Ubuntu-RS forumi
Migracija XMB foruma - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Ubuntu Srbija (/Forum-ubuntu-srbija)
+--- Tema: Migracija XMB foruma (/Thread-migracija-xmb-foruma)

Stranice: 1 2

Migracija XMB foruma - prvul - 22.01.2008. 16.41

Ako ste procitali OVU TEMU, znate o cemu se radi, ako niste, prociajte je.
Ukratko, ovde ce se diskutovati o problemima prilikom migracije.
Dump baze ne smemo da dajemo iz sigurnosnih razloga, stoga cu ja cu napraviti jedan test dump, koji ce sadrzati ono najbitnije i postaviti ga za preuzimanje svima koji zele da pomognu.

Administracija se (uglavnom) slozila da forum na koji migriramo bude phpBB3, mada u obzir dolaze i druge opcije, dokle god su projekti pod GPL ili kompatibilnom licencom.

Ja sam pokusao sledecim putem: xmb>phpbb2>phpbb3

Treba naglasiti da su tabele naseg XMB foruma trenutno utf8, ali kao sto vam je poznato, sadrzaj u nekima je utf8(nasa cirilica i latinica). Pokusao sam na par nacina da prebacim tabele u utf8 i uspelo mi je, utf8collation sam prebacio u utf8_general_ci.

-Sa trenutnim konvertorom, gube se attachmeni iz poruka tj gube se linkovi ka njima, a same attachmente mozemo da sacuvamo sa originalnim imenom iz admin panela xmba.
-trenutno nece ni u2u da konvertuje.
-takodje imam problem, prilikom prelaska sa phpbb2 na phpbb3, sa nasim karakterima, cirilicnim i latinicnim. Ne prikazuje ih ispravno u phpbb3, iako su u phpbb2 ok kada se encoding strane setuje na utf-8. phpbb2 collation mi je utf8_general_ci, dok phpbb3 po defaultu koristi utf8_bin.

Ovo je samo ukratko, kasnije cu dodati konkretne greske koje mi javlja, kao i linkove ka konvertorima i uputstvima koje sam koristio.

Javite se i slobodno pitajte za dodatne informacije koje sam izostavio. Takodje napominjem da nisam nikakav guru za php ili mysql, pa imajte i ti u vidu Wink

- TZAR - 22.01.2008. 17.11

pa ne morate sve da migrirate vec samo one teme koje nisu resene, a ostale arhivirajte, vecinu iz chata mozete da izbrisete kao i neke teme koje nemaju veze sa forumom. nije vam sve potrebno za migraciju
a ovo jedinstvena prilika da se brisu neke stvariWink
zato "sve po kratkom postupku"

e da moj u2u mozes slobodno da brises, nema niceg bitno

- olujicz - 22.01.2008. 17.57

Hm, to je jako loše i nije nikako zanemarljivo.

Moramo naći neki način da se to prevaziđe.

- Vladimir - 22.01.2008. 20.04

u2u odmah da ti kažem neće moći da prebaciš, tako da se orpostite lagano od toga, javite ljudima da sačuvaju važne poruke na kompu ili gde već i ćao.

Dakle u2u nije moguće prebaciti na phpbb3 ili neki drugi forum jer ne postoji tabela u bazi gde bi on sačuvao i kasnije stavio u upotrebu iste.

Ne znam zašto idete xmb>php2>php3 ? Zar ne može xmb>php3?

A ovaj problem sa ćirilicom i latinicom, prvo pogledajte na server na koji hostujete (vidim da su vam mađari hosteri) tj podižete phpbb3 da li on podržava te druge utf standarde.

