Ubuntu-RS forumi
Obrisati ubuntu, sa kubunta - pomotj [RESENO] - Verzija za Štampu

+- Ubuntu-RS forumi (http://forum.ubuntu-rs.org)
+-- Forum: Predsoblje (/Forum-predsoblje)
+--- Forum: Apsolutni početnici (/Forum-apsolutni-pocetnici)
+--- Tema: Obrisati ubuntu, sa kubunta - pomotj [RESENO] (/Thread-obrisati-ubuntu-sa-kubunta-pomotj-reseno)

Obrisati ubuntu, sa kubunta - pomotj [RESENO] - agrippa - 04.05.2009. 17.15

hmmmm.
pokushao sam da instaliram Ubuntu 8.1, i negde je za**balo u toku instalacije, jer izgleda da je instalacioni cd bio losh.
potom, bio sam jako tvrdoglav pa sam pokushao to josh jednom sa istim cd-om.Tongue.
potom sam nashao dobar instalacioni cd za kubuntu 8.1, instalirao ga i podigao, i on radi sasvim ok.
problem - sad imam odvojene chetiri particije na jednom hardu - na jednoj je windows XP (koji, btw, vishe ne mozhe da startuje, ali to je trenutno sekiundaran problem), na drugoj ovaj KUbuntu 8.1, koji radi odlichno
i na ostale
dve pishe da su sistemski fajlovi ova prva dva pokushana Ubuntu 8.1, koje mogu da startujem jedino sa onim lajv cd-om, i nikako drugachije, a ne mogu da ih skloniiiim nikako.
dakle, pitanje bi bilo
kako da uklonim ta dva i spojim particije sa ovom funkcionalnom Kubuntu, ali ne iz Windowsa, jer on ne radi, vetj iz Kubunta 8.1 ?

gracias unpred.

[Izmenjeno 5-5-2009 bp21000]

- Punky - 04.05.2009. 17.32

Pa greška je na prvom mestu što si pri svakoj instalaciji za / (root, tj. koren sistema) birao različitu particiju.pa na kraju kada si uspešno instalirao Kubuntu, trebao si da preformatiraš te dve particije.no dobro, samo da znaš za ubuduće.Imaš izvrstan alat koji se zove gparted, imaš ga u repoima i instaliraj ga iz KgetPackage managera ili u konzoli:

sudo apt-get install gparted

(valjda se tačno tako zove? Wink )

Sa njim možeš da formatiraš te particije, a videćemo da ih posle montiraš ako zatreba.

Što se Windowsa tiče, ne znam šta je krenulo po zlu jer nisi dao dovoljno detaljno šta i kako si radio pri instalaciji.

- agrippa - 04.05.2009. 18.23

Punky Piše:Pa greška je na prvom mestu što si pri svakoj instalaciji za / (root, tj. koren sistema) birao različitu particiju.pa na kraju kada si uspešno instalirao Kubuntu, trebao si da preformatiraš te dve particije.no dobro, samo da znaš za ubuduće.

hvala Smile

Punky Piše:Imaš izvrstan alat koji se zove gparted, imaš ga u repoima i instaliraj ga iz KgetPackage managera ili u konzoli:

sudo apt-get install gparted

(valjda se tačno tako zove? Wink )

Sa njim možeš da formatiraš te particije, a videćemo da ih posle montiraš ako zatreba.

hmmm, ja ovo nemam ili ne mogu da nadjem.

gde bi tachno trebalo da se nalazi ?

Punky Piše:Što se Windowsa tiče, ne znam šta je krenulo po zlu jer nisi dao dovoljno detaljno šta i kako si radio pri instalaciji.

pa, ja sam sa live cd Ubuntu 8.1, ishao na onu opciju koja u sushtini kazhe da isprobam demo verizju (ili tako neshto)
restartovao komp, i to bi bilo to.windows se dalje nije javljao, uopshte.

- dekao - 04.05.2009. 18.38

agrippa Piše:hmmm, ja ovo nemam ili ne mogu da nadjem.

Naravno da ga nemaš, Punky ti je i rekao kako da ga u stvari instaliraš!

- agrippa - 04.05.2009. 19.20

hmmm, da, uspeo sam da ga instaliram.
sad mi se pojavljuje problem da ne mogu da radim nishta sa ove dve particije jer ne mogu ni da im pristupim.pojavljuju se u ovom
gparted programu kao postojetje, ali to je sve shto imam od njih, ne mogu da uradim nishta sa njima.

- Crow - 04.05.2009. 21.29

Jel ti daje opcicu Edit? Uradi Skrinsot pa postavi ovde

[Izmenjeno 4-5-09 Crow]

- DeadRinger - 04.05.2009. 21.37

@agrippa, mislim da su ti mount-ovane pa gparted ne može da ih preformatizuje. U gparted desni klik na te particije pa umount i moći ćeš da ih preformatizuješ. Ako bude problema sa pristupom promeni ovlašćenja.
http://www.ubuntu-rs.org/forum/viewthread.php?tid=7855
http://www.ubuntu-rs.org/forum/viewthread.php?tid=7723#pid84079

- agrippa - 05.05.2009. 03.12

hmmmm, DeadRinger, u pravu si, bile su mountovane, pa sam posle umount uspeo da ih preformatizujem. Sada je uspelo sve.
Hvala vam svima, puno Smile

- Punky - 05.05.2009. 06.32

Stavi [REŠENO] u naslov teme! Wink