Ubuntu-RS forumi
Pitanje kuda dalje: - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Ubuntu Srbija (/Forum-ubuntu-srbija)
+--- Tema: Pitanje kuda dalje: (/Thread-pitanje-kuda-dalje)

Stranice: 1 2 3

Pitanje kuda dalje: - uros - 17.10.2019. 17.38

Imajući u vidu zamor materijala, kao relevantni faktor, i manjak slobodnog vremena, da ne spominjem da neki inspirativni i sjajni ljudi nisu više ovde - postavljam pitanje smisla.

da, da: u zatvorenom delu foruma sam par puta pokušao, bezuspešno da otvorim nit rasprave na temu, ali bez relevantnog odgovora,

Danas me Ubuntu LoCo Council suočio sa dilemom da li da produžim sopstveno članstvo, a posledično i ove zajednice ili ne.
Kliknuo sam yes, pa do 17.10. 2020. ovaj portal je zastupljen punopravno u Savetu.
Sa svim privilegijama, pravo glasa, i blabla.

Ali postavlja se pitanje smisla, naime, i to ne baš bezveze.

Ima li smisla održavati vatru? I na kraju ima li iko od korisnika foruma da želi da preuzme obaveze, vreme koje te obaveze podrazumevaju, volju da to radi bolje od mene?

Želi li neko da nasledi od mene sve navedeno?

Hajde da popričamo o budućnosti ili da arhiviramo šta imamo pa da se izljubimo.

Sve može ovaj put, meriokratski kažem:
post na ovoj temi
PP meni u Inbox
Mail

sve može, ne mora da bude transparentno i javno. A pitanje je ima li smisla Ubuntu Srbija?

RE: Pitanje kuda dalje: - uros - 17.10.2019. 22.50

baš niko da odgovri je - poruka.

Hvala,

RE: Pitanje kuda dalje: - promis - 18.10.2019. 08.27

Gledam da ne govorim kada nemam ništa pametno da kažem. U ovom slučaju to bi bilo dati neki konkretni predlog za rešenje, koji nemam.

A nepametno bih mogao reći:
  • Bilo bi dobro da se zajednica održi pošto je to zvanična zajednica koja je vezana za jedan aktivni, veći (uticajniji) FLOSS projekat. I to je ono što je najintersantnije ovde, odnosno jedinstveno.
  • Nije preterana šteta da se forum zatvori ukoliko postoji neko drugo aktivnije mesto za dobijanje pomoći u vezi Ubuntua, pre svega, i ostalih FLOSS pitanja na srpskom jeziku. Forum i wiki naravno ostaviti dostupnim za pretragu ukoliko je to tehnički moguće.
  • Zajednicu treba da preuzme neko ko planira da bude aktivan oko toga i da se možda više fokusira na promocije (Ubunta i FLOSS-a uopšte), nego na pružanje tehničke podrške ukoliko postoji gore navedeno. Čini mi se da je to i bilo spominjano ranije.
Tako bih ja otprilike sumirao situaciju.

RE: Pitanje kuda dalje: - Cvetan - 18.10.2019. 12.17

Činjenica je da je forum zamro.

Primera radi ja sam nekoliko pitanja postavio skoro, niko mi nije odgovorio. To samo po sebi i možda nije neka informacija, možda je pitanje bilo "loše", ali ranije bi se uvek neko javio daj bar da vidimo ovo, itd.. Bilo je interakcije stalno.

Ja ne bih voleo da vidim da forum nestane iz nekih sentimentalnih razloga, ali treba gledati činjenicama u oči. Forum(verovatno) ima i neke infrastrukturne troškove, ljudske troškove(male ili velike) a to će već neko od vas bolje zna. Par nas što ovako naletimo ne verujem da mogu da opravdaju to.

E sad možda se i nešto desi do tog 17.10.2020.

Ono što je meni simptomatično je da ovo više nije prvi FOSS forum u Srbiji kao što je nekada bio. Komšijski forum je to preuzeo. E sad bez da ikoga omalovažavam, tamo je priča daleko "opuštenija" u smislu piše se i o nekim stvarima kao što su televizija, filmovi, muzika, a sve onako usput. Ljudi su ranije prvo sa problem dolazili ovde, sada idu tamo.Ovaj forum je uvek bio striktno tehnički i FOSS, i mislim da zato između ostalog nema više "publike".

