Ubuntu-RS forumi
Ubuntu u Crnoj Gori - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Ubuntu Srbija (/Forum-ubuntu-srbija)
+--- Tema: Ubuntu u Crnoj Gori (/Thread-ubuntu-u-crnoj-gori)

Stranice: 1 2 3 4

Ubuntu u Crnoj Gori - Tux_PG - 28.02.2008. 11.59

Pozdrav svima!

Ovo je moja prva poruka na ovom forumu, pa ako nesto pogrijesim nezamjerite! Zelio bih na samom pocetku da pohvalim rad foruma i sadrzaj koji mi je dosta pomogao u instalaciji i konfiguraciji Ubuntu-a!Wink

Pa da predem na stvar, da li postoji mogucnost da se organizuje neka prezentacija Ubuntu-a u Crnoj Gori? Sta je sve potrebno da bi se organizovala prezentacija? Spreman sam da pomognem koliko mogu i da li ima zainteresovanih ljudi iz Crne Gore?

- Liticovjesac - 28.02.2008. 12.01

sira, prsute i vina Wink

ps . dobrodosaoSmile

- Guster - 28.02.2008. 12.23

И лозе. Може и шљива, ако је презентација на сјеверу.

- dojca - 28.02.2008. 12.34

Citat:Originally posted by dootzky
generalno, trebalo bi nam obezbediti:

1) prostoriju za prezentaciju (bilo da je soba, hala, amfiteatar, ili stadion Big Grin)
2) projektor
3) laptop

za neke pojedine specificnosti se dogovaramo od predavanja-do-predavanja, ali to je manji problem.
bitno je da ima tamo publike, tj. nekoga ko ce i da slusa, odaziv je uvek kul Smile

cheers

Rece dootzky danas. Wink

Srbija & Crna gora - acinic - 28.02.2008. 13.41

Dobrodosao ! Smile

- dootzky - 28.02.2008. 13.47

dobrodosao na forum, indeed. Smile

nadam se da cemo moci da se organizujemo, sto da ne.
za pocetak - probaj da se raspitas u svom gradu (Podgorici.) da li bi mogao da nam pomognes da se obezbedi prostor, ova minimalna oprema (ne mora laptop, moze i obican komp, bitno je da je oprema tamo, i da je postavljena i spremna za rad), pa cemo odatle da vidimo kako stojimo za dalje.

hvala na podrsci i interesovanju, jos jednom - dobrodosao! Cool

- censor - 28.02.2008. 14.47

Citat:Originally posted by Guster
И лозе. Може и шљива, ако је презентација на сјеверу.
guster zaboravio si medovinu
a loza obavezno domaca sa cetinje zvali smo je tecni kokain

- Tux_PG - 28.02.2008. 16.31

Pozdrav svima i HVALA na dobrodoslici!

Loza je dobra ali jabukovaca je bolja Smile

Sto se tice oprema ja se nadam da ne bi trebalo da bude problema. U krajnjem slucaju donijecu svoj PC jes malo slabiji ali radi sa Ubuntu 7.10. Sto se tice prostorije jos sam u pregovorima svi oce pare Smile ali se nadam da cu uspjeti da obezbjedim djabe Wink ovo je sve nezvanicno! Cim bude sigurno 100% javljam!

- Guster - 28.02.2008. 16.49

Ако средите за Подгорицу, рачунајте дан касније Херцег-Нови. За простор нема проблема.

- Leftfield - 28.02.2008. 17.09

Vec pravimo u dva grada a ko ce doc?

Super da se javila zelja da bude i kod nas nesto organizovano. Dobro bi bilo da se odje jave svi koji bi eventualno dosli na prezentaciju.

Mislim da mogu pomoci (da ne obecavam) oko sale (lobby bar) i opreme (laptop + velika plazma) ali u hotelu u Petrovcu. Tamo radim a na poslu imam i nekoliko Ubuntu-a Smile tako da bi smo mogli i te racunare da uposlimo. Ako bi se pojavio dovoljan broj ljudi da ima smisla praviti. tu sam.

