Ubuntu-RS forumi
Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Ubuntu Srbija (/Forum-ubuntu-srbija)
+--- Tema: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju (/Thread-spisak-naredbi-za-upotrebu-u-terminal-u-cli-na-wiki-ju)

Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - profiler1982 - 27.03.2014. 11.58

napisao sam tekst na wikiju
http://wiki.ubuntu-rs.org/Terminal_komande
sa nekim osnovnim komandama za terminal.
objasnjenja komanda su na engleskom trenutno jer nemam vremena da prevodim jednu po jednu a google prevodioc svi znamo kako bi preveo ovako nešto.
sredio sam tekst da kažem "osnovno" ali bi bilo dobro ako neko ima iskustva sa wikijem malo vise pa da se komande numerišu i stranica malo bolje sredi.
mislim da će svima da nam koristi.

ako sam nešto propustio, dodajte

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - zika - 27.03.2014. 12.03

Izmenio sam naslov thread-a (umesto: „lista komanda na wikiju“)...
Ono što ste postavili je (uz prevod poglavalja ali bez uređenja koje je na stranici, odakle je urađen copy&paste, sasvim lepo urađeno) poznato sa: http://linoxide.com/guide/linux-command-shelf.html što je valjalo (red je, makar toliko) navesti...

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - profiler1982 - 27.03.2014. 12.33

@zika jel bitno navesti izvor na wikiju? i
ovde to uvek radim, ali tamo sto bi navodio izvor? koliko tekstova sam prelistao tamo nigde navedeno nije. jel treba i izvorov izvor?

mislio sam da od tog upustva se napravi nesto sto bi koristilo svima, ali od vas naravno samo kritike.

rekao sam da se doda ako mi je nesto promaklo.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - zika - 27.03.2014. 12.46

(27.03.2014. 12.33 )profiler1982 Piše:  @zika jel bitno navesti izvor na wikiju?
Da li je bitno nije bitno, al' je lep običaj... Ako se, do slova, prenese nečiji rad...
(27.03.2014. 12.33 )profiler1982 Piše:  i
ovde to uvek radim, ali tamo sto bi navodio izvor? koliko tekstova sam prelistao tamo nigde navedeno nije. jel treba i izvorov izvor?
To je već posao za „izvor“... No, ja mislim da sam Vam ukazao na izvor bez prethodnog izvora...
(27.03.2014. 12.33 )profiler1982 Piše:  mislio sam da od tog upustva se napravi nesto sto bi koristilo svima, ali od vas naravno samo kritike.
„Lepota je u oku posmatrača“, ne pominjem ja stalno Nektar marmeladu...
(27.03.2014. 12.33 )profiler1982 Piše:  rekao sam da se doda ako mi je nesto promaklo.
Upravo sam to i učinio, al' Vama smeta... Pozdrav.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - profiler1982 - 27.03.2014. 13.13

na vikiju sam mislio da se doda ne ovde.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - BagZačin - 27.03.2014. 13.30

Profiler, makar prevedi čemu komande služe, a ne samo naslove za skupine podataka Smile
P.S. Ala me vas dvojica uvek oraspoložite, ta to je za neverovati...
Nego profiler, jel mi to browser nešto nevalja ili ti je logo nešto izbledeo... Sledeći put ga peri na manjoj temperaturi, i nemoj da ga držiš na suncu....

Evo ti par prvih redova prevedeno i doterano, kako ne bi smo redhatovali, već Debianili....

