Ubuntu-RS forumi
TexStudio - LaTex - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu opšta podrška (/Forum-ubuntu-opsta-podrska)
+--- Forum: Ubuntu grafika i dizajn, audio, video stvaralaštvo (/Forum-ubuntu-grafika-i-dizajn-audio-video-stvaralastvo)
+--- Tema: TexStudio - LaTex (/Thread-texstudio-latex)

TexStudio - LaTex - ubuntu-marko - 04.01.2017. 11.05

Lep pozdrav Ubuntu zajednici. Срећни празници који предстоје и ови који су прошли! Smile

Instalirao sam TexStudio. Imam jedan dugi tekst za knjigu da prepišem. Pokušavam da se snađem sa lokalizacijom na Srpski jezik. Odnosno da normalno kucam srpsku ćirilicu. a isto tako i srpsku latinicu. Rešenja koja sam dosad našao, nekako ne mogu da primenim na TexStudio.
Znači trenutno program slova ĆČĐŽ ne vidi, isto tako абвгдђежзијклљмнњ... исто не види.

Ако неко има решење, пуно хвала! Smile

RE: TexStudio - LaTex - zika - 04.01.2017. 12.23

(04.01.2017. 11.05 )ubuntu-marko Piše:  Instalirao sam TexStudio. Imam jedan dugi tekst za knjigu da prepišem. Pokušavam da se snađem sa lokalizacijom na Srpski jezik. Odnosno da normalno kucam srpsku ćirilicu. a isto tako i srpsku latinicu. Rešenja koja sam dosad našao, nekako ne mogu da primenim na TexStudio.
Znači trenutno program slova ĆČĐŽ ne vidi, isto tako абвгдђежзијклљмнњ... исто не види.
Da pretpostavim(o) da sam pravilno pročitao Vaše pitanje, u šta, iskreno, sumnjam jer nema jasnog opisa dokle ste stigli sa LaTex-om... (Po)najviše me zbunjunje podebljano... Ne koristim TS. Da krenemo redom, jedno od najboljih objašnjenja kako se koristiti TeX-om glede „naših“ slova jeste:
http://poincare.matf.bg.ac.rs/~janicic//latex2e/index.html
Jednom kada/ako se to {u,o}svoji sve je jedostavno. Puteva je nekoliko, skoro da svako ima svoje rešenje, u zavisnosti od toga koliko želi da odstupi od osnovnog postulata TeX-a: prenosivosti. No, u vreme .pdf to više i nije tako veliko ograničenje.
Put kojim je meni najlakše je:
1. Odabrati macro-e koji Vama odgovaraju a i ne zavise od ćir./lat. pa je preslovljavanje jednostavno.
2. Vršiti preslovljavanje po potrebi. Makar za to imamo pregršt alatki.

RE: TexStudio - LaTex - ubuntu-marko - 04.01.2017. 13.33

Trenutno nisam pored kompa. Hteo sam reći da se naša ćirilica i posebni karakteri čćšžđ ne vide u pdf pregledu. Pogledaću link večeras. Hvala. A stigao sam do toga da imam formiran dokument za početak, kad sve prekucam, onda ću da se igram sa ulepšavanjem. Zasad da rešim prvo da se vide sva slova...
-------------------------------------------------------------------------
Ovo za sad radi..
Kod:
\documentclass[8pt, A4paper]{book}
\usepackage[left=12mm, top=0.5in, bottom=5in]{geometry}

\begin{document}
\title{Naslov izdanja}
\maketitle

\section{Predstavljanje}
Ovo je jednostavno predstavljanje knjige\\
Ovo je drugi red istoga\\
i naravno trei... ć

\section{Motivacija}
Bla bla bla citajte Bla bla bla citajteBla bla bla citajte

dshdjklsaaaadfhkdfhjfhjhjgg fdskjdfsjkfdhf fduihfdsjgh ugfhuofgih uhguifg hgoiufhdiough kgiouhrgoh kfhgouifguh kfdhgiuhfdugh fgiufhgui fuhguihfduhg gkjhiufhgiu fdkghiudfh fdkgfdiuhg fdgkhfdugh gfdiogoif kjfgkjfdgkj klfjhgkjfdh fjgjkfm kfjgkj kjfdhgk fdkjgkjfn,mf gkjf,mg fgnf gflgnlfg lfdglkgfdlgof glfkngf,. glfng flgfd.,m lkfndf, lkfnf glfkg,.f gof gfkgjniofd glkfdndf,f kogf ,fgklff f fkkfk  jg drk mrk mm

