Ubuntu-RS forumi
[Rešeno] Računar neće da se ugasi - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Ostala aktivna izdanja (/Forum-ostala-aktivna-izdanja)
+--- Forum: Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver (/Forum-ubuntu-18-04-lts-bionic-beaver)
+---- Forum: Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver: Hardver (/Forum-ubuntu-18-04-lts-bionic-beaver-hardver)
+---- Tema: [Rešeno] Računar neće da se ugasi (/Thread-reseno-racunar-nece-da-se-ugasi)

[Rešeno] Računar neće da se ugasi - bayo - 07.01.2019. 15.41

Pozdrav, danas sam instalirao Ubuntu 18.04 LTS. Instalacija je prošla ok, ali imam problem kada hoću da ugasim računar kliknem na power off i računar zamrzne na crnom ekranu sa kursorom u gornjem levom uglu. Ventilatori se čuju, lampice sijaju, ali se ne gasi. Tražio sam po guglu rešenja i probao sa;
Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=force"
bezuspešno. Da li neko ima rešenje za ovaj problem?
Koristite code-tag-ove.
Premešteno.

[Rešeno] Računar neće da se ugasi - zika - 08.01.2019. 08.36

Šta se desi ako, u CLI, zadate
Kod:
poweroff
a šta ako zadate
Kod:
sudo systemctl isolate poweroff.target
?

[Rešeno] Računar neće da se ugasi - promis - 08.01.2019. 09.26

Da li misliš kada pritisneš Power dugme na kućištu ili softverski iz menija?

[Rešeno] Računar neće da se ugasi - bayo - 08.01.2019. 17.38

(08.01.2019. 08.36 )zika Piše:  Šta se desi ako, u CLI, zadate
Kod:
poweroff
a šta ako zadate
Kod:
sudo systemctl isolate poweroff.target
?

U prvom slučaju zakuca kad se pojavi Ubuntu logo, u drugom slučaju zakuca na crnom ekranu.

(08.01.2019. 09.26 )promis Piše:  Da li misliš kada pritisneš Power dugme na kućištu ili softverski iz menija?

Softverski iz menija. Počne da se gasi, ali onda moram fizički da pritisnem power i držim dok se ne ugasi.

[Rešeno] Računar neće da se ugasi - zika - 10.01.2019. 07.51

1. Pokušajte da sačekate malo duže, moguće je da računar čeka default od 1m30s za „spuštanje“ mreže, što je poznata pojava... Ako je čekanje pomoglo videti pod 3. kako to izmeniti...
Znači, nije „zaglavio“ nego samo poštuje naređeno mu...
2. Pokušajte da u Grub-u, pri podizanju, uklonite, ako postoji
Kod:
acpi=off
što je, takođe, poznat mogući razlog... Ako je pod 2. uspelo onda je pod 3. nepotrebno...
3. U file-u /etc/systemd/system.conf dodajte
Kod:
DefaultTimeoutStopSec=Ns
odaberite N koje Vam najbolje odgovara, meni je 4 sasvim OK, čime isključujete default za to čekanje od 90s.
I tako dalje, da vidimo da li su ove najjednostavnije mogućnosti pomogle...

[Rešeno] Računar neće da se ugasi - promis - 10.01.2019. 08.27

I kod mene se nekad dešava da se malo duže isključuje, ali se na kraju isključi. Tako da vredi da se pusti da prođe neko vreme, ako to već nisi radio.
Možeš i da ukloniš „quiet splash“ u GRUB-u pa da vidiš možda nešto bude pisalo.

[Rešeno] Računar neće da se ugasi - zika - 10.01.2019. 09.45

Ili, jednostavno, iščitati log/journal file(ove) u koj{e,i}m{,a} piše gde je „zapelo“...

[Rešeno] Računar neće da se ugasi - bayo - 11.01.2019. 11.33

(10.01.2019. 07.51 )zika Piše:  1. Pokušajte da sačekate malo duže, moguće je da računar čeka default od 1m30s za „spuštanje“ mreže, što je poznata pojava... Ako je čekanje pomoglo videti pod 3. kako to izmeniti...
Znači, nije „zaglavio“ nego samo poštuje naređeno mu...
2. Pokušajte da u Grub-u, pri podizanju, uklonite, ako postoji
Kod:
acpi=off
što je, takođe, poznat mogući razlog... Ako je pod 2. uspelo onda je pod 3. nepotrebno...
3. U file-u /etc/systemd/system.conf dodajte
Kod:
DefaultTimeoutStopSec=Ns
odaberite N koje Vam najbolje odgovara, meni je 4 sasvim OK, čime isključujete default za to čekanje od 90s.
I tako dalje, da vidimo da li su ove najjednostavnije mogućnosti pomogle...

Pokušao, ostane na crnom ekranu. U gornjem levo ćošku piše do_IRQ: 0.55 No irq handler for vector.

[Rešeno] Računar neće da se ugasi - bayo - 11.01.2019. 22.21

Izgleda sam rešio problem tako što sam promenio drajver grafičke. Promenio sam sa X servera na Nvidia i sada se računar gasi bez problema. Ukoliko ponovo počne da pravi probleme, javljam se. Hvala.