Ubuntu-RS forumi
[Rešeno] Sta koristiti update ili upgrade ? - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ostala aktivna izdanja (/Forum-ostala-aktivna-izdanja)
+--- Forum: Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus (/Forum-ubuntu-16-04-lts-xenial-xerus)
+---- Forum: Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus: Instalacija (/Forum-ubuntu-16-04-lts-xenial-xerus-instalacija)
+---- Tema: [Rešeno] Sta koristiti update ili upgrade ? (/Thread-reseno-sta-koristiti-update-ili-upgrade)

[Rešeno] Sta koristiti update ili upgrade ? - brider - 20.05.2016. 14.06

Prvo zdravo svima. Instalirao sam ubuntu i imao sam problema, stalno neke poruke o greskama, ja sam slao obavestenja serveru itd, jutros evo radi sve.
Probam
Kod:
apt-get update
i nista se ne skida,
onda sam nasao na netu apt-get upgrade i onda sam pozamasno aplikacija skinuo. E sad zanima me, jel to ok? Kolko znam upgrade je za prelkazak na noviju verziju, a ja vec imam najnoviju 16.04.
Pa za ubuduce sta da koristim u terminalu? Hvala!Huh

[Rešeno] Sta koristiti update ili upgrade ? - BagZačin - 20.05.2016. 14.07

Koristi:
Kod:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

[Rešeno] Sta koristiti update ili upgrade ? - brider - 20.05.2016. 14.09

Hvala na brzom odgovoru. Sad cu opet da proverim Smile

Kod:
best@rider-desk:~$ sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
[судо] лозинка за корисника best:
E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock directory /var/lib/apt/lists/
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
best@rider-desk:~$

A sta je sad ovo?

[Rešeno] Sta koristiti update ili upgrade ? - Githzerai - 20.05.2016. 14.22

Menadžer paketa ne može imati dve instance istovremeno, ugasi jedan.

P.S. Pojašnjenje: update prosto osvežava spisak dostupnih paketa, upgrade zapravo vrši nadogradnju. Ima i dist-upgrade za nadogradnju distribucije na novu verziju.

[Rešeno] Sta koristiti update ili upgrade ? - brider - 20.05.2016. 16.32

Meni nije otvoren terminal, kako da ugasim, vidim i ja da je tako nesto. Kako da proverim to? neki task manager

[Rešeno] Sta koristiti update ili upgrade ? - Githzerai - 20.05.2016. 16.47

Ne mora biti terminal, može i grafički menadžer paketa - softverski centar, sinaptik, itd.

[Rešeno] Sta koristiti update ili upgrade ? - brider - 20.05.2016. 17.09

restartovao sam i sad je ok. Smile

nego me buni neka poruka o gresci koja mi se stalno pojavljuje, ajde kad ponovo pokrenem ubuntu prosledicu na forum, da vidimo sta je to.