Ubuntu-RS forumi
Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ubuntu Srbija caffe (/Forum-ubuntu-srbija-caffe)
+--- Forum: Chat (/Forum-chat)
+--- Tema: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior (/Thread-linux-administracija-i-devops-sta-sve-treba-da-zna-junior)

Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - Lacky - 04.06.2018. 15.58

Da li neko može da mi kaže koje znanje je potrebno da poseduje junior kako bi dobio posao i šansu da postane pravi admin/devops?

Na internetu ima mnogo informacija, i teško je početniku da odvojji ključne stvari od manje bitnih. Shell, Ansible, Git, Docker, virtuelizacija (KVM, QEMU, Xen), Python, sve varijacije LAMP, CI/CD... Bezbroj pojmova za početnika.

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - vix - 04.06.2018. 23.37

Prvo trebaš GNU/Linux kao OS da držiš u malom prstu. To znači da treba odlično da barataš shell-om, svim shell alatima, poznaješ koncepte *nix fajl sistema i sve standardne sistemske servise. Posle toga ide sve (i bukvalno sve) ovo što si gore nabrojao + moraš da poznaješ aplikacije za koje radiš deploy. A odakle da kreneš? Pa redom...

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - promis - 05.06.2018. 06.06

Otprilike, trebao bi da znaš da radiš sa većinom programa u /bin i /sbin.

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - Lacky - 05.06.2018. 21.06

Hvala na odgovorima!

Prvo teorijski kako funkcionišu OS i mreže, pa onda sve redom.
Da bih mogao da simuliram razne kombinacije, potrebne su mi virtuelne mašine. Koji program preporučujete za početak? VirtualBox, Qemu (KVM) ili nešto treće?

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - vix - 05.06.2018. 21.21

VirtualBox ti je verovatno najpraktičniji.

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - Lacky - 27.07.2018. 17.09

Na koji način devops (ili administrator) može da pokaže svoje znanje? Programeri mogu svoje projekte da objave negde ili na neki drugi način da prezentuju svoj rad, ali administrator ne može tako jednostavno da dokaže tvrdnje iz CV-a.

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - vix - 28.07.2018. 15.52

I DevOps-i mogu da se bave kreativnim poslom. Napravi i objavi neke korisne role za Ansible, korisne Docker image, uključi se u neki OS projekat kao sysadmin/devops podrška programerima za build, testiranje, deploy, automatizaciju aplikacija ili nešto peto, napravi blog sa zanimljivim člancima gde ćeš pokazati znanje... Ovo generalno ne zahteva novčana ulaganja, samo vreme i lično angažovanje. S druge strane, možeš da juriš i neke kurseve i sertifikate što naravno košta.

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - najkarika - 02.08.2018. 22.14

Možda nešto od ovoga može pomoći:

https://training.linuxfoundation.org/sysadmin-day-2018/?SSAID=747593

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - Lacky - 03.08.2018. 13.00

Блог је одлична идеја.Мислим да може бесплатно да се направи статични блог на GitHub-у, евентуално ће ме само закуп домена коштати.

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - charobnjak - 09.08.2018. 08.24

Zakup domena na githubu ne postoji
Mozes uzeti npr adresu
https://adresa.github.io
i koristiti je kao blog

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - friv - 04.04.2019. 16.35

Hteo bih ad se nadovezem na temu,mada u drugom pravcu slicnog sadrzaja.

Da li je bolje da zavrsim kurs na akademiji za Linux administratora ili za Network administratora? Ovo pitam jer koliko gledam obicno firme traze one koji ce raditi u Windows okruzenju tipa instaliranje Windowsa,backup, tuteri,switcheri jednostavno se vise trazi ljudi za Windows. Inace meni vise odgovara za Linux admina jer ipak 90% se radi preko terminala,ako padne system,pa nov update,patching itd. Nekako mi je Network admin obimniji posao,ako gresim neka me neko ispravi.

Ali ipak sam u nedoumici sta izabrati od ta dva. Hvala

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - Marko.munze - 20.09.2019. 10.59

(04.04.2019. 16.35 )friv Piše:  Hteo bih ad se nadovezem na temu,mada u drugom pravcu slicnog sadrzaja.

Da li je bolje da zavrsim kurs na akademiji za Linux administratora ili za Network administratora? Ovo pitam jer koliko gledam obicno firme traze one koji ce raditi u Windows okruzenju tipa instaliranje Windowsa,backup, tuteri,switcheri jednostavno se vise trazi ljudi za Windows. Inace meni vise odgovara za Linux admina jer ipak 90% se radi preko terminala,ako padne system,pa nov update,patching itd. Nekako mi je Network admin obimniji posao,ako gresim neka me neko ispravi.

Ali ipak sam u nedoumici sta izabrati od ta dva.

Hvala
Ako misliš na I T Akademiju mislim da je daleko bolje da završiš za linuks admina nego za admina mreža. Razlog za ovo je taj, što danas mnogo toga jednostavno radi u oblaku, npr. na Amazonu pa ti administracija mreža tu praktično nije ni potrebna. Imam prijatelja, koji radi praktično samo u oblaku kao admin, ali je za posao, koji on radi potrebno dobro poznavanje rada u linuksu.
Mene zanima da li je moguce raditi sistem administraciju bez znanja Pythona? Znam da se shel skriptovanje podrazumeva.

Izdvojen odgovor od navoda radi lakšeg čitanja.

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - vix - 20.09.2019. 22.33

(20.09.2019. 10.59 )Marko.munze Piše:  Mene zanima da li je moguce raditi sistem administraciju bez znanja Pythona? Znam da se shel skriptovanje podrazumeva.

