Ubuntu-RS forumi
Srpski linux? - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu Srbija caffe (/Forum-ubuntu-srbija-caffe)
+--- Forum: Chat (/Forum-chat)
+--- Tema: Srpski linux? (/Thread-srpski-linux)

Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Srpski linux? - BagZačin - 09.01.2014. 12.51

Mene interesuje ovo .
Jel ima neko neke bliže informacije?
Vidim da je baziran na Debian-u, al, jel neko probao? Utisci, razvoj, planovi?

RE: Srpski linux? - profiler1982 - 09.01.2014. 13.13

to je pokusaj bivsih "mint"-ovaca da realizuju nesto. koliko sabavesten vodja je @dvajedan koji je za inspiraciju uzeo koliko vidim moju temu ovde:http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-reseno-srpska-distribucija

nudio sam ovde, pokretao inicijative za tako nesto ali samo kritike....
zao mi je zbog toga.
evo i okruzenje koje sam smislio http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-profiler-de vec na elementary forumu stoji upustvo identicno kao moje i cak se i razmislja o forku.
ovde ako nece niko neka @dvajedan napravi srpsku, a ja cu svoje da prebacim na "internacionalnu" distribuciju.
PS:
@dvajedan, znam da citas, pozdrav od "krenela"

RE: Srpski linux? - BagZačin - 09.01.2014. 13.24

(09.01.2014. 13.13 )profiler1982 Piše:  to je pokusaj bivsih "mint"-ovaca da realizuju nesto. koliko sabavesten vodja je @dvajedan koji je za inspiraciju uzeo koliko vidim moju temu ovde:http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-reseno-srpska-distribucija

nudio sam ovde, pokretao inicijative za tako nesto ali samo kritike....
zao mi je zbog toga.
evo i okruzenje koje sam smislio http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-profiler-de vec na elementary forumu stoji upustvo identicno kao moje i cak se i razmislja o forku.
ovde ako nece niko neka @dvajedan napravi srpsku, a ja cu svoje da prebacim na "internacionalnu" distribuciju.
PS:
Ajd... Nemoj da se "prozivate". Interesuje me sigurnost, planovi itd.... Ostalo je manje više.... ne bitno. Ovo je nečiji proizvod, i više nije bitno čiji, sada je proizvod taj o čemu se ovde govori....
BTW profiler.... Ti si svoje teme zatvorio pre nego što se kritična masa uopšte i priključila u raspravu.... Ako želiš išta da radiš, emocije out i hand in the dirt....

RE: Srpski linux? - calexx - 09.01.2014. 13.30

Невезано за причу (а пробаћу, мада нешто не миришем чист Дебиан), мислим да се овде пребрзо закључавају теме. Неко је имао проблем, решио и одмах кључ. Шта ако неко има сличан али му нешто не успева да реши на тај начин јер се нешто не поклапа? Мислим да је боље да теме остају а не да се стално отварају нове али да се скретање у други правац не дозвољава.

Идем сад да видим шта су отац и син спремили. Wink

RE: Srpski linux? - profiler1982 - 09.01.2014. 13.31

jesam i otvoricu opet ako postoji zaintresovanost. stajale su otvorene bas dugo. stoji otvorena druga tema za okuzenje.
taj info mozes da dobijes na opensorce-srbija ako zelis. ima tema o tome. zaviri pa vidi o cemu se radi. elem debian.rs domen je u njihovom vlasnistvu nemoj da te buni samo to.
evo link:
http://forum.opensource-srbija.org/topic/2278-stoleos-srpska-linux-distribucija-od-strane-opensource-srbije/

@calexx tako bi i trebalo da bude ali....

RE: Srpski linux? - Vlad - 09.01.2014. 13.56

StoleOS je kodni naziv, a i doneta je odluka da se zove TriOS.

Ali da se držimo Serbian-a, lepo je odrađen proces instalacije, normalno se startuje sistem, za sada nemam primedbi, moćno izgledaju artwork-ovi za Serbian. Smile

RE: Srpski linux? - vrag81 - 09.01.2014. 14.02

(09.01.2014. 12.51 )BagZačin Piše:  Mene interesuje ovo .
Jel ima neko neke bliže informacije?
Vidim da je baziran na Debian-u, al, jel neko probao? Utisci, razvoj, planovi?

Што волим овакве „преваре“...
Па ово је обичан Дебиан са КДЕ на који је убачено пар другачијих тема, позадина и ...?

Колико видим по објашњењу и начин инсталације је идентичан Дебиановом....

Уз овакав назив очекивао бих да се неко потрудио и бар одрадио замене најфрекфентнијих наредби у терминалу на ћирилицу и са неким локализованим изразима ( ако с ена варам наишао сам негде на просто упутство како одрадити замену стандардних наредби у терминалу неким произвољним). Онда бих овакав пројекат још и посматрао као нешто интересантно...
Да ре разумемо код мене је сваки оперативни систем локализован и на ћирилици па ми је смешно паковање „посебне “ дистрибуције где би систем био локализован са основном ћириличном тастатуром...