Opet kažem ja bih voleo da forum opstane iz ličnih, sentimentalnih razloga.

Slažem se sa @promis da fokus ne mora da bude na forumu. Šta bi uopšte podrazumevalo neko "bavljenje" zajednicom?

RE: Pitanje kuda dalje: - zika - 18.10.2019. 12.51

Ne bih voleo da forum nestane. Šta god mogu da pomognem, tu sam, koliko mi ovlašćenja i staračke moći dozvole... Ne znam šta je sve potrebno da bi se „održala vatra"... Ali, dao bih sve da se to ne desi...
Zajednice što se tiče, smatram da nikako ne bi trebalo da nestane. No, to je, sâmo, lični stav... Ako je potrebno opravdanje zašto ne odgovorih u zadatom nam vremenu, povišeno zagrevanje tela je sve što mogu da ponudim. Neka rednja hara a unuci je donesoše iz rasadnika:vrtića, veselog imena al' opake naravi...
(18.10.2019. 12.17 )Cvetan Piše:  Ono što je meni simptomatično je da ovo više nije prvi FOSS forum u Srbiji kao što je nekada bio. Komšijski forum je to preuzeo. E sad bez da ikoga omalovažavam, tamo je priča daleko "opuštenija" u smislu piše se i o nekim stvarima kao što su televizija, filmovi, muzika, a sve onako usput. Ljudi su ranije prvo sa problem dolazili ovde, sada idu tamo.Ovaj forum je uvek bio striktno tehnički i FOSS, i mislim da zato između ostalog nema više "publike".
Koji je to „komšijski“? Pitam jer je jedini koji sam pratio bio ovaj... Ostale, rekao bih, ne poznajem, na žalost...

RE: Pitanje kuda dalje: - Cvetan - 18.10.2019. 12.56

https://forum.foss.rs/ Smile

RE: Pitanje kuda dalje: - zika - 18.10.2019. 12.58

(18.10.2019. 12.56 )Cvetan Piše:  https://forum.foss.rs/ Smile
Dobro...

RE: Pitanje kuda dalje: - CrnorizacHrabar - 18.10.2019. 18.30

Učlanio se 2008. Prestao da dolazim, mislim, 2014, nisam siguran. I eto sada sam opet tu. Primetio sam da je manje ljudi ovde nego kada sam ranije dolazio. Nisam siguran baš zašto...

Dobro je da ima bar jedan sajt na srpskom gde možeš da tražiš pomoć kada ti je potrebno. Čini mi se da ne bi bilo loše da se održi i ovaj sajt... Ali često je 0 tema. Ja sam doduše na 18.04 (KDE Neon).

Voleo bih i da Ubuntu i ovaj forum napreduju....

RE: Pitanje kuda dalje: - Marko.munze - 18.10.2019. 21.04

Možda sam ja najmanje pozvan da bilo šta kažem na ovu temu, ali kaže se da moralno neutralnih nema pa hajde da probam reći bar nešto pametno, i ako verovatno niko ništa originalno neće čuti. Meni se sviđa, što je ovaj forum isključivo tehničke prirode. Ipak se trebamo držati neke određene teme. Forum odumire zbog opadanja entuzijazma kod ljudi da postavljaju pitanja, a entuzijazam opada zbog odnosa prema početnicima. Ja savršeno razumem da ljudi svakakve gluposti pitaju i postavljaju svakakva glupa pitanja, ali to su početničke boljke. Napredni korisnici nemaju baš mnogo razumevanja za to, jer se svojih početaka ni ne sećaju. Ovo sam osetio na sopstvenoj koži. Shvatate, forumi postoje pre svega zbog ljudi, koji ne znaju a ne zbog gikova, koji znaju. Mislim da je ključ problema u jazu između dobrih poznavalaca linuxa i linux neznalica. I ako sam ljubitelj linuxa već više od 6 godina tek nedavno sam shvatio sa tehničkog aspekta u čemu je prednost komandne linije u odnosu na grafičko okruženje. Za ovo sam morao da pročitam negde oko 1000 stana, a posao bi bio mnogo lakši i put kraći da mi je to neko objasnio. Početnici ne shvataju logiku linuxa i zbog toga ne mogu samostalno ni da postave problem, a kamoli da samostalno iznađu neko rešenje, dok gikovi za sve ovo nemaju razumevanja. Zbog toga smatram da entuzijazam opada i zbog toga sam i ja bio prinuđen da tražim izvore znanja na drugim mestima. Uzgred pre par godina sam naleteo na neki forum, koji se bavio arch linux-om i moram da kažem da su ljudi tamo bili mnogo predusretljiviji. Ne znam da li taj forum još uvek postoji, jer ga nisam često posećivao. Možete vi mene smatrati najmanje kompetentnim da pišem o svemu ovome, ali ipak razmislite o razlozima za opadanje entuzijazma.

