Ubuntu-RS forumi
sve o chromium i chrome - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu opšta podrška (/Forum-ubuntu-opsta-podrska)
+--- Forum: Opšte diskusije (/Forum-opste-diskusije)
+--- Tema: sve o chromium i chrome (/Thread-sve-o-chromium-i-chrome)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8

sve o chromium i chrome - Liticovjesac - 28.11.2009. 21.48

Video sam da je jednom pominjana ova varijanta chrome brauzera dok je jos bio u test fazi. Kako je projekat napredovao mislim da zasluzuje posebnu temu.

Za sada sve radi bez problema. You tube radi sa opterecenjem oko 35%. Najvise mi se svidja ovaj deo:

http://www.srware.net/en/software_srware_iron_chrome_vs_iron.php

Priključeno je postojećem thread-u koji se bolje „razvio“

sve o chromium i chrome - profiler1982 - 15.01.2013. 12.40

od korisnih extenzija za oba broswera izdvoio bi:
ghostery, adblock+ i fastest chrome. imate lipreporuku za jos neku?
sva podesavanja i informacije o vasem brosweru mozete videti na chrome://chrome-urls/

treba izbegavati instalaciju third party extenzija tj onih koje nisu u chrome store.
na chrome://flags/ mozete ukljucivati experimentalne funkcije koje su jos u razvoju.
kod mene je ukljuceno npr:
"Override software rendering list" i "Smooth Scrolling " ovo sto sam ranije ukljucivao sad je po defaultuWink
pluginovi se ukljucuju i iskljucuju na chrome://plugins/
od bug-ova imam samo jedan:
pogadja i chrome a sad i chromium posle update-a
[Slika: screenshot-at-2013-01-15.jpg]
kad je maximiziran ovi podatci se ne vide.
kod mene na 10incha je tako, da li je kod vas na vecim ekranima ovaj slucaj?
poslao sam google-u report....
uskoro ce mozda biti moguce instalirati chrome canary na ubuntu.
upravo sam instalirao chromium 26 na ubuntu ali kao portable.
ne primecujem neku razliku u odnosu na 23 koji mi je stigao sa redovnim update-om....

Hardversko ubrzanje renderovanja u Hrom-u - Nemanja92 - 19.01.2013. 19.07

Ако имате велико искоришћене процесора док гледате видео клип на Јутјубу, разлог тога је вероватно јер вам није укључено хардверско убрзање - hardware acceleration.
Хардверско убрзање је битно јер је много ефикасније од софтверског.

1. Док гледате видео на Јутјубу, увећајте га преко целог екрана, кликите десни клик па settings, и штиклирај Enabel hardware aceleration, ако већ није било штиклирано.

2. Освежите страну, па опет десни клик на видео, па онда Show video info. Треба да пише accelerated video rendering, software video decoding.

3. Ако не пише онда куцате (испробано на Хрому, не знам за Хромијум) у омнибокс
Kod:
chrome://flags
. Ту нађете линију где пише Override software rendering list и кликните Enable. Појавиће се на дну стране Relaunch, кликните ту и сад ће (би требало) да ради Хардверско убрзање и биће мање оптерећење процесора.

Да проверите поновите корак 2.

RE: Hardversko ubrzanje u Hrom-u - profiler1982 - 19.01.2013. 19.14

http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-sve-o-chromium-i-chrome

eto ti tema ima skoro sve

usput radi i na chromiumu....

RE: Hardversko ubrzanje u Hrom-u - vix - 19.01.2013. 21.07

Treba napomenuti da hardversko dekodovanje video sadržaja u Flash player-u pomenuto ovde, radi samo za nVidia grafičke čipove. Flash player ne podržava XvBA API za dekodovanje videa koji nudi ATI.

S druge strane, ako su vam video snimci štrumfovano plavi, onda isključite hardversku akceleraciju jer je u pitanju bug u Flash player-u kojeg Adobe nikad neće ukloniti.

