Ubuntu-RS forumi
Hardver za narednih 10 godina - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu Srbija caffe (/Forum-ubuntu-srbija-caffe)
+--- Forum: Chat (/Forum-chat)
+--- Tema: Hardver za narednih 10 godina (/Thread-hardver-za-narednih-10-godina)

Hardver za narednih 10 godina - ubuntu-marko - 21.12.2017. 06.07

Да проширим хардверску тему, за 3 месеца ће 10 година како имам десктоп рачунар.
Мало сам се распитивао около,

меморија 32ГБ ддр4 200€
графичка од 100€
тихо напајање 70€,
ссд128 око 60€
плоча 150€,
процесор И5 150€
кућиште 30€

и ту смо негде на око 700€врића

Претходнио рачунар који сам горе навео у моменту куповања, без графичке и са само 3гб рама ддр2 је био 500€ 2008 године, не сећам се можда сам тада узео неке звучнике за око 100тинак еура у тој цени, касније сам мењао кулер на проц, додао меморију до садсшњих 8, заменио 2 графичке.

Горе сам уопштено навео компоненте, шта се препоручује зашто и по којој цени, боље од нечег другог? Истина је да ми тренутно не треба толико јака конфигурација за нешто посебно, само ако је не будем заменио наредних 10 година, радиће ултимативно добро за већину свега што може да ми затреба.

Каква су ваша искуства? Какава би конфигурација била бомба за наредних 10 година?

RE: Hardver za narednih 10 godina, ex: codec za Canon - promis - 24.12.2017. 09.47

Da kupujem računar kupio bih i3 poslednje generacije (8). To je po meni najoptimalnija kupovina.
RAM je dovoljno 8GB. Jedino ako radiš nešto (zaista) zahtevno (3D, Video) treba ići na 16GB.
GPU, opet po potrebi. Ako ne radiš 3D, video, igre. Onda neka osnovna nvidia poslednje generacije (npr. 1050).
(Spominjem Intel i nVidia jer to koristim. AMD ne pratim. Ko prati AMD neka da komentar.)

RE: Hardver za narednih 10 godina - ubuntu-marko - 24.12.2017. 10.27

Ко је ово урадио!? појеба ми се текст који сам спремао да објавим Mad

Неки људи овде превише озбиљно схватају улогу модератора. Ко вам даје право да ово режете без да ме обавестите?! То је безобразно мајке ми..

Хтео сам рећи да је срж проблем у вези са пуштањем видеа вероватно овај мој процесор, који је тада дошао као компромисно решење.

"inace i3 je dual core a i5 quad core i oba imaju tehnologiju virtuelnog deljenja svakog jezgra tako da softverski imas puta dva"

промис то би била јефтинија комбинација вероватно, занима ме да ли си изабрао i3 задње генерације пре него i5 из разлога што код линукса није добро искоришћен i5 или неког другог?

Ето и сад нема теме која је почела као претпоставка да је реч о кодеку за Canon, čemu tako?? Što to radite??

RE: Hardver za narednih 10 godina - zika - 24.12.2017. 10.48

Kao što sam Vam napisao u ličnoj poruci, greška je moja i samo moja. Žao mi je ali ne mogu da vratim izgubljeno iako bih voleo. Nije mi to bila namera li me to ne opravdava. Mea culpa.

RE: Hardver za narednih 10 godina - ubuntu-marko - 24.12.2017. 10.56

Добро, шта да кажем..

Овај форум је јако квалитетан, имам искуство да сам овде решио скоро сваки проблем који ме је мучио.

Али забога милога, претерана педантност и строгост убија вољу људима да пишу, пустите тему, има времена, кад се развије у неком смеру после 7-15 дана може да се пребаци у неку другу категорију.
Ја сам тему почео мислећи да је Софтвер проблем, неко је без рамишљања (јер је знао!) пребацио у Хардвер, ми смо закључили да је хардвер у питању и наставили да пишемо на тему Хардвер, и тема аутоматски лети у чет, па добро Жико, јесте били десетар у војсци?
Нема никакве потребе за тако изхитреним шалтањем, то мало поремети оне који прате и убије вољу за писањем..