Ako treba pomoć oko nečega javite mi se na skype "vladimir_zemun"

P.S. ohhh izvinjavam se tek sam sada skontao da nije moguće da se pređe direktno na v3 već prvo na v2 pa na v3. sorry na off-u

- Mladen - 22.01.2008. 22.05

e sa enkondigom sam i ja imao nekih problema ali kad sma uspeo, samo nisam koristio utf8 nego sma pri importu u phpMyAdminu izabrao greek dal utf8, znam da je bila neka caka koja mi nije bila logicna nikako ali je radilo. Inace samim konvertovanjem su mi se cini mi se takodje gubila nasa latinicna slova ali bazu mosh da eksportujes i zamenis sve pogresne karaktere, notepad++ dosta pomaze

- Vladimir - 22.01.2008. 22.22

Ne mora da se isrpavlja ručno ništa, već se samo instalira u phpbb ćirilični i latinični (srpski) font i stvar rešena Smile

- prvul - 23.01.2008. 01.07

Probao sam sa srpskim jezikom, ali za phpbb3 ima samo latinicni. Za u2u kazu da mogu da se prebace, ali mi cova na php forumu nije odgovorio. Mislim da preko u2u mozemo da predjemo, a attachmente mozda sredi programer, ako se uopste javi ovde Tongue
Slobodni ste da probate kod vas u lokalu, pa mi javite kako ste prosli. Ja sam probao i semu xmb>smf>phpbb3, ali je smf konvertor uzasno spor.

EDIT: Kako se ubacuju srpski fontovi u phpbb3?

- Vladimir - 23.01.2008. 01.28

Ubacuju se tako što preko ftp-a ubaci Serbian language (ili koji već) u dir gde ti je podignut phpbb imaš sub-dir koji se zove Language's i tu ubaci. Posle odeš u ACP u phpbb i u System ga nadješ i klikneš na install.

Evo pa pogledaj sliku gde kasnije da odeš i da instaliraš (kod mene na forumu sam tako instalirao).

[Slika: phpbbii3.th.png]

Ukoliko ti bude trebala bilo kakav pomoć oko phpbb-a, dizajn, teme, postavka, konfigurisanje budu slobodan i javi mi se ili preko skype ili na mejl, u2u bilo šta i rado ću ti pomoći da postavimo sve to na svoje mesto.

Sve najbolje u daljem radu!

- prvul - 23.01.2008. 01.35

To je srpski jezik, i to sam vec uradio, nie pomoglo.
Sada cu probati da phpbb2 tabele prebacim u utf8_bin, pa javljam kako je proslo.

- Vladimir - 23.01.2008. 01.41

Meni je iz prve proradilo do sa fontovima, doduše migracija je bila sa vbuletin na phpbb ali upalilo je.

- Mladen - 23.01.2008. 17.11

ma samo probaj sa razlicitim enkodingom, ja sam tako resavao stvari i pri konverzijama i pri prebacivanju na druge sql servere.

- Vladimir - 24.01.2008. 16.19

I šta se dešava sa ovim?

- prvul - 24.01.2008. 18.41

Promena encodinga kod mene za sada "ne pije vodu".

- Vladimir - 25.01.2008. 12.00

Čekaj, ajmo redom.

Šta je konkretno problem? Ne mogu da se vidi ćirilična slova?

P.S. Pogeldaj source (bilo koje strane najbolje bi bilo /index.php?) da li ti u glavnom header-u stoji

Kod:
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8" />

Ovako je kod mene, gde ima ćirilice!

Edit02: Evo otidi na moj test forum http://itp2p.info/forum i pogledaj temu gde sam napisao ćirilicom, sve se normalno vidi, bez ikakavih ubacivanja ćiriličnog font-a ili pack-a.
Ja ipak mislim da je vama to do servera tj do podržavanja encoding protokola.

Reci mi koja ti je verzija PHP-a podignuta na serveru?

P.S. Ako želiš pošalji mi backup baze ovog foruma što ti je sada na phpbb3 da probam kod mene, ako kod mene hoće onda je nešto do vas problem.

Pozdrav

- Mladen - 25.01.2008. 14.50

. pa eksportuj bazu bez bb_users i bb_priv.msg pa da mozemo i sami da bacimo oko na problem

- prvul - 27.01.2008. 19.03

Molim vas da se drzite teme. Pretpostavljam da znate da svi mi ovde ovo sto radimo, radimo volonterski. Ako zelite da pomognete, a imate znanja, podignite u lokalu xmb pa eksperimentisite, a prazne price ostavite za u2u.
Bazu necemo davati, a ja nemam treutno vremena da napravim test bazu.
U test bazi bi trebalo da imate sledece:
-korisnika sa latinicnim nikom npr. časlav
- korisnika sa ćiriličnim nikom npr. Бојан
-oba korisnika da imaju postove kao npr ovaj
Kod:
Тест порука

Test poruka

šđžćčqwzxcvbnm
шђжћчљњжџцвбнмх

www.proba.com
http://proba.com/
asd@asd.com

Par tagova, kao npr. code i img

Smajlije
:cool:
:(:);):P:o
-neki attachment uz poruku
-neku anketu (glasanje)
-teme sa nasim slovima, cirilicnim i latinicnim

.