RE: Srpski linux? - BagZačin - 09.01.2014. 14.49

OK. Ovo je znači samo Debian prilagođen nečijim potrebama - to sam i na tom zvaničnom obaveštenju pročitao. Ima li, ili nema svoje riznice, ozbiljnost projekta i sl. mene interesuje. Što se tiče lokalizacije, ako je mali projekat, nije ni bitno... Verovatno bi/će doći i to na tapet jednog dana....

RE: Srpski linux? - vrag81 - 09.01.2014. 18.02

не знам колико користиш локализацију али Дебиан је једнако добро локализован колико и Убунту и исто је доступно као што је описано на страници овог пројекта. Ово се разликује од Дебиана само по неколико графичких детаља и ништа више. Без сопствених складишта....

RE: Srpski linux? - Dik Trejsi - 09.01.2014. 19.02

A šta bi sa срблинуксом (cp6linux) ?
Stranica još uvek postoji, ali izgleda mi kao napušten projekat.

RE: Srpski linux? - Tomato - 09.01.2014. 19.43

profiler1982 Piše:PS:

Molim te da ovo vise ne radis.......
Da se mi drzimo nase distribucije i problema vezanih za istu..
Nema potrebe da sa ovog foruma potice "prozivanje" bilo kog clana ili gosta na nasem forumu, a pogotovo ne clanova,posetilaca ili administracije nekog drugog foruma...

RE: Srpski linux? - BagZačin - 09.01.2014. 19.45

(09.01.2014. 19.02 )Dik Trejsi Piše:  A šta bi sa срблинуксом (cp6linux) ?
Stranica još uvek postoji, ali izgleda mi kao napušten projekat.

Pa, ako ima ljudi kojima je ovo sretna nova 2009 onda OK. Smile
Šalu na stranu - napušten je odavno...
Ali bilo bi lepo da postoji nešto takvo.
@Vrag - ma nije bitno sad što neke stvari nisu urađene kako treba. Meni je samo pozitivno iznenađujuće da POSTOJI neko/nešto što ima gotov proizvod u rukama. Zato sam i pitao kakav je/ šta je plan, umesto ljudi da šutiraju ovakvo nešto dalje od sebe, mogli bi da se "ušutiraju" unutra i pomognu. Pljuvati može svako, zasukati rukave - e to cenim! Sa druge strane, žao mi je što je nastao na ovaj način! Pa zar kod nas na Balkanu sve što nastaje - mora u svađi i krvi do kolena?
Iako je to, koliko vidim, pitanje nekog drugog foruma (nisam ni znao da je domen debian Srbije u "vlasništvu" OSS-a) i grupe ljudi, opet mi je žao što bez nekog plana nije uspelo da se postigne nešto. Eh... Čudni smo mi ljudi....

RE: Srpski linux? - deb.sr - 09.01.2014. 22.29

Pozdrav svima. Svratio sam samo da razjasnim:

Blog Debian Srbija nije u vlasništvu OSS projekta, nego u mom vlasništvu, a ja nisam @dvajedan Cool Kuckam iz jednog manjeg mesta koje se zove Arilje.

Ja sam samostalno spakovao ono što je dostupno za preuzimanje i mislim da je u objavi jasno napisano o čemu se radi.

RE: Srpski linux? - vrag81 - 10.01.2014. 00.16

(09.01.2014. 22.29 )deb.sr Piše:  Pozdrav svima. Svratio sam samo da razjasnim:

Blog Debian Srbija nije u vlasništvu OSS projekta, nego u mom vlasništvu, a ja nisam @dvajedan Cool Kuckam iz jednog manjeg mesta koje se zove Arilje.

Ja sam samostalno spakovao ono što je dostupno za preuzimanje i mislim da je u objavi jasno napisano o čemu se radi.

Хвала што си свратио да појасниш о чему се ради.
Што се тиче мог коментара о овој „дистрибуцији“ он нема везе са тим кој је ово спаковао већ шта је суштина пројекта.

Гледајући овај пројекат некако ми поштеније делује да си за почетак одрадио само ове графичке делове и понудио их као што их и јеси понудио за преузимање ( beer ) него што си све то паковао у као „посебну дистрибуцију“.
Можда би тек следећи корак требао да буде рад на самој дистрибуцији, али не као пуко набацивање шминке и објављивање „великих“ промена у односу на основну дистрибуцију које су иначе стандард и у основној дистрибуцији...
Па царе, кад при инсталацији одабереш Српски и ћириличну тастатуру као основну, сви програми који су у инсталацији биће преведени на Српски а и тастатура ће бити ћирилична... дакле шта је ту ново осим иконица, теме и позадина? Овако како сад изгледа овај пројекат личи на ситуацију кад би узео мерцедеса, офарбао га у неку своју комбинацију боја, променио пресвлаке и дао му неку своју марку и ознаку ....
Да си бар одрадио локализацију наредби у терминалу са пригодним упутствима онда бих овај пројекат већ могао да посматрам као нешто интересантно и другачије од оног што већ користим (обзиром да и овако користим локализоване оперативне системе).