Ово је само добро намерно, не желим да вам набијам кривицу, већ се осећате кривим, само бих волео да се не догађа више.

Пола сам заборавио шта сам написао и хтео написати на започету тему, јер ми је полука одлетела кад је нестала тема..

RE: Hardver za narednih 10 godina - promis - 24.12.2017. 12.11

Biram i3 8. generacije jer ima 4 fizička jezgra i bolji odnos cene/snage od i5.
(I za moje potrebe je on dovoljan.)

Elem, što se tiče Canon video fajlova, ako to nisi uspeo da pročitaš,
U specifikaciji za kameru piše:

Four MP4 quality recording modes
50p: 1920 x 1080, 35Mbps;
25p: 1920 x 1080, 24Mbps,
25p: 1920 x 1080, 17Mbps,

i moj predlog je da koristiš podešavanje snimanja ovaj srednji ako nećeš menjati CPU. Ako da, onda nastavi u ovom najboljem. Mada nije neka osetna razlika u kvalitetu.
Lično nisam ljubitelj konstatnog snimanja u 50fps, jer smanjuje dužinu ekspozicije, možda može da smeta i kasnije (TV plejeri, montaža itd.) i zahtevniji je hardverski od 25fps. Tu brzinu snimanja koristim samo kada želim da usporim snimak, inače uvek snimam 25fps.

RE: Hardver za narednih 10 godina - zika - 24.12.2017. 14.36

(24.12.2017. 10.56 )ubuntu-marko Piše:  Добро, шта да кажем..

Овај форум је јако квалитетан, имам искуство да сам овде решио скоро сваки проблем који ме је мучио.

Али забога милога, претерана педантност и строгост убија вољу људима да пишу, пустите тему, има времена, кад се развије у неком смеру после 7-15 дана може да се пребаци у неку другу категорију.
Ја сам тему почео мислећи да је Софтвер проблем, неко је без рамишљања (јер је знао!) пребацио у Хардвер, ми смо закључили да је хардвер у питању и наставили да пишемо на тему Хардвер, и тема аутоматски лети у чет, па добро Жико, јесте били десетар у војсци?
Нема никакве потребе за тако изхитреним шалтањем, то мало поремети оне који прате и убије вољу за писањем..

Ово је само добро намерно, не желим да вам набијам кривицу, већ се осећате кривим, само бих волео да се не догађа више.

Пола сам заборавио шта сам написао и хтео написати на започету тему, јер ми је полука одлетела кад је нестала тема..
Nemojte se brinuti, posle ove druge ili treće greške za sve ove godine, samoban počinje sad i trajaće dugo.
Odužio sam se višestruko za sve što sam ovde i zbog ovog mesta naučio.
Srećna 2018. i one koje slede i dobro zdravlje i raspoloženje Vam svima želim.

RE: Hardver za narednih 10 godina - ubuntu-marko - 24.12.2017. 17.32

Хвала zika самокритичност је добра ако је позитивна, не деструктивна. Можда има неког смисла у овоме што сам написао горе, па би пут до поправка ситиуације могао бити мало више стрпљења и толеранције уместо самобана.

promis - promena procesora.. zvuči mi kao ne tako loša ideja za brzu promenu na trenutnoj konfiguraciji. Ako bi uspeo da nađem 6-10 puta bolji procesor koji paše na ovu ploču.

Хвала за поређење i3 i5, помоћиће при одлуци за куповину нове машине.

Технички гледано ако је 16гб сасвим довољно, да ли то значи да 32гб нема никаквог смисла тренутно или уопште, у комбинацији са овим процесором?
Можда је довољно да узмем плочу са којим слотом више и да касније додам још 16гб меморије..

RE: Hardver za narednih 10 godina - promis - 24.12.2017. 17.54

Linux u načelu koristi dosta RAM-a, ali nikad nisam koristio računar sa 32GB da bih znao koliko će biti upotrebljeno. Sa standardnim podešavanjima kod mene je u upotrebi oko 3/4 RAM-a od 8GB.
Ne znam zašto želiš toliku količinu RAM-a? Jedino ako podesiš sistem da zauzme što više RAM-a da bi imao korist od toga. Ili pokrećeš toliko zahtevne programe.