PS: Molim skrolere da olade malo sa postovima jer se odje mozda i dogovorimo nesto. O hrani i sljivama nedje drugo.

- Guster - 28.02.2008. 17.15

@Leftfield

Можда би Котор био боља варијанта. Више људи би дошло него у Петровац.

П.С.
Није била ријеч о шљивама, него о шљиви (slivovitz).

- Leftfield - 28.02.2008. 17.49

Moze i u Kotor, meni milije, al za opremu bih morao da vidim. U Petrovcu imam sve za razliku od Kotora.

- censor - 28.02.2008. 19.38

Leftfield ja sam za Kotor taj grad ima dux ubuntu linuxa

- censor - 28.02.2008. 19.52

i to bas sad dok su fešte i maskembali , dani kamelije itd
Petrovac je po meni vise za letnju varijantu

- petrovicivan - 28.02.2008. 20.01

Добродошли Црногорци!

Можда би могли и мало озбиљности да унесемо у причу Smile

Мало сам емитовно везан за Црну Гору јер сам тамо студирао, тачније Музичка прве године на у Подгорици а остало на Цетињу. Још као студент сам ишао на Електротехнички (у блоку 5) да тражим приступ интернету јер сам одржавао рачунаре на мојој Академији Smile Беше то давне '95. Електротехничари су тада већ увелико вртели Линуксе. Ко зна шта сада раде Smile

Практично гледано Подгорица је најзгоднија због превоза. Е сад може да буде мало проблема око простора мада не видим зашто нам рецимо Будо Томовић (код Стадиона) не би дао простор. Или нешто слично, летос сам видео да се Подгорица доста изменила од деведесетих Smile Имам чак и неке другарице на РТЦГ па могу да проверим како сада стоје ствари, мада вероватно можете и ви. На приморју (Котор, Тиват и Херцег Нови) и ја имам много пријатеља и тамо сигурно не би било проблема за простор.

Најбитније је наравно ко ће доћи да то гледа тј. публика. Колико видим сва тројица сте из различитих градова, ако се још јави неко из Никшића онда смо баш у проблему Smile Има ли неки форум или било какав други онлајн скуп линуксаша? Или можда нека образовна установа која би и ради свог ИТја била заинтересована?

- Leftfield - 28.02.2008. 23.53

Citat:Originally posted by petrovicivan
Има ли неки форум или било какав други онлајн скуп линуксаша?

Ima -> http://lug.itam.ws Oni su nedje i predlagali da se organizuje prezentacija Linuxa i to bas sa Ubuntu Smile

- Tux_PG - 29.02.2008. 00.12

Slazem se za "petrovicivan" da je Podgorica najpogodnija.

Sto se tice prostora pokusacu na jos par mjesta na Tehnickom, Medicinskom, Ekonomskom fakultetu a jos cu da vidim na par mjesta. Postavicu par temu na dva foruma ITAM(vec postavio temu - 35 posjeta ali nema komentara Sad) i Cafemontenegro pa cu prenijeti rezultate. Zainteresovanih sigurno ima, ali ih samo treba pokrenuti. Vecina firmi u Crnoj Gori koje se bave IT su Windows-ovcee. Da ne bi bilo sve na rijeci cim prodje nedelja krecem u akciju.

Jos jednom HVALA svima koji su spremni da pomognu!

- CPU - 29.02.2008. 16.26

Još jedan pozdrav iz CG od mene.

Takođe sam spreman da pomognem koliko mognem, a i na nešem forumu je pokrenuta tema o ovome:

http://lug.itam.ws/forum/index.php/topic,162.new.html#new

- dootzky - 29.02.2008. 18.38

extra.

thx for the support! Cool

- Tux_PG - 01.03.2008. 16.22

Posto se ljudi iz CG polako interesuju za prezentaciju evo pitanje i predlog sa naseg foruma kojeg je poslao "MrLimeni"!
Ovom prilikom zelim da mu se jos jednom zahvalim!