RE: Pitanje kuda dalje: - shime - 18.10.2019. 23.15

Takodje smatram da bi forum trebalo da se odrzi u bilo kom obliku zivota. Forumi su uglavnom pregazeni raznim drustvenim mrezama koji plasiraju uglavnom zabavu, a ako neko zeli nesto i da nauci, mora postojati i sajt ovakvog tipa. Ja sam npr. dosta, da ne kazem sve naucio zahvaljujuci ljudima na ovom forumu i citajuci postove i pitanja drugih ljudi.

RE: Pitanje kuda dalje: - salepetronije - 23.10.2019. 18.23

Желим Вам да пребродите редњу.

RE: Pitanje kuda dalje: - Lazich - 24.02.2020. 21.32

Ne bi bilo dobro da se ugasi, tj. Bilo bi šteta.
Mada, od mene slabe vajde.
Ipak nadam se i verujem da će se već pojaviti neko oran i mlad.
Svaka čast @uros za sve ove godine.

RE: Pitanje kuda dalje: - zika - 25.02.2020. 07.38

(18.10.2019. 12.17 )Cvetan Piše:  Šta bi uopšte podrazumevalo neko "bavljenje" zajednicom?
Upravo tako, teško je razgovarati uopšteno...

RE: Pitanje kuda dalje: - djetvan - 26.02.2020. 19.02

Godinama je trenirana strogoća u komunikaciji, naročito od gospodina @zike, što je sigurno mnogima smetalo, pa i meni. Naprimer upozorenja da je nepristojno pisati velikim slovima, da je upotreba uskličnika nepristojno vikanje (dernjava), da je šaljivi ton nepoželjan a ne daj bože da se upotrebi neki banalan izraz ili psovka. Neki članovi su udaljavani sa foruma a da je bilo potpuno nejasno zbog čega, bez ikakvog objašnjenja a moj utisak je bio da su udaljeni samo zbog toga što su pokušali da polemišu sa članovima uprave. Šale i vicevi su bile pod strogom kontrolom, opaske na aktuelana zbivanja a naročito politička bile su čista jeres. Tehničko čistunstvo dovelo je do steriliteta foruma. Generalno ljudi ne vole strogo cenzurisano ponašanje, osećaju se nelagodno.
Drugi faktor je smanjena aktivnost članova na informatičkim forumima uopšte i nije karekteristika samo za ovaj forum.Nešto slično dešava se i na elitesecurity.org forumima a verovatno i na drugim.Kao da je nestalo ljudi koji su željni da uče a što nije slučaj samo sa Linuksom već i na Windows-u i tamo danima nema nekog novog posta, vrlo čudno !
Iako sam se trudio da neke svoje poznanike ubedim da koriste Linux, uspeo sam samo kod jedne moje ćerke koja ga koristi godinama.Povremeno je pitam kako radi Ubuntu 16.04 a ona kaže, super. Ostali otvoreno kažu da neće da uče.
Na ovom forumu sam od 2008 i mnogo sam naučio iako sam amater tj. nisam iz IT struke. Prvi računar nabacio sam 2007 godine, sa punih 66 godina ali sam pre nekoliko godina morao da smanjim korišćenje računara zbog problema sa vidom.
Posle malo duže apstinencije navratio sam na forum a jako me je iznenadila činjenica da je forum zamro ! Ipak bila bi šteta da se forum potpuno ugasi, dobar je i ovakav, nego nikakav !
Sem toga forum može da služi i kao biblioteka, kao arhiva prepuna korisnih informacija koju mogu da koriste i članovi foruma i gosti bez toga da postavljaju nove teme.