RE: Hardversko ubrzanje u Hrom-u - profiler1982 - 19.01.2013. 22.10

Kod:
Canvas: Hardware accelerated
Compositing: Hardware accelerated
3D CSS: Hardware accelerated
CSS Animation: Accelerated
WebGL: Hardware accelerated
WebGL multisampling: Hardware accelerated
Flash 3D: Hardware accelerated
Flash Stage3D: Hardware accelerated
Texture Sharing: Hardware accelerated
Video Decode: Hardware accelerated
Video: Hardware accelerated
evo sta je sve omoguceno kod mene na amd.
sve

ovo je za
Kod:
Version 23.0.1271.97 Ubuntu 11.10 (23.0.1271.97-0ubuntu0.11.10.1)

a za
Kod:
google chrome Version 24.0.1312.52
je:
Kod:
Canvas: Hardware accelerated
Compositing: Hardware accelerated
3D CSS: Hardware accelerated
CSS Animation: Accelerated
WebGL: Hardware accelerated
WebGL multisampling: Hardware accelerated
Texture Sharing: Hardware accelerated
Video Decode: Hardware accelerated
Video: Hardware accelerated
Panel Fitting: Unavailable. Hardware acceleration disabled.

samo zadnja stavka koja nije moguca na linux-u jos.
moze da se aktivira u chromium-u 26

RE: Hardversko ubrzanje u Hrom-u - vix - 19.01.2013. 22.59

Sve ovo gore nabrojano nema veze sa hardverskim dekodovanjem video stream-a u Flash player-u. Ovo "Video Decode" važi za HTML5 video. Adobe-ov Flash player ne podržava XvBA tako da je akceleracija nemoguća osim preko VAAPI->XvBA wrapper-a. Nisam našao nikakve informacije da se pepper verzija Flash player-a koja dolazi sa Chrome-om imalo razlikuje po tom pitanju.

Edit:

Greška, ne može ni preko VAAPI->XvBA wrapper-a da radi jer Flash ne podržava ni VAAPI Sad.

RE: sve o chromium i chrome - profiler1982 - 19.01.2013. 23.50

http://blogs.amd.com/fusion/2011/10/03/3d-graphics-support-in-flash-player-11-unlocks-gpu-acceleration-for-the-masses/
[url=http://www.amd.com/us/press-releases/Pages/amd-fusion-apus-accelerate-08feb2011.aspx]http://www.amd.com/us/press-releases/Pages/amd-fusion-apus-accelerate-08feb2011.aspx[/url
]
literatura ne postoji na srpskom, ako nekog intresuje a ne razume, neka citira odredjeni deo teksta prevescu

RE: sve o chromium i chrome - promis - 19.01.2013. 23.54

Nije mi jasno zašto je otvorena tema na forumu o ovome, umesto da se to sve napiše na viki?
Naslov teme "sve o chromium i chrome " je odličan naslov za viki stranicu, a ne za forumsku temu.

Mislim da je korisnije da se svi eventualni savet u vezi datih pregledača skupe na viki stranici nego ovde na forumu.

RE: sve o chromium i chrome - profiler1982 - 19.01.2013. 23.57

Citat:Flash Player 10.2 will be accelerated on notebook and desktop platforms featuring AMD graphics, including:

prevod: za flash player 10.02 bice moguca akceleracija na notebukovima i desktop AMD platformama ukljucujuci:

ATI Radeon™ HD 4000 and HD 5000 Series graphics and AMD Radeon™ HD 6000 Series graphics
ATI Mobility Radeon™ HD 4000 Series graphics (and higher) and AMD Radeon™ HD 6000M Series
ATI Radeon™ HD 3000 Series integrated graphics (and higher)
ATI FirePro™ V3750, V5700, V7750, V8700 and V8750 graphics accelerators (and later)
by AMD
SUNNYVALE, CA —2/8/2011

zar nema niko na wikiju da piše o tome???
evo ja cu obecavam.
temu sam otvorio jer se relativno skoro chromium redovnim putem update-ovao na verziju 23 sto je donelo brojne promene (kod mene na bolje), a i zbog promena u chrome/chromium 26 (chrome canary jos nije dostupan za linux ali postoji mogucnost)...
mislim da je korisno imati temu o ova dva broswera otvorenu...