Претходно наведено немој да схватиш као омаловажавање или шутирање од себе већ пре као идеје како би могао да упослиш своју жељу да се направи нека локална дистрибуција која би имала добру и стабилну основу али и нека наша обележја.

RE: Srpski linux? - uros - 10.01.2014. 11.39

Ovo što radiš je legitimno na svaki način i mogu samo da poželim uspeh i dugo trajanje, uz pohvale za hrabrost.
Sa domaćim distribucijama baš nije bilo sreće, vreme je da se i ta karma promeni. Sa druge strane cp6linux je obećavao, jer cp6linux nije samo artwork šteta što je tako ispalo, u najmanju ruku mogu da se nadam da je škola koju smo prošli sa tom distribucijom biti od koristi i da se greške neće ponavljati.

RE: Srpski linux? - BagZačin - 10.01.2014. 11.50

OK, hvala na priključivanju razgovoru... Meni je ostalo par nerazjašnjenih pojmova, al ajde neću insistirati... Znači ovo je samo spakovan Debian, prilagođen nečijim potrebama, i to je to.
Šteta... Nadao sam se nekakvom planu razvoja itd (šta bi već trebalo da ide uz to kako bi se privukla neka značajnija masa ljudi).
Sve pohvale na uloženom trudu.

RE: Srpski linux? - profiler1982 - 10.01.2014. 12.42

no comment

RE: Srpski linux? - deb.sr - 10.01.2014. 13.57

Ciljna grupa i nisu korisnici koji sve znaju sami da podese.

Izgleda da niko od vas nije video kako izgleda kada se instalira ovaj jedan CD sa KDE-om. Izgleda tako da mu je potrebno par sati radova za iskusnog korisnika da bi se dobilo ono što se dobija npr. instalacijom Minta(KDE) ili Kubuntua. Serbian je upravo to, Debian, ali podešen da je odmah upotrebljiv kao dva navedena distroa.

RE: Srpski linux? - uros - 10.01.2014. 14.06

Još jednom čestitke za trud

RE: Srpski linux? - salepetronije - 10.01.2014. 15.38

Свака част. Нисам пробао пројекат, али сам прегледао уметничке радове. grub.png је изузетно леп. Може ли да се искука слика без словног натписа?

RE: Srpski linux? - deb.sr - 10.01.2014. 16.55

@salepetronije

Ako misliš na neki veliki format, nemam ga. Namenski je pravljeno za format grub pozadine(640x480) i ovu sličicu što ide u instaler.

[Slika: grub.jpg]

[Slika: installer1.jpg]

RE: Srpski linux? - dragan99 - 10.01.2014. 17.44

Lepo ali kao sto je pitao @Vrag81 po cemu se on razlikuje od originalnog Debiana? Vidim ikonice
nesto se secam da su te ikonice bile zaboravljene a @Pavik ih je nesto prepravljo. Vidim KDE, i dalje stara verzija kao i kod original Debiana. Lokalizacija na Srpski, hm koliko sam probao original Debina je veoma dobro lokalizovan. Ne kapiram sta je promenjeno, da li ce nesto biti na drugom diru umesto kao kod Debiana. Na kraju sta se skida 32 ili 64 bitna instalacija, sta je spakovano u .iso. Evo upravo sam na Debianu lokalizovanom.
Kod:
lsb_release -a
LSB Version:    core-2.0-amd64:core-2.0-noarch:core-3.0-amd64:core-3.0-noarch:core-3.1-amd64:core-3.1-noarch:core-3.2-amd64:core-3.2-noarch:core-4.0-amd64:core-4.0-noarch:core-4.1-amd64:core-4.1-noarch:security-4.0-amd64:security-4.0-noarch:security-4.1-amd64:security-4.1-noarch
Distributor ID: Debian
Description:    Debian GNU/Linux 7.3 (wheezy)
Release:        7.3
Codename:       wheezy

[Slika: --srpski-linux-iceweasel.jpg]

RE: Srpski linux? - dragan99 - 12.01.2014. 14.01

Lepo sto se javio konstruktor-sklapac distroa al mi ne odgovori da li je distro 32-bitni ili 64-bitni Huh
Ako skidam distro da znam sta skidam.

RE: Srpski linux? - Vlad - 17.01.2014. 12.18

Postavljen video zapis GNU/Linux Serbian-a na Youtube-u
http://www.youtube.com/watch?v=lwFRF2pOX4U

RE: Srpski linux? - Broker - 17.01.2014. 17.45

Pokrenuo sam i na MyCity/Linuks forumu temu http://www.mycity.rs/Linux-Download/Distribucija-Serbian-GNU-Linuks.html (kao i na mnogim društvenim mrežama) kako bi podržao ovaj projekat.
Svaka čast pokretaču.