\end{document}

Samo ja verovatno nemam paket sa kodiranjem OT1, OT2.. da bi mi slova normalno radila..
Želja mi je bila da prvo sve prekucam, pa da se onda malo pozabavim oblikovanjem. Ne planiram neka kompliovane elemente.
Našao sam
Kod:
\usepackage[utf8]{inputenc}
kad ovo dodam rade sva slova osim Đ, a za ćirilicu prikazuje grešku..
Isto je i u Texmaker-u. Đ neće da toleriše..

RE: TexStudio - LaTex - promis - 04.01.2017. 20.42

Ako ti editor nije bitan probaj Lyx.
Ja sam kucao u njemu i mogla su naša slova (latinica).
Zaboravio sam detalje.

RE: TexStudio - LaTex - zika - 04.01.2017. 21.01

(04.01.2017. 13.33 )ubuntu-marko Piše:  Đ neće da toleriše...
Da bismo mogli da pomognemo pomozite nam objašnjenjem šta Vam znači podebljano...
Malo pretrage mi je pomoglo da se ne raspišem, ako nisam (po)nešto prevideo čitajući ukoso, a i da ne pokazujem kako mi starci, koji smo počinjali davno sa TeX-om od prvog zaraženog MJ-a, a i kasnije učili od nesebičnih mlađih izvrsnih snaga od kojih su neki i među piscima ponuđene knjige, to rešavamo, kada nije bilo gotovih jela, u ovako kasne sate:
http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-latex-slova-s-d-c-c-z-u-zaglavlju-reseno
http://tex.stackexchange.com/questions/85546/why-cant-i-get-a-d-with-stroke#85847

RE: TexStudio - LaTex - ubuntu-marko - 04.01.2017. 21.25

Citat:Đ neće da toleriše...
Da bismo mogli da pomognemo pomozite nam objašnjenjem šta Vam znači podebljano...

Izvinjavam se na ne j[/align]asnom pisanju.
Znači da prijavi grešku prilikom ispisivanja slova đ Đ, kad hoću da vidim kako dokument izgleda u PDF.

Lyx ne brobah još..

RE: TexStudio - LaTex - zika - 05.01.2017. 08.53

Izmenama u radnom okruženju nećete rešiti grešku (ako dobro čitam) koja potiče od sadržaja TeX file-a.

RE: TexStudio - LaTex - ivanchic - 12.01.2017. 11.21

Ispod ovoga što si prethodno uradio sa paketom inputenc dodaj liniju:

Kod:
\usepackage[T1]{fontenc}

To bi trebalo za latinicu da ti bude dovoljno da možeš da kucaš sva slova uključujući i Đ i đ. Za ćirilicu je slično, mislim da se koristi T2A enkoding i možda mora da se menja "inputenc" na iso88595. Za više pogledati u ovoj knjizi koju toplo preporučujem (ima da se kupi i štampana verzija): Osnove LaTeX-a. Mislim da ti i za latinicu u predloženoj knjizi nudi drugi inputenc.

Inače ova dva paketa (inputenc i fontenc) uvek idu u paru i menjaju se zajedno kako bi ono što se unosi sa tastature imalo smisla kompajleru LaTeX-a, bez obzira na editor koji se koristi.

RE: TexStudio - LaTex - zika - 12.01.2017. 11.49

(12.01.2017. 11.21 )ivanchic Piše:  Za više pogledati u ovoj knjizi koju toplo preporučujem (ima da se kupi i štampana verzija): Osnove LaTeX-a.
Ova odlična knjiga, uz opis, je ponuđena na samo početku... Wink
http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-texstudio-latex?pid=250006#pid250006

(12.01.2017. 11.21 )ivanchic Piše:  Inače ova dva paketa (inputenc i fontenc) uvek idu u paru i menjaju se zajedno kako bi ono što se unosi sa tastature imalo smisla kompajleru LaTeX-a, bez obzira na editor koji se koristi.
Baš tako: http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-texstudio-latex?pid=250014#pid250014 ... Wink

RE: TexStudio - LaTex - ivanchic - 13.01.2017. 08.41

@zika Nisam ni sumnjao u vas samo sam lenj da čitam sve od početka Big Grin