Ubuntu-RS forumi
Problem sa nadogradnjom - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ostala aktivna izdanja (/Forum-ostala-aktivna-izdanja)
+--- Forum: Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr (/Forum-ubuntu-14-04-lts-trusty-tahr)
+---- Forum: Ubuntu14.04 LTS Trusty Tahr - Instalacija (/Forum-ubuntu14-04-lts-trusty-tahr-instalacija)
+---- Tema: Problem sa nadogradnjom (/Thread-problem-sa-nadogradnjom)

Problem sa nadogradnjom - Apolid - 31.07.2018. 14.01

Pozdrav svima Dejan ovde i imam jedan proeblem vezan za nadogradnju sa 14.04 lts na 16.04lts. Kada pokrenem upgrade izadje mi prvo ova poruka.
Kod:
Some third party entries in your sources.list were disabled. You can re-enable them after the upgrade with the 'software-properties' tool or your package manager.
Zatim, iako me tako da kazem pusti da idem dalje pokaze ovu poruku i tu naravno prekine upgrade.
Kod:
The upgrade has aborted. The upgrade needs a total of 3,841 M free space on disk '/'. Please free at least an additional 1,585 M of disk space on '/'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
Uradio sam po par saveta clanova odavde i to po prvom problemu odcekirao sve ppa rapozitorijume preko grafickog alata Softwere - Properties i preko gedita zakomentarisao # iste ali nista. Za drugi problem vezan za ciscenje particije bilo koja komanda u terminalu ne odgovara, tipa sudo apt-get clean command not found. Ako neko ima jos neki predlog u vezi ovoga bio bih zahvalan i izvinjavam se ako sam ponovio temu.

RE: Problem sa nadogradnjom - Cvetan - 31.07.2018. 15.15

Nemaš dovoljno prostora na root particiji.

Ne veruejm da bi clean mogao da skine toliko čak i da ti radi komanda.

Kolika je root particija?

RE: Problem sa nadogradnjom - Apolid - 31.07.2018. 15.36

Evo sta kaze dh - h:
Kod:
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
udev            1.8G  4.0K  1.8G   1% /dev
tmpfs           371M  1.5M  369M   1% /run
/dev/sda5        12G  8.9G  2.3G  80% /
none            4.0K     0  4.0K   0% /sys/fs/cgroup
none            5.0M     0  5.0M   0% /run/lock
none            1.9G  5.2M  1.9G   1% /run/shm
none            100M   64K  100M   1% /run/user
/dev/sda7       199G  132G   68G  67% /home
/dev/sda1        81G   22G   60G  27% /windows

RE: Problem sa nadogradnjom - promis - 31.07.2018. 15.48

Daj
Kod:
sudo du -hd 1 / 2> /dev/null

RE: Problem sa nadogradnjom - Apolid - 31.07.2018. 15.52

Evo.
Kod:
dejcha@dejcha-laptop:~$ sudo du -hd 1 /
[sudo] password for dejcha:
825M    /var
du: cannot access ‘/run/user/1000/gvfs’: Permission denied
2.7M    /run
186M    /opt
132G    /home
22M    /etc
4.0K    /mnt
0    /sys
4.0K    /dev
4.0K    /lib64
9.7M    /bin
3.5M    /lib32
13M    /sbin
21G    /windows
6.9G    /usr
8.0K    /media
4.0K    /srv
16K    /lost+found
796M    /lib
956K    /root
4.0K    /cdrom
du: cannot access ‘/proc/13571/task/13571/fd/4’: No such file or directory
du: cannot access ‘/proc/13571/task/13571/fdinfo/4’: No such file or directory
du: cannot access ‘/proc/13571/fd/4’: No such file or directory
du: cannot access ‘/proc/13571/fdinfo/4’: No such file or directory
0    /proc
120M    /boot
22M    /tmp
162G    /
dejcha@dejcha-laptop:~$

RE: Problem sa nadogradnjom - promis - 31.07.2018. 19.32

/var jeste nešto veći, ali opet neće pomoći ni njegovo čišćenje.
Ni jedan folder nije nešto neubičajeno veliki, tako da ne znam šta ti kažem. Deinstalacija nepotrebnih programa neće mnogo pomoći takođe.
Dolazim do zaključka da si odabrao malu particiju za /. Lično ne radim nadogradnje pa nisam bio svestan da je to prostorno zahtevan proces.

Jedino rešenje bi bilo kada bi moglo da se usmeri preuzimanje nadogradnje na drugu particiju, negde u $HOME recimo.
Ili da se montira folder u koji ide nadogradnja na neku drugu particiju npr.

RE: Problem sa nadogradnjom - Apolid - 31.07.2018. 19.47

Jeste var nesto veci ali je to ceo var. Onaj deo sto si mi rekao var/log je vrlo mali oko 20mb. Ne znam ni sam sta se desava prosla nadogradnja je isla sasvim u redu i preko aplikacije ubuntu tweak sam oslobodio podosta prostora( ne ovoliko koliko sada trazi ) i bilo je sve u redu. Jedino je problem sto ja ne znam kako taj folder da uradim i da ka njemu preusmerim tu nadogradnju kao ili negde u Home.