Za sistem administraciju striktno ti ne treba znanje Python-a. Za neki DevOps tip posla bi ti moglo zatrebati.

Stvar je u tome kakva je priroda tvog posla i na kom nivou se njime baviš. Poznavanje Python-a ili nekog drugog jezika će ti omogućiti da za svoje ili tuđe potrebe možeš da razviješ alate koji će tebi ili nekom drugom olakšati život. Neke stvari je mnogo teže izvesti shell skriptovanjem. Npr. manipulacija JSON, YAML, XML podacima, manipulacija podacima u bazama podataka, komunikacija sa nekim web API-jem (aplikacija, uređaj...) je teško izvodljiva korišćenjem čisto shell-a i priručnih alata.

Moje je mišljenje da sistem admini treba da znaju da programiraju u nekom programskom jeziku. Python je odličan izbor jezika.

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - Marko.munze - 21.09.2019. 06.48

(20.09.2019. 22.33 )vix Piše:  Za sistem administraciju striktno ti ne treba znanje Python-a. Za neki DevOps tip posla bi ti moglo zatrebati.

Stvar je u tome kakva je priroda tvog posla i na kom nivou se njime baviš. Poznavanje Python-a ili nekog drugog jezika će ti omogućiti da za svoje ili tuđe potrebe možeš da razviješ alate koji će tebi ili nekom drugom olakšati život. Neke stvari je mnogo teže izvesti shell skriptovanjem. Npr. manipulacija JSON, YAML, XML podacima, manipulacija podacima u bazama podataka, komunikacija sa nekim web API-jem (aplikacija, uređaj...) je teško izvodljiva korišćenjem čisto shell-a i priručnih alata.

Moje je mišljenje da sistem admini treba da znaju da programiraju u nekom programskom jeziku.Koliko se u ovom poslu može primeniti Java? python znam kako radi, ali ne znam u njemu ništa da programiram, niti sam to ikada pokušavao, ali mogu da kažem da sam solidan poznavalac jezika Java i da ga i dalje učim i vežbam. Neupuštajući se u to koji jezik od ova dva je bolji, želim samo da znam ima li i može li java imati ikakvu primenu u ovom poslu, pošto sam primetio da se ipak ređe sreće u linuksu od pythona.

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - friv - 29.12.2019. 13.44

Pozdrav svima. Dosta dobrih objasnjenja ali ja bih malo probudio pricu tj. ako neko bas zna detaljnije ili je cuo od nekog Linux admina.

Da li je istina da Linux administratori rade u nekim vecim kompanijama,tj. gde su super kompjuteri,ili da pojasnim. Nisu u pitanju firme tipa gde ima ono 50 radnijka,prodavnice itd. Nego su u pitanju Apache serveri,sto znaci hosting kompanije,banke,vladini sketori itd...

Znaci po meni Windows administratori rade u manjim firmama i obicno se tu popravlja hardver,instalira Windows,upedjtuje,dodaju se nalozi u Acive directory. A u Linux okruzenju je sasvim druga prica jer se radi u terminalu 99% .Fakticki Linux je vise zastupljeniji u jakim kompanijama gde su ono superkompjuteri Google,Facebook....

Mene vise privlaci taj poziv Linux administratora jer ipak mislim da ovde kad nas se moze imati veca plata od Windows admina. Ono sto je veoma zanimljivo je da se i plate za Linux admina u USA idu i preko 100k godisnje a ovde kod nas ako doguraju do 800 evra mesecno plafon.

I imam jos jedno veoma vazno pitanje za Linux administraciju. Sta mislite da li bi Amer zaposlio nas odavde da radimo kao remote na npr. VPS serverima,tj. na nekom hostingu,ili bilo u nekoj vecoj kompaniji. Sto znaci da radimo remote i da radimo sve u terminalu,Apache serveru,WHmu itd ?

RE: Linux administracija i devops - šta sve treba da zna junior - Marko.munze - 30.12.2019. 00.29

Pozdrav. Što se plate tiče, tvrdim da nije to tačno. Lično poznajem više admina, koji imaju po par hiljada evra platu. to da linux admini rade u velikim kompanijama a windows admini u malim je delimično tačno, ali ne mora biti pravilo. windows sistem administracija se može raditi sa ipak mnogo manje znanja, jer se posao svodi na popravku hardvera i na to da li ćeš nekome dati ili oduzeti prava za nešto, dok ćeš za sve ozbiljnije sistemske probleme zvati Microsoft. Zbog toga verovatno, ti admini i jesu manje plaćeni. Imam druga sa Microsoft sertifikatom za sistem admina pa se nešto ne razbija ni od posla ni od para. Kod linux-a je prica mnogo ozbiljnija iz tog razloga, Što si prepušten sam sebi i, što praktično svaki problem moraš sam da rešavaš. Zbog toga ti je potrebno daleko daleko veće znanje za administraciju u linux-u nego u windows-u.
Pricao mi je covek, koji je radio preko remote-a za Neke Belgijance. Mislim da je bila u pitanju administracija nekog valjda sajta. U principu se to moze raditi, ali je to vise neki kao honoraran posao. Dakle, posla je od prilike par sati nedeljno, slaba lova i u glavnom treba da si tu samo kad se neplanski desi neki problem. Ozbiljnije poslove tesko da ce ti neko dati tako da radis, ma da ako si zaista dobar admin ili si na putu da to zaista i postanes, veruj mi da uopste neces imati problem sa nalazenjem posla.