Ubuntu-RS forumi
Kako da kreiram folder? - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Apsolutni početnici (/Forum-apsolutni-pocetnici)
+--- Tema: Kako da kreiram folder? (/Thread-kako-da-kreiram-folder)

Kako da kreiram folder? - denis88 - 29.09.2007. 19.44

POMAGAJTE LJUDI!

Potrebna mi je pomoć oko pravljenja foldera, jer drugačije ne mogu da instaliram ADSL modem. Pokušavao sam već na različite načine, ali bilo je bezuspešno.
Molim vas za pomoć!

SadSadSad

- Githzerai - 29.09.2007. 19.48

Konzolno sa

mkdir ime_foldera

Ako trebaju root privilegije

sudo mkdir ime_foldera

A iz graficki je isto u svakom iole naprednijem GUI-ju (desni klik, create new. !?!?)Wink

- denis88 - 29.09.2007. 20.09

Razumem ja sve to, ali mi treba kreiranje foldera u /lib/firmware
ali ne mogu da je kreiram, barem mi tako kaže sistem!
Pokušavao sam i da je prevučem sa desktopa, ali bezuspešno, opet isto.
Kad uđem u folder u kome trebam da napravim novi folder, u desnom kliku nema opcija "create folder".
Spominjao si da treba da ukucam mkdir_ime foldera, lai kako da odaberem lokaciju?
Ti si spominjao:

Citat:Originally posted by Githzerai
Konzolno sa

mkdir ime_foldera

Ako trebaju root privilegije

sudo mkdir ime_foldera

A iz graficki je isto u svakom iole naprednijem GUI-ju (desni klik, create new. !?!?)Wink

ali, bez obzira, ovako ne mogu da ga kreiram!

P.S.
Usput, kako da odgovorim na temu bez citata?

- Zoran616 - 29.09.2007. 20.13

Kliknes gore desno na "nazad na", vratis se na pocetnu stranu sajta, kliknes na forum i onda se lepo prijavis. Posle kliknes na "odgovor".

- denis88 - 29.09.2007. 20.14

Provalio sam!
Hvala!

- denis88 - 29.09.2007. 20.15

Ali još uvek ne znam kako da kreiram ovaj folder, nikako da ga napravi!

- petrovicivan - 29.09.2007. 20.15

притисни Алт-Ф2 па куцај
Kod:
gksudo mkdir /lib/firmware/ime_novog_foldera

у суштини да би правио/брисао/мењао фасцикле по систему (ван твојих докумената) само треба да отвориш
Kod:
gksudo nautilus
и онда ће ти тај прозор бити покренут као администратор. Гледај да што мање петљаш у њему Smile

П.С. на дну екрана имаш оквир "Брзи одговор"

- denis88 - 29.09.2007. 20.19

Хвала петровициван, надам се да ће ми помоћи.
Иначе, ово креирање фолдера ми је потребно за инсталацију модема, низашта друго!

- quince - 29.09.2007. 20.27

ne bi bilo lose da skapiras o cemu se radi, trebace ti,verovatno, kad tad opet.

- denis88 - 29.09.2007. 20.38

Od nekud mi je poznata ova rečenica:

Citat:Originally posted by quince
ne bi bilo lose da skapiras o cemu se radi, trebace ti,verovatno, kad tad opet.

- quince - 29.09.2007. 20.47

od drugih ne znam ali od mene je sasvim dobronamerna,

- denis88 - 29.09.2007. 20.56

Naravno, ne shvatam te pogrešno u vezi toga,.
U svakom slučaju, hvala na prijatnom savetu.

- brainkilla - 01.10.2007. 07.09

Mozda bi decku trebalo objasniti koncept na Linuxu koji se zove sigurnost, a koji na Windowsu ne postoji. Jedan od stubova tog inovativnog pojma jesu dozvole, odn. razdvajanje obicnih korisnika (user) i administratora (root), gde samo potonji ima prava da vrsi izmene na sistemskim fajlovima (uglavnom je to sinonim za fajlove koji se nalaze na / (root, korenska, nema direktne veze sa nazivom za admina) particiji). Postoje dva pristupa administraciji, koriscenjem komandi su ili sudo. Komandom su, korisnik 'postaje' root i tom prilikom upisuje rootovu lozinku; s druge strane, komanda sudo je pracena korisnickom lozinkom i daje prava koja ima root, ali samo za definisane zadatke. Uglavnom, oba pristupa za cilj imaju sprecavanje nezeljenog pristupa vitalnim delovima sistema, pa tako nema automatske instalacije programa (a time ni nezeljenih, odn. crva i virusa), menjanja i brisanja sistemskih fajlova, itd. Naravno, kada zelis da pises tamo gde nemas dozvole, to nece biti moguce (kao u slucaju sa /lib/firmware), te moras navesti - u konzoli - komandu sudo pracenu komandama koje zelis da izvrsis

Kod:
sudo mkdir /lib/firmware/neki_dir