RE: Pitanje kuda dalje: - zika - 27.02.2020. 10.23

Bez namere da se ikako branim samo da naglasim: svaka moja odluka i delovanje je bilo ili dogovoreno sa članovima Uprave (u kojoj ja ne smatram da sam bio) ili su odmah bili (sa moje strane) prijavljeni Upravi i podložni svakoj izmeni i ukoru moje malenkosti. Stojim iza svake svoje odluke (ne mešajte moje odluke sa odlukama drugih samo zato što sam bio najčešće prisutan i zato što sam sve svoje odluke javno iznosio) i sve je bilo vrlo javno. Nisam ikoga udaljio samostalno pa čak i za opomene sam tražio saglasnost. Moja najveća greška je što sam dugo ostao, poštovao pravila strogo i bio vrlo često na vezi. Drago mi je da je sve sačuvano te se svako može uveriti da većina toga što ste mi stavili kao primedbu jednostavno i nije baš sasvim tačno. Jesam učestvovao u pisanju pravilnika o ponašanju na ovom mestu li nisam ga sâm pisao, naprotiv. Jesam istrajavao u poštovanju pravilnika i jesam postavljao pitanja da li bi ga trebalo menjati. Ja sam njime bio zadovoljan ali to ne znači da ne bi trebalo da, povremeno, priupitam da li su i ostali zadovoljni. To sam i činio. No, ponavljam, ne želim da se branim, naprotiv, već da pomognem, ako je potrebno, da se ovo mesto oživi...

RE: Pitanje kuda dalje: - sasa_ - 27.02.2020. 11.18

Deset godina je prošlo od početnih koraka koje sam napravio instalirajući po prvi put Linux. Mnogo toga se promenilo za ovih deset godina. Ubuntu, nekada najpopularnija distribucija, više to svakako nije. Nekada se izlazak nove verzije aktivno čekao na irc kanalima, pa ko prvi pridoda link, ko prvi primeti da je izdanje izašlo. Odavno se više ne čeka sa tim žarom. Danas je Ubuntu samo jedna od mnogih distribucija. Tome su doprineli i njegovi tvorci, koji su u ne tako davnoj prošlosti povukli određene korake koji baš i nisu naišli na odobravanje kod šireg auditorijuma.
Socijalne mreže i razne grupe stvorene na istim, polako preuzimaju primat. Irc kanali i forumi polako padaju u zaborav. To je jednostavno tako. Mislim da konzervativna manjina stoji nasprav većine koja je odavno našla neke nove načine komunikacije i sticanja potrebnih veština. Da li su ti novi talasi praktični ili ne, nije tema za ovaj post. Ono što je očigledno, jeste da sve manje početnika dolazi na forume da pita nešto, da zatrazi pomoć. Tu prestaje svakapotreba da se isti održavaju na aparatima. Da se delovanje na forumu proširi na neke druge, manje važne i manje stručne teme, mislim da neće dati vidan rezultat.
Mislim da je @Uroš najkompetentniji da podvuče crtu, sumira rezultate iz proteklih godina, i na neki način odredi sudbinu foruma u okolnostima kakve danas jesu.

RE: Pitanje kuda dalje: - dragan99 - 27.02.2020. 11.46

Odavno ne posecujem forum, jednostavno forum je bio u padu, obnovljen je forum, wiki nije. Svi forumi su zamrli pa je to sudbina i ovoga. Treniranje strogoce to niko ne voli i ljudi su otisli na drustvene mreze. Jedno vreme forum je cvetao, sa entuzijazmom se odgovaralo i poducavao svako, onda kad se trudis a neko te siba po ledjima i premesta ti post jer boze moj nije mu mesto tu, sta drugo uraditi nego povuci se. Postoji google, baza mu je ogromna, za win sve moze da se izgugla, za linux i dalje ne mogu da se izguglaju resenja nekih problema. Forum treba zatvoriti, izgubio je svrhu kao i elite i benechmark. Linux distribucije su se namnozile kao najezda skakavaca i ljude ne zanima da i dalje jure AMD properties drajvere i da razmisljaju sta pasuje na koji linux i kernel a sta ne.