Puno RAM-a neće učiniti da video ide tečnije.

Ja od skoro imam 8GB i to mi je više nego dovoljno.

RE: Hardver za narednih 10 godina - ubuntu-marko - 24.12.2017. 18.51

То је можда подсвесно, прво сам некада давно имао 386тицу, онда пентијум један са 128мб рама и тако се то повећавало временом, а увек изгледало премало.
"каже: Француз има жену и љубавницу воли љубавницу, енглез има жену и љубавницу воли жену, србин има жену и љубавницу воли да има!" Big Grin

Ако гледамо тренутну ситуацију, можда је 8гб сасвим довољно, кроз 2 године можда ни 64гб, неће бити необично.

Дешавало ми се у животу пар пута да сам наишао на комп, слабији него онај који ја имам, али тако добро упакован да је радио као сингерица, и брже и боље и није се чуо кад је укључен.
Мој се чује ко прекрупач, не ради тако добро а јачи је има више меморије, а слабију графичку.

Није ми сасвим све једно хоћу ли дати 350 или 700 €вра, али волео бих да једном саставим бомбастичан, бајковит комп, који ће дуже времена да пева све што му задам да одради.

Сваки коментар је добро дошао.

RE: Hardver za narednih 10 godina - ubuntu-marko - 24.12.2017. 21.11

Citat:Biram i3 8. generacije jer ima 4 fizička jezgra i bolji odnos cene/snage od i5.

Citat:do skor je to bilo dostupno samo u americi i tamo je kostao 160+ dolara
pa cemo da vidimo ima li ga ovde i koliko ce kostati

Да ли се i3 8. генерације може добити у Србији?

Захвалница је у замену за ону што је нестала Smile Wink

RE: Hardver za narednih 10 godina - promis - 24.12.2017. 21.49

Da, odavno je već dostupan ovde. Ono bar, ima ga na sajtovima prodavaca.
Ovaj što sam referencirao je nešto manje od 15k din.

RE: Hardver za narednih 10 godina - djetvan - 25.12.2017. 11.38

(24.12.2017. 21.49 )promis Piše:  Da, odavno je već dostupan ovde. Ono bar, ima ga na sajtovima prodavaca.
Ovaj što sam referencirao je nešto manje od 15k din.

Evo ga ; http://www.winwin.rs/procesori-intel-cpu-lga1151-intelr-coretm-i3-8100-3-6ghz-box-14nm-6826848.html

RE: Hardver za narednih 10 godina - ubuntu-marko - 11.01.2018. 13.21

---- HP Pavilion
Intel® Core™ i5-4200U CPU @ 1.60GHz
RAM: 7911 MiB
ssd 120gb

Овај лаптоп је вероватно са i5 процесором прве генеравије.
Испробао сам видео са камерице Canon LEGRIA HF R806 и ради одлично.

Рачунар ми стоји око годину дана од кад је престао да ради тврди диск услед превисоке температуре. Најзад сам узео ссд и убацио га уместо хдд, брзина подизања система 16.04 Ubuntu Studio је отприлике 10 секунди.

Одушевљен сам лаптопом, а да практично нисам знао колико је добар. За сада одустајем од куповине десктоп рачунара, јер видим да ми не треба. Када се за то поново одлучим убацићу тему да опет проћаскамо.

Видео са камерице због којег сам отворио тему је одлетео у једном делу теме, а утврдили смо да мој преслаб Атлон дуал кор није у стању да га нормално пусти.

Захваљујем се форуму и његовим најактивнијим актерима! Smile

п.с.
Мало поређење, приликом пуштања видеа највећег могућег могућег квалитета са ове камерице оптерећење процесора је макс 33% док је меморија негде на 19%.

RE: Hardver za narednih 10 godina - promis - 11.01.2018. 20.08

Navedeni CPU je 4. generacije. Prvi broj u oznaci označava generaciju.

RE: Hardver za narednih 10 godina - ubuntu-marko - 11.01.2018. 20.36

Аха онда је овај i3 о којем смо причали 8-ме генерације.

RE: Hardver za narednih 10 godina - promis - 11.01.2018. 23.29

Da, kao što sam to već i napomenuo.