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - promis - 27.03.2014. 13.56

Profiler1982, ukloni ovaj $ znak, jer nema smisla da stoji. Ili da se na komandama koje zahtevaju root ovlašćenja zameni sa # znakom.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - profiler1982 - 27.03.2014. 14.18

hocu kad budem imao vremena malo vise sve prevesti bez problema.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - milke - 27.03.2014. 19.57

(27.03.2014. 11.58 )profiler1982 Piše:  napisao sam tekst na wikiju
http://wiki.ubuntu-rs.org/Terminal_komande
sa nekim osnovnim komandama za terminal.
objasnjenja komanda su na engleskom trenutno jer nemam vremena da prevodim jednu po jednu a google prevodioc svi znamo kako bi preveo ovako nešto.
sredio sam tekst da kažem "osnovno" ali bi bilo dobro ako neko ima iskustva sa wikijem malo vise pa da se komande numerišu i stranica malo bolje sredi.
mislim da će svima da nam koristi.

ako sam nešto propustio, dodajte

Potrebno je, osim prevoda, izbeći trenutnu situaciju da komanda i opis probijaju širinu stranice. To bi moglo da se uradi tako što bi se opis postavljao kao običan tekst, a u code okvirima da ostanu samo komande.
Evo preveo sam i ja malo, sutra bi to moglo da bude potpuno prevedeno i uređeno. Smile

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - djukob - 27.03.2014. 20.05

Hvala svima, početnicima a i drugima će dobro doći.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - profiler1982 - 27.03.2014. 20.10

nemam iskustva bas oko uredjenja vikija ispravicu sutra to @milke

edit: prepravio sam (sad je malo "jednostavnije" nema okvir oko komandi.
sad staje na ekran.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - boca-ica - 28.03.2014. 09.33

Velika pohvala i zahvalnost za http://wiki.ubuntu-rs.org/Terminal_komande Love

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - BagZačin - 31.03.2014. 19.32

Au, profiler, kako si se divno potrudio, preveo, odradio....
Prava fantazija... Ni ja ne bi mogao bolje....
Elem....
Makar dodaj malo opisa za apt-get, dpkg, redirekciju fajlova, al ovaj put, neki tekst editor, pa kad bude gotovo samo ljuljni na wiki....

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - profiler1982 - 31.03.2014. 19.41

@bagzačin jesi li ti sredjivao? ja nisam, ko god da je svaka čast.
nemam vremena, pakujem rom za moj samung galaxy fit. radim to prvi put u zivotu. zadnji update playstore ga izbacio iz upotrebe (interna pala ispod 15mb).
da napomenem samo, mnogo znaci koliko toliko iskustvo u linux-u oko androida.
izvinjavam se za offtopic.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - zika - 31.03.2014. 20.14

(31.03.2014. 19.32 )BagZačin Piše:  Au, profiler, kako si se divno potrudio, preveo, odradio....
Prava fantazija... Ni ja ne bi mogao bolje....
Elem....
Makar dodaj malo opisa za apt-get, dpkg, redirekciju fajlova, al ovaj put, neki tekst editor, pa kad bude gotovo samo ljuljni na wiki....
Hvala.
(Lako je videti iz povesti ko je (zaista) sve doveo na ovaj (trenutni) izgled i sadržaj...)

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - BagZačin - 31.03.2014. 21.10

(31.03.2014. 20.14 )zika Piše:  Hvala.
(Lako je videti iz povesti ko je (zaista) sve doveo na ovaj (trenutni) izgled i sadržaj...)

Nema na čemu.... Al....
http://www.youtube.com/watch?v=feFIEoniUqE
Smile
P.S. na istom mestu se vidi i još ko, i ovom prilikom se toj osobi izvinjavam što sam neke njegove izmene vrnuo na staro (slučajno, nisam znao da u isto vreme vršimo izmene, prvi put sam radio sa wiki stranicama)....

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - zika - 31.03.2014. 21.18

(31.03.2014. 21.10 )BagZačin Piše:  Nema na čemu.... Al....
http://www.youtube.com/watch?v=feFIEoniUqE
Smile
P.S. na istom mestu se vidi i još ko, i ovom prilikom se toj osobi izvinjavam što sam neke njegove izmene vrnuo na staro (slučajno, nisam znao da u isto vreme vršimo izmene, prvi put sam radio sa wiki stranicama)....
Apsolutno!