RE: Pitanje kuda dalje: - salepetronije - 27.02.2020. 21.01

@zika је темељно радио свој посао према прописима на које смо сви пристали пријавом на форум. Није његова кривица што са појавом друштвених мрежа и још неким пропратним појавама расте граница трпљења општег простаклука.
Грешка управе је направљена забраном необавезног ћаскања и покретања необавезних тема, а она је изнуђена, како сам ја схватио, недостатком складишног простора за сервер. Можда грешим?

Што се тиче „грешака“ Каноникала, то јесте део пропаганде која је својевремено осула овај форум на друго место. Иста прича о гресима се и данас стално понавља, да „не застари“. И лично сам претрпео увежбану пропагандну хајку.
Извињавам се што не читирам делове на које одговарам - скучен ми је поглед.

RE: Pitanje kuda dalje: - sasa_ - 27.02.2020. 23.20

Ko zna kako bi sve danas izgledalo da je ova rasprava pokrenuta mnogo ranije. Da je s vremena na vreme preispitan rad foruma, odnosno tačnije, da je preispitan rad ljudi koji su bili prvi među jednakima na forumu.
Dobro se sećam vremena u periodu od 2010-2014 godine. Tada mi je pomoć bila baš potrebna, ali se u tom periodu nisam registrovao na ovaj forum i nikada nisam uputio apel za pomoć, iz jednog prostog razloga, ni malo mi se nije sviđao odnos pojedinaca koji su vodili ovaj forum prema članovima.
Bilo je tu prilično nadmenog i bahatog ponašanja. Sećam se razgovora sa irc kanala, i trenutaka kad bi neko uputio nekakvu kritiku na račun Ubuntu distribucije, odmah bi bio opomenut da se tako nešto više ne ponovi. Jednoj sasvim običnoj distribuciji, ništa boljoj od bilo koje druge, nametao se oreol mitskog i nadbožanskog.
Tome su doprinosili i marketinški trikovi vlasnika ovog parčeta slobodnog softvera koji je umeo tiho i kulturno da se nametne, da napravi iskorak u odnosu na druge distribucije, i da kroz vešto skrojene parole svoj proizvod stavi u centar zbivanja. U sledećem trenutku je hteo da profitira i da naplati ono što je ulagao godinama, pa je napravio mali otklon i pokušao da krene nekim svojim putem, što se pokazalo kao jako loš potez. Nekako mi se čini da mu se to olupalo o glavu na duži vremenski period. No, to je njegova lična stvar. Činjenica je da to neće biti zaboravljeno još neko vreme.
Da se opet vratim na rad na ovom forumu. Od 2014 sam se registrovao na forum buduci da je dobar deo stare ekipe otišao nekim svojim putem. Ekipe sa kojom nisam bio rad da se srećem, jer njihov način komunikacije ne bih trpeo ni dve sekunde. Želja mi je bila da pomognem , uglavnom početnicima. Napisao bih tu i tamo odgovor na pojedina pitanja. To je trajalo sve do momenta, kada je na forum došao član i zatražio pomoć u vezi nekog jednostavnog pitanja. Jedan od privh među jednakima, krenuo je sa nekom opštom pričom bez konkretnih detalja, i ne trudeći se da baš ponudi pomoć. Onda sam ja da bih pojednostavio, krenuo sa detaljnim objašnjenjem, dajući konkretne primere kako doći do rešenja problema. Ja napišem post, prvi među jednakima, obriše moj post i nastavi sa svojom pričom koja obilazi kao kiša oko Kragujevca. Napišem po drugi put kako doći do rešenja, moj post po drugi put bude obrisan. Odustao sam od teme, i tada se dogovorio sa par članova, da tiho izađemo iz ove priče i napustimo naš rad na forumu. Ovde i danas nemam nameru da konkretno govorim o imenima, niti da prozivam bilo koga. Pronaći će se sami u toj priči, bez da moja malenkost upire prstom u nekoga. Ne priliči ovom trenutku.
Elem, u nekoj završnoj reči, onako iskreno, gazda od parčeta softvera koje je agresivno nametao drugima, da sledeći put povede računa, kad krene da menja pravila igre. Možda mu se i po drugi put obije o glavu. Ako bude prilke. Prvima među jednakima, za nauk, možda je trebalo graditi drugačiji odnos prema članovim foruma, pa bi oni stariji i iskusniji bili tu da u svakoj situaciji pruže pomoć, a oni neiskusniji bi rado dolazili da zatraže pomoć. I niko ne bi stekao utisak da je suvišan na ovom mestu, nit stari nit novi.
Dobro je iz cele priče izvući pouke. I predati stvar prošlosti. Jer, kao što reče Miloš Crnjanski "Prošlost je dubok i tmuran bezdan, što u taj sumrak ode, nema ga više, i kao da nije ni postojalo". Nit će Ubuntu biti što je nekad bio.

