Ubuntu-RS forumi
Nestanak struje pri upgrade-u - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ostala aktivna izdanja (/Forum-ostala-aktivna-izdanja)
+--- Forum: Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus (/Forum-ubuntu-16-04-lts-xenial-xerus)
+---- Forum: Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus: Instalacija (/Forum-ubuntu-16-04-lts-xenial-xerus-instalacija)
+---- Tema: Nestanak struje pri upgrade-u (/Thread-nestanak-struje-pri-upgrade-u)

Nestanak struje pri upgrade-u - Saula - 01.08.2016. 17.20

Danas mi je ponudio upgrade sa 14.04 na 16.04.1. Tokom upgrade je nestalo struje. Kada je došla struja uključio sam komp i nastaje problem black screen. Šta dalje, a da sacuvam podatke?

RE: Nestanak struje pri upgrade-u - BagZačin - 01.08.2016. 18.52

I ti si našao po nevremenu da upgradeuješ?!? Neg jel daleko to nevreme od mene, pošto ovde ima nekih oblaka, al bezopasnih?
Nadalje, da li imaš pristup GRUB-u?

RE: Nestanak struje pri upgrade-u - Saula - 01.08.2016. 19.35

Nevremena nije bilo ni na vidiku kad je bio upgrade. A čini se da ga i neće biti. Samo je izgleda eps u nevremenu.
Bio sam nestrpljiv, pa sam skinuo 16.04.1 sa neta i instalirao. Sačuvao sam podatke, jer au na drugoj particiji. Jedino što moram aplikacije ponovo da instaliram. Mali gubitak vremena mi sledi, dok sve namestim kako je bilo.
Ali bih voleo da znam kako sam mogao da izbegnem taj gubitak vremena.

RE: Nestanak struje pri upgrade-u - calexx - 01.08.2016. 20.21

Неко каже да UPS решава такве проблеме? Wink

RE: Nestanak struje pri upgrade-u - Githzerai - 01.08.2016. 21.37

Ni UPS ne pomaže pri ovakvim situacijama. Čak i najskuplji modeli za kućnu upotrebu daju oko 5 do 10 minuta rada, tek koliko treba da sačuvaš podake na kojima trenutno radiš i bezbedno ugasiš računar. A to nije dovoljno vremena da bi nadogradnja kompletne dustribucije na novu verziju bila sasvim sigurno bezbedna.

Ono što uvek pomaže je backup.

RE: Nestanak struje pri upgrade-u - BagZačin - 01.08.2016. 21.39

U zavisnosti od trenutka u kom se desio prekid, možda si i mogao uštedeti neko vreme tako što (ukoliko je sistem i dpkg koliko toliko živ) popraviš pakete i ponovo pokreneš upgrade.
No mislim da nisi izgubio mnogo vremena, jer iz iskustva znam da upgrade može da potraje mnogo duže nego clean + install programa.

RE: Nestanak struje pri upgrade-u - calexx - 01.08.2016. 21.44

(01.08.2016. 21.37 )Githzerai Piše:  Ni UPS ne pomaže pri ovakvim situacijama. Čak i najskuplji modeli za kućnu upotrebu daju oko 5 do 10 minuta rada
Зар не може да се прекине апгрејд, макар и по цену да се касније опоравља, сигурно је мања штета него баш баш насилно прекидање?

RE: Nestanak struje pri upgrade-u - BagZačin - 01.08.2016. 22.47

(01.08.2016. 21.44 )calexx Piše:  Зар не може да се прекине апгрејд, макар и по цену да се касније опоравља, сигурно је мања штета него баш баш насилно прекидање?

Svojevremeno mi se (mož biti 12.04 na 12.10) desilo slično, ali mi je čak i Unity bio živ, jer su se bili izmenili kernel, izvori i sl gluposti, a ostatak je bio tu i tamo. Podigao se kao 12.10, i sa apt-get update && apt-get upgrade se pokrenuo parcijalni upgrade sistema (no, i taj parcijalni deo nije bio kompletan, pa je bilo male muke nakon toga). Zato i rekoh - u zavisnosti od trenutka...
Nego, ni kod mene nije bilo nevremena, samo neka kišica, a vidim da je i kod vas stabilnost mreže ko i kod nas (npr nevreme prođe, pa posle sat vremena nestane na tri sata i sl)

RE: Nestanak struje pri upgrade-u - Saula - 02.08.2016. 12.11

Evo da sumiram.
Dakle, skinuo sam sa neta iso ubuntua 16.04.1 i pokrenuo instalaciju.
Kod Installation type izabrao sam Something else. Već postojeće particije sam odredio koja je Root a koja Home i ponovo podesio ih. Zadao sam da samo Root particiju formatira. Dalje instalaciju nastavio do kraja.
Sa Ubuntu Software sam instalirao programe kojih nema po defaultu, plus neke preko terminala i docekalo me prijatno iznenadjenje. Svi progremi su postavljeni onako kako sam ih 'ostavio'. Tako da sam skontao da je ustvari ponovnom instalacijom odradjen upgrade.
Hvala

RE: Nestanak struje pri upgrade-u - BagZačin - 02.08.2016. 12.28

Zato što se korisnička podešavanja čuvaju u /home...
Nisi izvršio upgrade već clean install gde je home zasebna particija....