio da se upoznam sa linuxom i da ga koristim iako nisam iz branše.
evo sad se javljam sa debiana7 ali mi je idalje ubuntu forum prvi u bukmarku.
mislim da mu je dobro to sa telefonima.

RE: ubuntu phone - Nemanja92 - 09.01.2013. 13.45

http://www.youtube.com/watch?v=Vr1wKMkZYqE
Побољшали су перформансе, сад иде без застајкивања..

RE: ubuntu phone - Anpu - 09.01.2013. 16.53

Kul, bas im je bio fensi i onaj brojac na sajtu. Ne ocekujem da ce biti "iphone killer" kako novinari vole sve nove stvari pompezno da najavljuju (uz malo novcanog podmazivanja clanka) ali bice korisno korisnicima koji su se smorili duelne dominacije androida i ios i zele jos igraca i vise izbora. Licno oklevam prelazak na Android sve u potajnoj nadi da ce uskoro biti vise izbora i da ce biti i vise open source resenja (jako bih voleo da furam neki besan kde fontele).

Cekam i Jolla sta ce uraditi. Svestan sam da svi ti sto sad izlaze sa betama i demoima imaju jos mnogo toga da urade da bi stigli na nivo androida i iosa koji se godinama usavrsavaju i imaju daleko mocnije kompanije i novce iza sebe a samim tim i masovnije ljudstvo i developere. Evo npr Blackberry izbacuje verziju 10 svog sistema koji ce pokretati android apps. Da bi uspeli, treba im store sa tri kila aplikacija, koje nemaju. Ovo ce ih koliko toliko vratiti u igru ako sistem stvarno toliko dobro radi i vredi koliko se prica.

tl;dr svidja mi se novi igrac na polju mobilnih uredjaja, samo nek se mnoze. Zdrava konkurencija - vise novina za korisnike!

RE: ubuntu phone - Punky - 10.01.2013. 13.25

Ja cekam i Firefox OS ako mene neko pita, a njega mogu vec sada, u nekoj - 300 alpha fazi da probam na svom telefonu, a sto veci izbor to bolje... Smile

Neko je gore spomenuo da ce , da bi se probao Ubuntu OS na Android native uredjajima, morati da se ruuje telefon.... Helloooooo, pa ovo je Linux forum, ko koristi racunar bez root pristupa? Samo onaj ko ga je dobio sa instalacijom Linuxa i pojma nema ni o cemu. Svi koji budu zeleli da probaju Ubuntu OS, nisu ljudi koji igraju angry birds na androidu i misle da je android zbog toga sjajan, vec ljudi koji zele maximum od svog parceta hardvera a to podrazumeva probanje novih stvari a svakako i root telefona.

Inace, ja sam na Huawei G300 koji je kod mene citavih 3 dana bio na fabrickom OS-u, a vec cetvrti je pao root, cwm recovery i novi sistem, a sve to odradjeno na Linuxu... Zasto? Zato sto mogu i volim da se igram i cackam, a to je osnovno osecanje svakog Linux usera, ako pogleda malo dublje u sebe... Smile