RE: Pitanje kuda dalje: - Lazich - 28.02.2020. 09.28

Mislim da ne bi trebalo prozivati nikoga zbog pravila foruma posebno ne @zika.
Pravila su tu da ne bi sve lako otišlo putem koji ne treba. Opet kada se utvrdi da pravila nisu dobra izmene se, pa onda po novim. To je bar lako. Sa druge strane, svako ko je bar jednom u životu bio moderator foruma zna koliko se brzo forum “raspadne” kad nema pravila. Zar ne?

RE: Pitanje kuda dalje: - dragan99 - 28.02.2020. 18.39

Ne vidim svrhu tolikog repliciranja na konto jedne licnosti @****. @Sasa_ je jako lepo sve opisao a sa @Lazicem se uopste ne slazem jer sam ja bio admin na jednom forumu, nisu postojala stroga pravila, niko nije javno opminjan, ako neko bas pretera ide poruka na PP, nikome nije brisan post. Taj forum je grupa ljudi prevela na facebook, neobavezno pisanje ko kad hoce, pise se o svemu i svacemu. Sta je bilo, bilo je, ne treba sad oplakivati sudbinu, vreme je pregazilo forume a drustvene mreze preuzele su korisnike. Dosla su vremena kad se nema vremena i bori se za prezivljavaje, korisnik bira win ili linux, najcesci izbor win, plus niko kad pita za win nece na njemu trenirati strogocu. Pogledaje Benchmark, win diskusije prepune, linux niko ne pise nista, kacenje slicica ekrana zar je to domet linuxa. I dalje isti problemi sa drajverima AMD prednjaci, pocela je i Nvidia al su se prizvali pameti. Linux i dan danas iste stvari "deja vu" sve se ponavlja, isti propusti, kad neki OS na jednom mestu prima .png sliku na drugom istu tu samo .jpg; sta reci. O broju distribucija koja je kao posast, najezda skakavaca izlisno je i pricati.

RE: Pitanje kuda dalje: - BagZačin - 28.02.2020. 23.46

Ko o čemu - baba o uštipcima.
Čovek je lepo pitao hoće li se neko prihvatiti posla kako bi se videlo vredi li uopšte ovo raditi i do sada je dobio samo jedan odgovor i to od @Zika.
Ostalo su analize i parasinteze.
Da bi Forum funkcionisao, potrebno je da pišete na njemu. Potrebno je da odvojite vreme...
Sad, što 2020-te stvari nisu otišle u pravcu u kom je trebalo je druga priča. Takve su, kakve su.
Telefoni su pobedili računare.
Da li bi ovaj forum mogao uhvatiti ritam sa sadašnjim "omladincima"?
O tome smo pre XYZ godina raspravljali. Nisu bile dozvoljene određene teme koje bi budile taj "plamen" i "žar".
Sada je suviše kasno da se učini taj korak, koji nije više korak, već je skok preko jaza promena svih ovih godina.
Ja bih mogao da kažem - OK nastavite, zalagaću se, samo nastavite itd....
To bi bilo samo licemerno obećanje prema vama i drugima. Ne bih mogao da ga ispunim jer u ovom trenutku zahteva ogroman rad.
U prošlosti je bilo drugačije. Trudio sam se.
No došao je trenutak kada su mi neke druge obaveze postale primarnije i tako sam postao redak, zatim ređi, a potom i nevidljivi (sve manje pisac) čitalac redova na ovom forumu.
Iz tog razloga ne mogu da kažem da. Možda kada bi pored mene još njih 50 kazalo to isto, onda bi vredelo kotrljati ovaj kamen uzbrdo.
Nemam ništa loše da kažam o bilo kome sa ovog foruma. Možda se sa nekim nisam slagao, ali to nikako nije razlog za krivnju ili kivnost.
Druga stvar me kopka....
Svaka napisana reč na ovom mestu je vredna. I sav ovaj vaš (naš) trud ne sme biti uzaludan.
Ako dođe do gašenja, bilo bi dobro da se ima neka offline verzija
Možda trenutno ljudi u ovome ne vide vrednost, ali ko zna.... Jednog dana u nekom muzeju informatičke revolucije će neki istoričar analizirati društvena previranja oko Ubuntu tableta (beše tablica Smile ) na Balkanu, uz osvrt na borbu za slobodu SW-a, informacija i OS-a.
Ne dozvolite da bude zaboravljeno.
Ovaj foruum nisu bile samo vaše reči u vetru. Nije bila samo tehnička podrška...
Ovo je bila borba....

