Ubuntu-RS forumi
Ubuntu i Beryl - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ostala aktivna izdanja (/Forum-ostala-aktivna-izdanja)
+--- Forum: Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus (/Forum-ubuntu-16-04-lts-xenial-xerus)
+---- Forum: Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus: Instalacija (/Forum-ubuntu-16-04-lts-xenial-xerus-instalacija)
+---- Tema: Ubuntu i Beryl (/Thread-ubuntu-i-beryl)

Ubuntu i Beryl - friv - 29.07.2016. 10.26

Pozdrav svima

Malo sam zbunjen u vezi ovih distroa koje zelim da instaliram.Ne znam tacno ali sam cuo da je Ubuntu zasebna instalacija i KDE zasebna.Jesu li to dva odvojena linuxa?

Pitam ovo jer hocu da imam ovaj efekat http://dodaj.rs/image/45.html znaci da bude providna povrsina i iza ide zavesa matrix.Pored toga bih vole od mi neko jos kaze ono kada sagore prozori da li ti podrzava ubuntu ili samo KDE okruzenje.

Inace imam 1gb RAM graficka integrisana GeForce 5600

Hvala unapred

RE: Ubuntu i Beryl - promis - 29.07.2016. 10.33

Jedan je ubuntu.
Mnogo je grafičkih okruženja.

Ako te zanima KDE probaj Kubuntu.

Slab mi je nešto taj hardver…

RE: Ubuntu i Beryl - friv - 29.07.2016. 10.39

Hvala promis

Probacu sa tim Kubuntu i napraviti efekat kao na slici. Pozzzzz

RE: Ubuntu i Beryl - Githzerai - 29.07.2016. 12.19

GeForce 5600 neće terati Ubuntu u bilo kojoj varijanti kako treba. 13 godina star hardver je 13 godina star hardver.

RE: Ubuntu i Beryl - profiler1982 - 29.07.2016. 13.49

to sto ti je na slici je compiz cube efekat.
mozes mozda da "nateras" system, ali ce biti totalno ne upotrebljiv za bilo sta drugo osim za DE (desktop okruzenje)

RE: Ubuntu i Beryl - shime - 29.07.2016. 22.11

Lubuntu bi trebalo lepo da radi na tom hardveru, samo bez kompiz-a

RE: Ubuntu i Beryl - Githzerai - 30.07.2016. 03.09

I za Lubuntu je upitno. Lubuntu je varijanta Ubuntua namenjena računarima sa malo resursa. To nikako ne podrazumeva mator računar, samo da računar ima manje resursa. (Da bolje pojasnim: u odnosu na četvorojezgarni Skylake Core i7 sa 32GiB RAM-a, Skylake Celeron sa 2GiB RAM-a je računar sa manjkom rersursa, ali nije stariji - ista su generacija. Na prvom teraš šta 'oćeš, na drugom teraš šta možeš. Lubuntu nije loš izbor.)

Osim laganog grafičkog okruženja i teme, da li postoji neka druga razlika u odnosu na standardi Ubuntu? Apsolutno nikakva. Isti kernel, isti alati, ista hardverska podrška. I tu stvar počije da se lomi.

Nvidia više ne osvežava drajver za Geforce 4 i 5 seriju, pa isti ne radi sa novijim verzijama X.org-a, što efektivno znači da izbor spada maksimalno 14.04 LTS dok je još podržan(ako i on, nisam siguran).

Da, tu je i slobodni Nouveau drajver, ali je on još veći problem iz prostog razloga što je produkt reverznog inženjeringa i nastao je godinama nakon što su kartice bitne za ovu temu bile relevantne na tržištu. Zadnji put kada sam probavao (na matorom pentijumu tri i džifors četvorci, doduše) bilo je gadnih gličeva, plus je samo 2D bio dostupan. Ok, prva pomisao je da i nisi mislio da koristiš neke efekte, kocke i ostale zgubidanske igračke, ali se vrlo brzo otrezniš kada shvatiš da bez 3D podrške nema ni hardverski ubrzanog kompozitora, a bez kompozitora (kada uzmeš u obzir za šta je sve danas potreban) ne moš ni zadnjicu više da obrišeš.

Dakle, moj savet je: probaj distribuciju namenjenu starijem hardveru (ne distribuciju za računare sa manje resursa), ili se drži Win XP, ili se u krajnjoj liniji mani ćorava posla i planiraj pazar nečeg novijeg, makar to bilo nešto polovno iz prethodnih 3 do 5 godina. Jer ako je ostatak mašine istog godišta kao i grafička (a u 99% slučajeva jeste), na toj mašini ne možeš više ni Firefox ili Chrome da pokreneš a da sve radi, pa makar radilo i sporo.

RE: Ubuntu i Beryl - BagZačin - 31.07.2016. 00.13

Ono što reče profiler - ovaj (i sl.) efekti će, nezavisno od konfiguracije (ove sigurno) napraviti kuršlus...