RE: sve o chromium i chrome - vix - 20.01.2013. 00.04

(19.01.2013. 23.50 )profiler1982 Piše:  http://blogs.amd.com/fusion/2011/10/03/3d-graphics-support-in-flash-player-11-unlocks-gpu-acceleration-for-the-masses/
http://www.amd.com/us/press-releases/Pages/amd-fusion-apus-accelerate-08feb2011.aspx

Na W-i-n-d-o-w-s-u, tačka.

RE: sve o chromium i chrome - profiler1982 - 20.01.2013. 00.21

ne razumem vix, jesi li isao na download stranicu AMD? jel ponudjeno i za linux?
kad idem u chrome ili chromium na:
Kod:
chrome://gpu/
nije sve ukljuceno dok ne uradim ono sa pocetka teme. kad odradim, sve je podrzano koliko vidim.
ne vidim to nigde na AMD sajtu da je samo za widnows, cak sam i sa auto-detekcijom drajvera skinuo drajver za moj APU.
inace sam na slobodnim ne na AMD-ovim...
reci mi kako da proverim da li to radi?

Citat:
Kod:
ovo je vezano za flash

RE: sve o chromium i chrome - vix - 20.01.2013. 00.40

(20.01.2013. 00.21 )profiler1982 Piše:  ne razumem vix, jesi li isao na download stranicu AMD? jel ponudjeno i za linux?
kad idem u chrome ili chromium na:
Kod:
chrome://gpu/
nije sve ukljuceno dok ne uradim ono sa pocetka teme. kad odradim, sve je podrzano koliko vidim.
ne vidim to nigde na AMD sajtu da je samo za widnows, cak sam i sa auto-detekcijom drajvera skinuo drajver za moj APU.
inace sam na slobodnim ne na AMD-ovim...
reci mi kako da proverim da li to radi?

Ponuđeno za Linux šta?

Ne piše nigde da važi jedino za Windows ali se podrazumeva. To je standardna pojava. Na Windows-u radi jer postoji standardni API kog podržavaju svi proizvođači grafičkih čipova. Zove se DxVA. Na Linux-u postoje 3 API-ja - VDPAU (nVidia vlasnički drajver), VAAPI (Intel, open-source drajveri za ATI i VAAPI->XvBA wrapper za ATI vlasnički drajver), XvBA (ATI vlasnički drajver). Adobe Flash player na Linux-u podržava samo VDPAU i opet je bagovit (pomenuti štrumfovi). Adobe Flash player na Windows-u podržava DxVA čime pokriva sve grafičke adaptere.

Ono što piše u chrome://gpu/ je sve OK samo se tu nigde ne pominje hardversko dekodovanje video stream-a u Flash player-u.

Sa open-source ATI drajverima hardversko dekodovanje video stream-a radi isključivo preko VAAPI i to ne koristeći poznati ATI-jev UVD engine nego koristeći GPU programabilne jedinice (shader-e). AMD nikad nije objavio specifikacije za UVD da ne bi otkrio ključeve za enkripciju koja se koristi kod HDCP-a. Rezultat je da sa open-source ATI drajverima hardversko dekodovanje video stream-a preko VAAPI možda radi ali i dalje ne u Flash-u jer VAAPI nije podržan u Flash-u. Radiće ti eventualno u player-ima tipa VLC, XBMC, mplayer...

Rezultat kada ti stvarno radi hardversko dekodovanje video stream-a je jednocifreno ili manje zauzeće procesora. To je najpraktičniji metod za utvrđivanje da li sve radi kako treba. Neki bolji metod bi bio korišćenje debug-ing alata a lično mi nije poznato čime bi moglo to da se uradi.

Edit:

"Flash 3D" i "Flash Stage3D" nisu vezane za ovo o čemu pričam. U Flash-u se mogu napraviti 3D igre npr. i tome ti služi Flash Stage3D. Ako je on hardverski ubrzan, super. Nema nikakve veze sa YouTube-om i sl.