RE: Pitanje kuda dalje: - dragan99 - 29.02.2020. 10.18

@BegZačin,

Interpretiras postove kako tebi odgovara, ako sasa_ , moja malenkost napisemo da smo se povukli sa foruma, dal treba prevoditi da to znaci da nam vise ne pada na pamet da radimo na forumima.
Sto se tice istorije foruma, kome i zasto treba, mi smo narod koji pljuje po svojoj istoriji, svojim vladarima, svako je los a posle i stare vladare i istoriju dizemo u nebesa. Nije sacuvan wiki koji su ljudi pravili, riznica znanja i iskustva , forum je nekako vracen posle havarije. Wiki je bio daleko vredniji od bilo cega, na forumu moze se samo procitati ono sto je bilo i opet se podsetiti da se po ko zna koji put iste greske i propusti ponavljaju. Linux ima tenedeciju samounistenja, stalno nove distribucije, stalno nestaju najvredniji prograni jer se prelazi sa npr. pythoa 2.7 na 3.6 ili sa 32bita na 64...
Ja sam lepo napisao da mislim da treba ugasiti forum, odgovor na tvoju "dilemu" je NE, slobodno u ime @sase_ mogu da napisem NE

RE: Pitanje kuda dalje: - radiša - 29.02.2020. 11.37

I ja se slažem sa ovima što misle da je adminstriranje ovog foruma doprinelo odlasku mnogih članova. Npr. neki korisnici su banovani zbog pisanja na drugim forumima što ne verujem da se radi i na navijačkim forumima večitih rivala.Big Grin

Moj predlog je isti kao i 26.10.2015...
Citat:Da se ja pitam, ovaj forum bi konvertovao u neki linux.rs ili libre.rs forum, a sa firmom Canonical bi se uljudno pozdravio.

Ako se to dogodi, ja mogu da uređujem kategoriju Debian.

RE: Pitanje kuda dalje: - sasa_ - 29.02.2020. 12.48

Hajde da ne uvijam u oblande i prelivam čokoladom, jeste slatko, al možda neko ne razume.

NEĆU da radim bilo šta u korist čoveka koji je napravio jednu sasvim običnu i sasvim prosečnu distribuciju imena Ubuntu i koji njome raspolaže po sopstvenom nahođenju.Ko želi da mu bude saradnik, samo napred.! Ko želi da volontira za njegove interese, samo napred! Ko želi da širi hvalospeve o uzvišenim vrednostima, jednog sasvim običnog projekta, koji nije ni po čemu bolji od drugih, samo napred! Tamo gde je parče slobodnog softvera u nečijem privatnom vlasničtvu, za mene više nego dovoljan razlog da se sklonim u stranu.

NE ŽELIM da radim na forumu na kome se Prvi među jednakima ponašaju tako kako su se ponašali na ovom forumu od 2010 pa nadalje, od kada pratim dešavanja oko Linux distribucija.
Jedini forum vredan pomena na ovim prostorima je forum Slackware Srbija, po načinu na koji su organizovani, kao i po načinu na koji se ophode prema korisnicima. Četa mala, ali odabrana. Od njih bi se nešto dalo naučiti.

@Radiša upravo reče nešto o čemu odavno i sam razmišljam, a to je da nama u stvari fali Debian forum, ali ne napravljen na ruševinama ovog, već na sasvim zasebnom mestu. Bilo bi kadra koji bi rado dolazio i pomagao, onako kako najbolje zna i ume. Našoj linux sceni treba pružiti nešto novo i korisno, uz distribuciju koja je za svaki respekt. I naravno uz nove ljude.

Valjda je sad jasnije, a ako nije vrnem se opet. Dok ne bude što bi rekli skroz transparentno.