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - salepetronije - 31.03.2014. 21.18

Мож’ мала напомена? Пример: „Informacije o modelu Vašeg procesora; cat /proc/meminfo => Informacije o Vašoj memoriji“
Нико од нас нема инсталоване процесоре и меморије. „Ваш“ је скоро увек вишак, и није му место у упутству, као што му није место ни у свакодневном говору. За писмо и непотребну употребу страних речи и израза нећу да се изјашњавам да не испадне (опет) на големо.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - BagZačin - 31.03.2014. 21.26

(31.03.2014. 21.18 )salepetronije Piše:  Мож’ мала напомена? Пример: „Informacije o modelu Vašeg procesora; cat /proc/meminfo => Informacije o Vašoj memoriji“
Нико од нас нема инсталоване процесоре и меморије. „Ваш“ је скоро увек вишак, и није му место у упутству, као што му није место ни у свакодневном говору. За писмо и непотребну употребу страних речи и израза нећу да се изјашњавам да не испадне (опет) на големо.

Kada se u pamfletu/govoru/prezentaciji koristi zamenica Vaš/tvoj obično se stvara psihološka povezanost proizvoda (u ovome slučaju uputstva) sa onom osobom kojoj je namenjeno. Zato ćeš na svim reklamama naleteti na prijateljski pristup u kom imaš osećaj kao da se neko obrća baš tebi....
Što se tiče izraza slobodno opleti (zaista i iskreno bih voleo da saznam naš prevod reči tipa interrupt i sl), ja nemam ništa sa tim - ovo je profilerov članak... Il za tren izvrši izmene tamo....

P.S. Ili još bolje, može jedan članak na wikiju o prevodima engleskih kompjuterskih stručnih reči? Nešto kao kompjuterski rečnik?

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - zika - 31.03.2014. 21.34

(31.03.2014. 21.18 )salepetronije Piše:  Мож’ мала напомена? Пример: „Informacije o modelu Vašeg procesora; cat /proc/meminfo => Informacije o Vašoj memoriji“
Iako nije uputno, odlazim(o) u ozbiljan off-topic, podržaću Vaš stav primerom:
http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/454014/Po-spinofu-Harija-Potera-od-42-strane-ce-biti-snimljena-tri-filma
Koliko je procenat pučanstva koje je (baš) razumelo čitajući ovaj napis o čemu se (zaista) radi?... Wink
Da li je i pisac baš razumeo šta je preveo?
UBR, moj stav (značajno manjinski, naravno) oko tuđica je jasan i vidljiv...

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - BagZačin - 31.03.2014. 21.49

Ne, ljudi.... Ja sam bio ozbiljan sa svojim P.S.-om (ne znam kako se P.S. kaže na našem - možda D.P. - kao dodatak pismu....). Mislim da je dobra dokumentacija, dobri prevodi a i dobre smernice za pravljenje prevoda prva stepenica ka privlačenju više ljudi.
Elem sa druge strane, ne treba biti baš ono što se kaže Grammar Nazi (mislim da ne postoji neki naš naziv, ili špicname da je neko dodelio ovom izrazu)... Pa jezik je živa tvorevina - nastaje, raste, menja se i umire. Neka zlatna sredina i to je to... A da bi smo se držali te sredine, opet su potrebna uputstva kako se ne bi uletelo u zamke.

RE: Spisak naredbi za upotrebu u Terminal-u (CLI) na Wiki-ju - profiler1982 - 01.04.2014. 08.27

@salepetronije bila bi mi čast kad bi ti preveo sve kako treba jer vidim da na forumu najvise insistiras na pravopisu pa mislim da si i jedan od strucnijih.
@bagzačin članak je naš... nekoliko nas ga je sredjivalo , ja najmanje.
nemam iskustva sa wikijem, ovo mi je treci ćlanak. još nisam ušao u štos kako se radi malo "ozbiljnije" formatiranje.