RE: sve o chromium i chrome - profiler1982 - 20.01.2013. 01.03

u xbmc i smplayer(sto je kao mplayer) radi stream, ai na youtube nisam naisao na problem bilo kakve vrste do sad ni u jednom brosweru...
jesam se kacio na live-ove (bio je skoro ubuntu-air live) i islo je bez problema.
mozda se ne razumemo.

za stream bilo koje vrste koristim xbmc uglavnom

RE: sve o chromium i chrome - vix - 20.01.2013. 01.23

Kad kažem video stream ne mislim na (live) video streaming. Video stream je jedna od komponenti unutar kontejner fajla (FLV, MP4, AVI, MKV...). Druga komponenta je audio stream. Treća komponenta može biti subtitle stream (često kod MKV fajlova). Sve su to stream-ovi Smile.

Kod hardverskog dekodovanja video stream-a, video stream se iz kontejner fajla (kod Flash-a su to FLV, MP4 ili WEBM) u nepromenjenom obliku šalje grafičkom adapteru na dekodovanje iz čega se kasnije dobija odgovarajuća slika (frame), odnosno dobijaju se oko 24 slike u sekundi. Te slike odnosno video grafički adapter može da vrati procesoru na dalju obradu, može da radi skaliranje, deinterlace, color space konverzije, primeni efekte i ultimativno da iskopira sliku/video u framebuffer da bi slika/video bila prikazana na ekranu.

U celoj toj proceduri najzahtevnija operacija je samo dekodovanja video stream-a. Ostale pomenute operacije (skaliranje, deinterlace itd.) su manje zahtevne i u slučaju kada ih umesto procesora obavlja grafički adapter, može da rastereti procesor u maloj meri - npr. do 10% ukupnog zauzeća.

Time rečeno, imamo mnogo slojeva "hardverske akceleracije videa". Grafički adapter može da preuzme na sebe sve pomenute operacije koje sam gore pomenuo ali samo dekodovanja video stream-a donosi značajno ubrzanje. Iza opcije "Enable hardware acceleration" u Flash-u se kriju sve ove operacije. Flash će koristiti grafički adapter za sve operacije za koje može. S obzirom da dekodovanja video stream-a ne može da radi osim na nVidia adapterima, radiće eventualno ove ostale operacije čime se ostvaruje samo skromna ušteda.

U principu to što može da se štiklira opcija da se koristi "hardverska akceleracija" ili to što je opcija štiklirana, ne znači da radi. Sve je jedna velika šarena laža jer je informacija o tome kako sve ispod haube funkcioniše sakrivena od korisnika.

RE: sve o chromium i chrome - profiler1982 - 20.01.2013. 01.49

stani, a kakva je situacija kod cipova kao kod mene npr gde imam cpu i gpu u jednom (APU c-60)?
kod mog cipa i kod nvidia tegra4 na primer(to je druga tehnologija ali ajde primer)

koliko vidim, i sire gledano ispade da na ubuntu.u ja imam mnogo bolje karakteristike sa APU od 1.3(na linux-u jer turbo-core ne moze da aktivira i digne na 1.6 tj trece jezgro) i 1gb rama nego neko sa intel atom i 2gb rama. cak dobijam bolje karakteristike od vecine desktop racunara sa 2gb ram-a pa i vise.

isto bi naveo cisto informativno da je ogromna razlika u potrosnji izmedju 11.10 i 12.10 dok je 11.10 i 12.04 "tu negde"....
ako se nastavi ovakva tradicija "otezavanja" i povecanja zahtevnosti za resursima u narednim verzijama, docice do problema, jer je 12.10 koliko vidim prvi ubuntu (sa unity-jem gledano) koji je premasio win7 ultimate po sistemskim zahtevnostima.

RE: sve o chromium i chrome - Tomato - 20.01.2013. 11.40

Postovane kolege ,kako stoje stvari pokrenuli ste bar tri razlicite teme u jednoj.
Bilo bi korektno da se drzite osnovne dakle Hroma i Hromijuma.
Pricu ste prvo skrenuli na Flash Player-e ,pa na hardver (ati,amd isl..) i u zadnjoj na OS Ubuntu (mada moze da ima vezu i sa pretrazivacima) ,ali sve je pocelo podesavanjem pretrazivaca,...zato idite u tom pravcu
Ako zelite da pisete o ostalim (pokrenutim ) temama pocnite to sasvim zasebno...
Podrzavam misljenje i sugestiju kolege @promis tema jeste za wiki pa ko zeli tamo moze da se "razmahne"...