Pozdrav,
Еvo nađoh malo vremena pa da vam iznesem moje mišljenje. Kao što sam rekao ideja mi se puno sviđa i sviđa mi se ideja da se to održi na mom faultetu jer bi tako i studente uključili i zainteresovali. Da bih mogao da tražim podršku od dekana našeg fakulteta morao bih da imam nešto na osnovu čega bih to tražio. Dakle otpirlike što bi to sve trebalo da uključuje i ko su ljudi/organizacije koje stoje iza toga. Čisto neki plan ili ideje vezano za ovo.
Npr: Što nam treba od opreme? Kakva nam podrška treba od njih? Na koje vrijeme nam treba sala? Koje teme će prezentacija obraditi? Možda izdvojiti neke teme koje bi interesovale naš fakultet i sl.
Prezentaja bi mogla da sadrži opšti pregled ubuntu-a, za širi sloj ljudi, a na kraju prezentacije bi mogli da se daju predlozi kako da se ubuntu iskoristi na našem fakultetu. Nešto sam pravio spisak programskih alata i tehnologije koje koristimo za nastavu na faxu i čini mi se da 90% od toga bi moglo da se odradi i na linuxu. Mislim da naš fax jos uvijek nije završio sa kupovinom LEGALNOG softvera tako da bi ovo moglo da ih postakne da koriste ubuntu il' nešto slično.
Aliti / tehnologije koje koristimo u nastavi:
Pascal, C, C++, Office(Word, Excel, PowerPoint), shell skripte, PHP/MySql/JavaScript/CSS, VB.NET, MS SQL SERVER, BISON i sl (za kompajlere), UML, WebService, Oracle-Developer Suite-Forms, i jos nešto kao što je mips, prolog i sl.
VB.NET se koristi samo kako bi se napravio program za rad sa bazom podataka, dakle moglo bi NetBeans. Sql server se koristi za učenje sql upita, jobova, transakcija, trigera.
Možda sam nešto propustio al je to manje bitno. Evo samo sam nabacao neke ideje pa vi vidite da li ovo valja i kako bi mogli počet sa planiranjem detalja i sl.
Što je potrebno još obezbijedit za ovu manifestaciju? Ljude? Pare? Smještaj? Prevoz? Pivo? Grickalice? Motike?

P.S. Nadam se da me nece tuziti zbog autorskih pravaSmile

- Githzerai - 01.03.2008. 16.36

Prva i prva stvar, cisto da se zna: ( Wink ) : Mi smo zvanicni Lokalni Koordinacioni tim Ubuntu GNU/Linux distribucije za Srbiju, ili krace Ubuntu LoCo Srbija.
Prezentacije su dosad uglavnom do sada radili clanovi administracije foruma, uz podrsku, naravno, svih lokalnih zaljubljenika u slobodan software.
To je dakle organizacija koja stoji iza ovih prezova. Wink

U principu nase dosadasnje prezentacije ce ti dati okvirno sadrzaj nasih izlaganja. (ima par tema na forumu, a i vecina ih je na wiki-ju). Medjutim, ne treba to da vas ogranicava, ako postoji neki specifican zahtev rado cemo izaci u susret, koliko god mozemo. (Vodi racuna da je medju standardnom prez ekipom samo dootzky programer, mi ostali smo obicni smrtnici Wink )

Od materijala je napotrebnija publika. ostalo mozemo recima, rukama, nogama i prirucnim materijalom. Wink Salu na stranu, pre svega na vas bi u potpunosti palo reklamiranje happening-a, i to je najbtnija stavka.