RE: Problem sa nadogradnjom - mikisid - 31.07.2018. 20.44

Po meni jedino rešenje je da uzmeš live sistem i dodeliš malo prostora root particiji, inače to je jako mala particija, ne znam zašto si je baš toliko malu napravio, ja obično ne idem ispod 20gb.

RE: Problem sa nadogradnjom - promis - 31.07.2018. 20.45

Koliko shvatam nadogradnju vrši apt. Pa možda da se njemu podesi neki drugi radni folder (a ne default folder /var/cache/apt). Ili da se ceo /var prebaci na drugu particiju.

RE: Problem sa nadogradnjom - Apolid - 31.07.2018. 21.00

(31.07.2018. 20.44 )mikisid Piše:  Po meni jedino rešenje je da uzmeš live sistem i dodeliš malo prostora root particiji, inače to je jako mala particija, ne znam zašto si je baš toliko malu napravio, ja obično ne idem ispod 20gb.
Izgleda da cu to morati da uradim tj. bolje ce ortak na ciji sam predlog pre vise godina i probao linux jos dok je bila Mandriva ali mi je instalrao i dual boot xp i vmware., pa sve to lepo da obrise i da instaliramo ponovo linux sa naravno malo vecom root particijom.
Uklonjen pogrešan navod da bi se video odgovor.

(31.07.2018. 20.45 )promis Piše:  Koliko shvatam nadogradnju vrši apt. Pa možda da se njemu podesi neki drugi radni folder (a ne default folder /var/cache/apt). Ili da se ceo /var prebaci na drugu particiju.
Videcu promis to sto predlazes sa ortakom koji to mnogo bolje zna od mene ili da kao sto sam napisao u predhodnom odgovoru sve ono sto vise ne koristim tj. dual boot i vmware obrisem i da particiji root dam vise prostora.

RE: Problem sa nadogradnjom - mikisid - 31.07.2018. 21.05

Ako duži vremenski period nisi particionisao i čistio hdd bilo bi ekstra kada bi mogao vajpovati sve sa njega i uraditi sve ispočetka natenane Wink ali ako ne bolje live cd i gparted resajzuješ i dodeliš prostora i teraj dalje, najbezbolnije. Ili prouči tematiku što ti je promis predložio.

RE: Problem sa nadogradnjom - Apolid - 31.07.2018. 21.13

(31.07.2018. 21.05 )mikisid Piše:  Ako duži vremenski period nisi particionisao i čistio hdd bilo bi ekstra kada bi mogao vajpovati sve sa njega i uraditi sve ispočetka natenane Wink ali ako ne bolje live cd i gparted resajzuješ i dodeliš prostora i teraj dalje, najbezbolnije. Ili prouči tematiku što ti je promis predložio.
Nisam iskreno, zato i kazem da bi najbolje sto kazes vajpovati sve sa njega, jer je to naravno sigurniji nacin brisanja i nanovo instalacija.

RE: Problem sa nadogradnjom - mikisid - 31.07.2018. 21.30

Brisanjem čitavog hdd-a ćeš osvežiti i sam hdd jer ga nisi duži vremenski period dirao a arčio si ga maksimalno. Wink

RE: Problem sa nadogradnjom - Apolid - 31.07.2018. 21.35

(31.07.2018. 21.30 )mikisid Piše:  Brisanjem čitavog hdd-a ćeš osvežiti i sam hdd jer ga nisi duži vremenski period dirao a arčio si ga maksimalno. Wink
Upravo tako. To cu da uradim sto pre a jesam ga sto kazes arcio svakodnevno, pa je red da se malo i obnovi...da ne bude ko' u onom vicu : Gospodjo, gde ste vi videli travu na auto-putu..Wink

RE: Problem sa nadogradnjom - zika - 01.08.2018. 09.17

Premešteno

RE: Problem sa nadogradnjom - djetvan - 01.08.2018. 11.41

Citat:Videcu promis to sto predlazes sa ortakom koji to mnogo bolje zna od mene ili da kao sto sam napisao u predhodnom odgovoru sve ono sto vise ne koristim tj. dual boot i vmware obrisem i da particiji root dam vise prostora.

Nije neophodno da se prilikom instalacije pravi posebna particija za /home, dovolno je da se naprave samo dve ; root / i swap.
U slučaju da se sistem apgrejduje ili se preko njega napravi nova instalacija na taj način što se pregazi stara instalacija /home ostaje sačuvan. Stari /home nestaje jedino ako se pre instalacije sistemska particija obriše (delete .)

RE: Problem sa nadogradnjom - zika - 01.08.2018. 12.19

(31.07.2018. 21.35 )Apolid Piše:  da ne bude ko' u onom vicu : Gospodjo, gde ste vi videli travu na auto-putu..Wink
O kom vicu je ovde reč?

RE: Problem sa nadogradnjom - promis - 01.08.2018. 18.55

I mene zanima koji je vic. Cool