RE: sve o chromium i chrome - profiler1982 - 31.01.2013. 13.14

najprostiji način za download najnovijeg chromiuma
u vas chromium ubacite extenziju:
download chromium
pokrenete extenziju i na ce automatski poceti skidanje najnovije verzije chromium broswera. extenziju je radio jedan od devolopera chromium-a.
dobicete kompresovani fajl u .zip formatu.
fajl extratovati bilo gde na /home (ako zelite samo da ga probate pod jednim od usera na racunaru)
uci u fajl i pokrenuti:
Kod:
chrome-wrapper
i otvorice vam se novi chromium a pri tom ostati stari. samim pokretanjem ce se automatski napraviti launcher u dashu pod nazivom
Kod:
chromium
a stari chromium se zove
Kod:
chromium broswer
ovaj chromium koristi profil starog chromiuma tako da nema sta da se ponovo podesava. verzija je trenutno:
Kod:
Version 26.0.1399.0 custom (179626)
mogu se i razdvojiti profili ali ne bi preporucivao jer ovako kad god zazelite novu verziju chromiuma, prosto uklonite ovu i skinete opet. nove verzije e pojavljuju svaki dan i uvek su korak ispred chrome-canary (bleding-edge chrome)

RE: sve o chromium i chrome - zpop - 04.02.2013. 13.21

Dodaci:
- Click&Clean
- HTTPS Everywhere

RE: sve o chromium i chrome - profiler1982 - 04.02.2013. 16.16

isto nije los ghostery, adblock+ i site geo IP locator
evo danas stigao update za chromium iz ubuntu riznica. sad je:
Kod:
Version 24.0.1312.56 Ubuntu 11.10 (24.0.1312.56-0ubuntu0.11.10.1)
sto znaci da je usao u verziju kao i chrome tj 24.
u poslednje vreme bas su se aktivirali sto se tice update za chromium

e dok sam pisao, stize update i za chrome:
Kod:
Version 24.0.1312.68
vidite kolika je mala razlika sad.
do pre 2 meseca je chromium bio u 19 verzijiWink

RE: sve o chromium i chrome - ubuntunovajlija - 06.02.2013. 21.57

Licno ne gotivim chrome.
Veran sam Firefoxu poodavno, na win cak ni nemam instaliran chrome ali moram priznati da mi danas instalirani Chrome prosto leti na 12.04. Ne znam ako i sta ali je munja nebeska...

RE: sve o chromium i chrome - profiler1982 - 06.02.2013. 22.56

pazi, chromium je za nijansu brzi samo da znas...
možemo očekivati uskoro upgrade google chrome stabile sa 24 na 25 verziju i ulazak canary-ja na linux platforme.
danas mi je stiglo obavestenje, doduse na win zajedno sa upgrade za chrome canary sa 26 na
Kod:
Version 27.0.1412.0 canary

ako neko ima link za instalaciju chromiuma 27(je najverovatnije da ga ima) neka javi...

RE: sve o chromium i chrome - zika - 14.02.2013. 21.50

(14.02.2013. 21.36 )profiler1982 Piše:  možemo očekivati uskoro upgrade google chrome stabile sa 24 na 25 verziju i ulazak canary-ja na linux platforme.
danas mi je stiglo obavestenje, doduse na win zajedno sa upgrade za chrome canary sa 26 na
Kod:
Version 27.0.1412.0 canary

ako neko ima link za instalaciju chromiuma 27(je najverovatnije da ga ima) neka javi...
Version 27.0.1413.0 (182441)
http://download-chromium.appspot.com/

RE: sve o chromium i chrome - profiler1982 - 15.02.2013. 00.00

sad mi je trenutno:
Kod:
Version 26.0.1407.0 (181459)
hvala @zikabeer
sad je:
Kod:
Version 27.0.1413.0 (182501)

RE: sve o chromium i chrome - zika - 15.02.2013. 09.26

(15.02.2013. 02.46 )profiler1982 Piše:  sad je:
Kod:
Version 27.0.1413.0 (182501)
Version 27.0.1413.0 (182645) Upgrade je svakih nekoliko sati, nekoliko puta u toku dana...