Nakon toga, sedi adekvatan prostor, projektor i racunar, mada mozda i mi ponesemo laptop, to se da dogovoriti.Wink

Ostalo su tehnikalije, ali ovo bi bilo najbitnije . Wink

- dootzky - 02.03.2008. 00.44

da, dakle, da dopunim Githza minimalisticki, oni minimalni uslovi koji su nam potrebni, iako je o tome bilo reci i na "Kragujevac prezentacija" postu, su:

1) obezbedjen prostor
2) laptop ili obican racunar, povezan na projektor, na kome mi mozemo da prikazujemo unapred pripremljene prezentacije
3) podrska lokalne ekipe dobrovoljaca u smislu promocije dogadjaja, podele potencijalnih flajera, razglasavanja na fakultetu ili slicnim lokalnim potencijalno zainteresovanim gledaocima, koji bi dosli na skup
4) individualni honorari nisu neophodni, ali je uobicajeno da se celoj predavackoj ekipi obezbedi prevoz do i od grada gde ce se odrzati predavanje, a smestaj samo u slucaju da ne mozemo da se vratimo u neko dogledno vreme, iako verujem da bi mogli da se organizujemo nekako.

motike cemo ostaviti ovaj put po strani, al' ako zatreba, improvizovacemo Big Grin Cool

iskreno, mislim da bi Petrovic Ivan bio najbolji za organizaciju za put u CG, jer je on najiskusniji sto se te relacije tice, i mogao bi dosta dobro da nas iskoordinira, da sve prodje 'smoothly'.

a vreme, tj. datum dogadjaja bi se odredio tek kada dobijemo potvrdnu informaciju da postoje uslovi i minimalna kriticna masa publike (15+? Smile ), i onda bi se dogovorili za 3-4 nedelje unapred, dovoljno da vi najavite predavanje i da privucete sto vise publike.

sto se faksa tice, i svih programa koje bi mogli da iskoristite ako predjete na Linux - sure - mozemo da popricamo o tome, ali najbolje je o tome da se prica na kraju predavanja, kada posetioci budu postavljali pitanja, ili jos kasnije, kada se svi 'pomesamo', i onda svi zainteresovani mogu da postavljaju i licna pitanja, bas kao sto su ta za faks, ili neke specificne probleme na koje su ljudi naleteli i sl.

aj' u zdravlje, pa da se i vidimo uskoro! Smile
cheers!

- petrovicivan - 02.03.2008. 10.55

Допунио бих још и да би најбоље за регион где се одржава презентација било да домаћин буде један од предавача, макар једно кратко излагање, поготову што нацрт (скоро) свих презентација „виси“ на викију.

Лично сматрам за пропуст то што у Лесковцу један од модова из тог краја није учествовао као предавач.

- Tux_PG - 02.03.2008. 16.02

Evo par informacija sto se tice sale za predavanja i jedno pitanje!

Pricao sam sa prijateljem koji ima kolegu u nekoj studenskoj organizaciji na tehnickom fakultetu! Sala 106 najveci anfiteatrar na fakultetu kosta oko 200e ili preko studenske organicajie djabe ali da pise na plakati da je ona organizator i navelibi imena predavaca! Nista nisam rekao dok se ne konsultujem sa vama! Da li Vam to odgovara?
Pitao sam da li bi mogli da vam oni plate prevoz ali nista mi drug nije znao reci!

P.S. Mozda nadjemo neko zajednicko resenje na obostranu korist!Wink

- MrLimeni - 02.03.2008. 18.50

Pozdrav ljudi,
Samo da vam se javim da znate da ima još ljudi zainteresovanih za organizaciju ovoga. Više pišem na našem forumu da ovdje vas ne zamaram nepotrebnim stvarima, već da mi to između nas dogovorimo i tek onda da vas obajestimo.
U svakom slučaju pogledaću ovih dana šta može da se obezbijedi od uslova pa onda da vidimo kako dalje.

srećno nam bilo Smile