Toliko za sada, ako se setim jos neceg dodacu.

Ovo za encoding u html sintaksi takodje ne resava problem, kod mene.

- v0xel - 28.01.2008. 20.24

obrisao sam sve poruke koje nisu imale nikakvu (ili jako malo) korisne sadrzine.

drzite se teme.

- Vladimir - 06.02.2008. 12.13

Jel ste uspeli nešto da uradite povodom ovoga? Smile

Pozdrav

- Vladimir - 16.02.2008. 20.29

Ajde bacite pogled ovde može da pomogne oko te migracije i vašeg problema Klikni me

Javite ako ima napredka da otvaram šampanjac Wink

- Mladen - 17.02.2008. 15.41

pa i ne bash d je od pomoci, bb3 moze sve jedno da se lako upgrejduje sa bb2, a mozes i da odvojis tabele pa zadrzis oba oblika. No korisnije moze biti ovo kad konverzija bude gotova: implementacija joomle i phpbb3 => Link

- Vladimir - 20.02.2008. 13.15

Nisi mi rekao jel se u glavnom header-u u bazi vidi:

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8" />

Još nešto: phpbb2 kreira utf8 tabele po default-u, jel si ti uopšte prebacio tabele u utf8 na phpbb3? Pgoledaj u php-u da li su ti tabele sve u ovom encodingu, tj da li su sve UTF_Standard_ci !? Ako nisi prebaci par tabele (username) ručno u taj enkoding pa pogledaj rezultat, trebalobi da je to to.

P.S. Ili mi dajte link (na u2u) gde ste podigli ovaj test forum, da preko firefox scripte code extenzije pogleda sam kako su podešena setovanja, to bi bilo još bolje!

- zarej - 20.02.2008. 22.32

Nevezano za temu samo da pitam da li je moguce konvertovati bazu iz phpmyadmin-a i da li je posle toga potrebno jos neko podesavanje apacha? Prebacio sam bazu preko ono collation u utf8-unicode-ci i tabelu sa postovima(posto mora svaka posebno tabela) ali ipak mi prikazuje u postovima �arko Čć�đ�Đ. E sad pitanje da li se tako samo prebacuje baza, ako jeste zasto se nisu postovi lepo prebacili?

- Vladimir - 20.02.2008. 22.35

Ne prebacuje se tako baza, mora da ide putanja sql1>convertor>sql2 final.

- zarej - 20.02.2008. 22.43

Kako to da odradim? Baza je na serveru a ja nemam nijednu slicnu opciju u kontrol panelu osim ono collation u phpmydmin koje uzgred onda i ne znam cemu sluzi.

- Vladimir - 21.02.2008. 12.25

Bazu konvertuješ ovako:

Imaš instaliran na http://www.nešto.com/forum Sql1 gde ti je SMF skripta za board, skineš forum koji hoćeš da instaliraš, recimo IPB, njega instaliraš na željenoj lokaciji http://www.nešto.com/diskusije (bitno je da patch i putanja od sql do skripte ne bude ista). I sada u instaliranju IPB-a ćeš naći text kako da convertuješ bazu sa jednog domena na drugi ili sa jednog direktorijuma u drugi DIR. Konvertovanje baze se razlikuje od foruma do foruma, tako da ako hoćeš da konvertuješ iz SMF u Phpbb pogledaj na goole, isto tako se razlikuje i ako hoćeš da konvertuješ iz Phpbb u SMF tu opet ide druga skripta koja vrši konvertovanje tabela u bazi.

To ti je onako jednostavno objašnjenje, najlaše ti je da forum koji hoćeš da instaliraš pogledaj na Google ili na njihovom officijalnom sjatu/foruma potraži konvertor (svaki forum ga ima 100%).

Pozdrav